Amazfit HELIO Ring – první dojmy! A co na to EDA?

Chytrý prsten Amazfit Helio a první dojmy po několika dnech používání. Co je na něm unikátní? A máte k němu Amazfit hodinky?

Amazfit HELIO Ring – první dojmy! A co na to EDA?

Nechci se příliš opakovat, ale možná budu. Věnuji se chytrým prstenům již několikátým rokem, ale rok 2024 je skutečně speciálně ve znamení velkého boomu tohoto segmentu nositelné elektroniky. A tohle léto je doslova žní chytrých prstenů - RingConn druhé generace, Samsung Ring a teď... Amazfit Helio.

Snažím se tak pro své testy a recenze vybírat pouze ty prsteny, které nesou nějaký prvek novosti nebo unikátnosti🦄.

A teď tady mám 💍 Amazfit Helio Ring. Co jsou takovými prvky unikátnosti pro Amazfit Helio? Zejména EDA a kombo.

Povíme si co je EDA, čemu říkám kombo a jakou sérii Amazfit-obsahu můžete očekávat.

Tak pojďme na to 💥

Amazfit zázemí

Zcela narovinu se přiznám, že jsem značku Amazfit po velmi dlouhou dobu opomíjel. Jde o takového brášku Xiaomi, čili jde o čínského producenta a to převážně nositelné elektroniky. Myslím, že se nebudu mýlit, když řeknu, že Amazfit se soustředí primárně na tu aktivnější/sportovnější část populace.

Pro nás může být značka Amazfit zajímavá mj. tím, že zde existuje lokální zastoupení – https://www.amazfit.cz/.

🙏
Zařízení Amazfit mám vypůjčené právě od lokálního zástupce pro testy a recenzi. Tímto mu děkuji.

Další zajímavostí může být to, že ústřední aplikace ZEPP je v češtině. Má to své mouchy, ale na to jsem u chytrých prstenů celkem zvyklý (např. z aktuální verze RingConn a Ultrahuman).

📲 Zepp aplikace

Amazfit zázemí a aplikaci nezmiňuji jen tak nazdařbůh, má to svůj důvod. Amazfit totiž měl s uvedením prstenu Helio "snadnější" práci. A to proto, že společně s novým prstenem nemusel vyvíjet i novou appku. Namísto toho zasadil nové zařízení 💍 Helio do existující aplikace Zepp, která už se s daty z wearables kamarádí – primárně s daty z chytrých a sportovních hodinek.

🤲 Kombo

No a to je oslí můstek ke kombu. Jako kombo totiž nazývám to, že pokud máte nebo si k prstenu 💍Helio pořídíte i ⌚Amazfit hodinky, můžete je využívat v rámci jedné aplikace společně.

To je něco, čím konkurence aktuálně nedisponuje. Teoreticky by to mohl zvládnout Samsung, ale Galaxy Ring na ruce ještě nemám.

🔔
Nechceš minout recenzi Samsung Galaxy Ring? Přihlaš se k odběru novinek do e-mailu.
📼 Video verze článků najdeš na YouTube.

🫛 Drobnější poznatky sdílím také na Instagramu.

Z výše uvedených důvodů v rámci série Amazfit Helio chystám:

  1. První dojmy z prstenu Helio – to je obsah, který právě čtete.
  2. Recenzi prstenu Helio – včetně testů přesnosti měření a srovnání s konkurencí.
  3. Poznatky z kombinace 💍Helio & ⌚ hodinky Amazfit T-Rex Ultra
Ač se mi hodinky Amazfit T-Rex Ultra líbí, po prvních dnech jsem je odložil, aby se mi nemíchala data z hodinek a z prstenu pro první dva články.

💍 HW prstenu Amazfit Helio

Úplně prvotní dojem po vybalení z krabičky byl veskrze pozitivní. Zaprvé, mám rád matné prsteny. Zadruhé mám rád, když nové prsteny nejsou kopírkou konkurence a něčím se odlišují. V případě Helio je to jistá perforovaná vizáž horní strany prstenu. Působí to zajímavě a decentně zároveň.

Materiálem má jít o slitinu titanu a díky tomu prsten působí docela odolně, lehce a bytelně – skvělá kombinace.

Velmi kladně hodnotím existenci indikátoru správné polohy na prstu, zasvěcení budou vědět, kde se Amazfit inspiroval :)

🔌 Nabíječka

V rámci nabíječky se Amazfit nepouštěl do žádné divočiny, jde o klasicky nabíjecí stojánek, který bezdrátově nabíjí prsten. Tedy velmi podobná záležitost, jako třeba Oura nebo Ultrahuman.

Lehce atypické je vykrojení stojánku, které však koresponduje s vnitřním povrchem. Dalším promyšleným detailem je i indikátor otočení prstenu na horní straně nabíječky. Někdo u designování drobných detailů přemýšlel.

Zároveň! Nabíječka nesvítí, pokud na ní prsten neleží. 100 bodů pro Amazfit! (Občas mám nabíječky v ložnici a nesnesu tam aktivní zdroje světel ✌️)

🔋 Baterie

Výdrž baterie prstenu je pro mě zatím trochu zklamáním. Aktuálně se pohybuje na rozmezí 2–3 dny, přičemž dobití z 0 na 100 je cca do 2 hodin.

Amazfit na svém webu tvrdí, že výdrž baterie je "Až 4 dny". Pro transparentnost musím dodat, že jsem v appce, v Monitoru zdraví, nastavil snímání srdeční frekvence každých 10 minut. Také jsem aktivoval řadu monitorování. Tím jsem samozřejmě výdrž snížil.

Ještě jeden relevantní postřeh. Prsten se při nabíjení trochu zahřívá. Ale je to na podobné úrovni, jako například Ultrahuman Air.

📶 Senzory

Senzorická výbava je celkem klasická, standardní. Až na jednu výjimku. V první řadě jde o optický senzor PPG (s dvěma zelenými diodami a jednou dvoubarevnou), akcelerometr, gyroskop a teplotní senzor.

Co je tou zmíněnou výjimkou? EDA. Tedy ElectroDermal Activity senzor. Ten měří elektrickou aktivitu pokožky, tedy například registruje změny – jako je pot, což může následně interpretovat jako fyziologickou reakci na stres nebo emocionální stav. Jde zatím o první a jediný chytrý prsten s touto výbavou.

Prvky EDA senzoru

Žádné další speciality v prstenu nenalezneme, je to konceptuálně tichý sběrač dat, tedy žádné notifikace, žádné vibrace, diody atd.

🤏Sizing kit... nebo ne?

Co se vlastně výběru velikosti prstenu týče, šetřil Amazfit ropnými zdroji a neplýtval je na sizing kit. Můj rádce (Jak vybrat správnou velikost chytrého prstenu) tady tedy úplně nepomůže.

Amazfit radí si vzít provázek, pero a pravítko a porovnat naměřené hodnoty s tím, co aktuálně nabízí – což je nyní velikost pouze #10 a #12.

zdroj: amazfit cz

📐 Rozměry a váha

Já vybral velikost #10, která mi krásně sedne na prsteníček, stejně jako například Oura #10 nebo Ultrahuman #09.


Další případné poznatky si nechám do plné recenze. Nyní se mrkneme na appku.

📲 SW – Aplikace Zepp

Zepp je široce rozkročená aplikace v rámci převážně sportovních metrik a aktivit, ale součástí je samozřejmě spánek, také pak zaznamenávání krevního tlaku, glukózy, sledování hmotnosti, stresu atd.

Prvotní spárování bylo velmi hladké, už z procesu párování je jasné, že Zepp je domovskou appkou širšího spektra zařízení.

Řekl bych, že je Zepp do jisté míry aplikace podobná například Garmin Connect, se kterou mám bohaté zkušenosti.

Aplikace se skládá z těchto záložek (vidno v zápatí):

  • 🔰 Úvod – ústřední, domovská záložka, kde naleznete celou řadu záložek viz screenshoty níže (nebo mrkněte na video-verzi článku). Co hodnotím velmi kladně, je možnost si karty poskládat dle svého uvážení, případně skrýt ty, které pro vás nejsou relevantní.
  • 🏃 Cvičení – záložka zaměřená hlavně na izolovaná cvičení, statistiky, trenéra a také spuštění aktivity.
  • 💤 Spánek – záložka zaměřená na spánkové metriky včetně spánkových fází, noční tepovou frekvenci atp.
  • 🌔 Aura – neboli wellness asistent je prémiová a tedy placená služba její součástí je AI chatbot.
  • 🛃 Profil – obsahuje základní nastavení spárovaných zařízení, nastavení appky, propojení s dalšími zdroji atd.

Vypíchnu v těchto první dojmech věci, které se mnou nejvíce rezonovaly během prvních dnů testování, a to jak v pozitivní, tak negativní slova smyslu.

🎽 Zaměřeno na sportovce

Jak jsem již nastínil, celá aplikace ZEPP míří primárně na sportovce. O tom svědčí i 2 ústřední karty aplikace na domovské stránce:

  • Návrhy na zotavení po tréninku – což je slovní ohodnocení doplněné o skóre a jednotky metrik Připravenost, Skóre spánku, Spánkové RHR [bpm], Spánkové HRV [ms] a čas nutný na zotavení
  • Připravenost – jde o skóre zmíněné výše, součástí je další slovní doporučení. Proklikem se dostanete do dalších metrik, kde už lze nalézt nad rámec zmíněných i teplotu, kvalitu dýchání, ale také fyzické a duševní zotavení.

Já mám rád, pokud se aplikace pokouší o slovní ohodnocení a doporučení na základě naměřených dat. Amazfit to dělá rovnou na dvou místech, v rámci připravenosti a v Návrzích na zotavení. Otázkou je, jestli to není redundantní a zda se informace neduplikují.

🤔 Jak jsem se cítil?

Sledování stresu nositelnou elektronikou je v trendu. Těšil jsem se tedy, jak se s tím popere Helio s pomocí EDA senzoru. Ten je tak vlastně vedle HRV novou mocnou proměnnou pro ohodnocení emočních reakcí.

Film Zápisník alkoholičky ve mně vyvolal jistou "houpačku"

Měl jsem aktivován režim notifikace emoční změny, na jehož základě si můžete doklasifikovat, o jakou emoci šlo.

To je samozřejmě nepovinné. Osobně jsem měl problém většinou se ohlédnout a vzpomenout si, co se v daném čase vlastně dělo.

Pořád jsem také spekuloval, zda do této rekognoskace houpačky vstupuje již EDA, či nikoliv. Na webu Amazfit se totiž píše "EDA (hardwarová podpora, následný software OTA)". Proto jsem se doptal oficiální podpory a EDA ještě k dispozici není.

Reakce podpory Amazfit na můj dotaz ohledně EDA senzoru

🪙Předplatné?

Při ohlášení příchodu prstenu Amazfit Helio běžely zvěsti o nutnosti předplatného. Šlo však jen o spekulace a neznalost konceptu aplikace Zepp. Běžné funkcionality, které zde popisuji, jsou "v ceně".

Nadšenci si však mohou připlatit formou předplatného členství v:

  • Zepp Aura – což je vlastně nadstavba složená z těchto komponent:
    • AI chatbot, kterého se můžete doptat na nějaké další vhledy a doporučení.
    • Personalizovaná hudba se zaměřením na spánek a meditace.
    • Pokročilejší reporting a zhodnocení spánkového zdraví.
  • Fitness Zepp – AI kouč a reporting se zaměřením zejména na sportovní aktivity.

🔸 Čeština & odladěnost aplikace

Je evidentní, že jde o (převážně) strojový překlad aplikace do češtiny. Vesměs s tím, ale nemám problém. Nenašel jsem vyloženě žádnou velkou botu 👢.

Některé překlady jsou kostrbatější...

Jak již bylo řečeno, appka Zepp je už nějaký pátek na světě, funguje tedy velmi dobře, žádné bugy, sekání, nic takového. I tak ale najdete zákoutí aplikace, které není dotažené – a je to právě v souvislosti s novým prstenem Helio.

👩‍💻 Zákaznický servis

Velmi dobrým standardem (Oura, Ultrahuman) je možnost iniciovat komunikaci s podporou z appky. U Ultrahuman dokonce formou chatu s živým (jakým jiným?) člověkem. Já se totiž často doptávám na nějaké dodatečné záležitosti, další možnosti aplikace a zařízení atp.

V Amazfitu máte možnost reportovat feedback. O to jsem se pokusil, ale nebyla to uživatelsky přívětivá záležitost. Nechal zaškrtnuté možnosti "Nahrát logy". Odesílání trvalo jednotky minut a vlastně nevím, zda se odeslání podařilo. Žádné potvrzení, žádná odpověď.

Svoje dotazy jsem tak následně poslal na support@amazfit.com a dostal jsem odpověď do druhého dne. Tím si trochu vylepšili celkový dojem ze zákaznického servisu.

Součástí plné recenze Amazfit Helio bude určitě porovnání přesnosti měření metrik spánku a cvičení. Co by Vás dál zajímalo? Dejte vědět do komentáře.

💭 Závěrem

Amazfit Helio je dle mého velmi dobře zpracovaný chytrý prsten rozměrově na úrovni Oura prstenu. Neatakuje žádné rekordy v nízké váze nebo miniaturními rozměry, ale přidává na poli chytrých prstenů nový senzor pro snímání elektrické aktivity povrchu pokožky.

Co se týká aplikace Zepp – nic nechybí a nic nepřebývá. A pokud Vám něco přebývá, můžete to skrýt. Jedná se o prsten bez předplatného. Pokud se chcete zkusit ponořit hlouběji do dat a AI vhledů, můžete vyzkoušet nadstavbu Aura, která je na 14 dní zdarma.

Velmi zajímavá varianta může být koupě prstenu zejména pro ty, kteří se už v ekosystému Zepp pohybují. Speciálně zajímavá může být pro ty, kteří nechtějí spát s hodinkami, a zároveň by rádi měli sledování spánku/zdraví i přes noc.

Prsten stojí aktuálně 7490 Kč a dá se pořídit právě i v tandemu s hodinkami a tam ta souhrnná cenovka může být lákavá. Limitující je samozřejmě aktuálně nabídka velikostí. Je s otazníkem, zda si Amazfit nyní pouze netestuje případnou poptávku a odezvu svých zákazníků.

Kdybych měl využít svojí stávající zkušenosti, která se opírá o velmi dobrou znalost kontextu trhu chytrých prstenů a sportovních hodinek Garmin, řeknu:

Amazfit Helio Ring je Oura prsten šmrcnutý garminem

Tím teda trochu (více?) Helio prstenu lichotím, a počkejme si ještě na další výsledky mého testování zejména co se měření základních metrik týče.

📼 Video-verze