Amazfit HELIO – naplnil atlet 🎽 předpoklady? Recenze
Recenze chytrého prstenu od Amazfit na základě dvouměsíčního testování. Měří skvěle! Tedy, jak co...
Před nějakým časem byly publikovány na tomto webu první dojmy z chytrého prstenu Amazfit Helio. Ty považujme do jisté míry za první díl a prerekvizitu tohoto článku.
Nyní bych šel rád trochu více do hloubky a zaměříme se zejména na "atletické schopnosti" prstenu Helio.
Tak pojďme na to 💥
> > > VIDEO: Youtube < < <
💍 HW prstenu Amazfit Helio
Tady vesměs platí to, co jsem zmínil v prvních dojmech. Jde o velmi dobře zpracovaný prsten s rozměry na úrovni špičky segmentu (Oura & Ultrahuman).
Pro Amazfit bohužel, já aktuálně intenzivně testuji i RingConn Gen 2 a Samsung Galaxy Ring. Oba tito zástupci udělali slušný kus práce ve zmenšení šířky prstenu.
🔬 Váha a rozměry
Abychom tedy byli konkrétní, takové jsou parametry velikosti #10:
- váha – 3,85 g (nejlehčí je RingConn Gen2 #09 – 2,46 g)
- šířka – 8 mm (nejužší je RingConn Gen2 #09 – 6,84 mm)
- tloušťka – 2,8 mm v nejtenčí části (nejtenčí v nejtenčí části je aktuálně RingConn Gen2 – 1,94 mm)
💍 Tělo prstenu
Tělo prstenu je tedy papírově, řekněme, průměrné. Za zajímavou a vkusnou považuji perforovanou vizáž horní strany prstenu. Další plusové body má Helio za indikátor správné polohy prstenu na prstě.
Vnitřní straně prstenu dominují 3 "bubliny", které chrání povrch senzorů a lehce vystupují do kůže. Tyto bubliny jsou obklopeny atypickou záležitostí, což je pár senzorů EDA pro snímání elektrické aktivity kůže. To slouží např. k interpretaci stresu.
📏 Velikosti
Amazfit neobvykle uvolnil pouze dvě velikosti, #10 a #12. Další velikosti jsou poměrně dlouho v očekávání. Nastoluje to otázku, co tím vlastně zamýšlí, zda sondují poptávku, nebo to má ryze výrobní důvody.
Zároveň je k dispozici pouze jedna barva, kterou označují "Titanium".
Co se určení velikosti týká, Amazfit aktuálně nepoužívá sizing kit (tedy sadu zkušebních kroužků), vystačit si tak musíte s ručním měřením pomocí provázku/papírku, tužky a pravítka. To může být lehce ošemetné, protože prsty mají tendenci natékat (speciálně v noci), a je tak dobré si nasimulovat, jak vám bude prstýnek sedět např. k ránu.
A je také možné, že další velikosti bude Amazfit uvolňovat postupně, alespoň tak mi to připadá, z dotazníkového formuláře, který lze najít na oficiálních stránkách:
🔋 Nabíječka & baterie
Amazfit nabízí klasický nabíjecí stojánek s diodou, která indikuje nabíjení. Výdrž baterie prstenu je při plné zátěži (zapnuté častější monitorování) 2-3 dny. To považuji za jednu ze slabin prstenu s přihlédnutím ke konkurenci.
📱 Software – app ZEPP
O aplikaci Zepp (iOS i Android) jsem hovořil již v prvních dojmech ve smyslu, že jde o rozcestník a zobrazovač dat z širšího spektra zařízení Amazfit.
Aktuálně referuji k verzi: 8.12.2.
🧭 Navigace
Jak jsem již nastiňoval dříve, jedna z předností aplikace je customizovat si domovskou záložku. Tedy, můžete skrýt oblasti, které pro vás nejsou zajímavé či relevantní. Pro ilustraci však přikládám základní rozcestník aplikace ve stavu, jak ji mám nyní nastavenou já.
Už z rozcestníku je patrné, že na stejná místa aplikace se dostanete proklikem z několika míst. Vzhledem k tomu, že jsem aplikaci ZEPP v minulosti nevyužíval, chvíli mí trvalo se v ní zorientovat.
💯 Readiness – Doporučení
Docela se mi líbí doporučení generovaná aplikací Zepp. Nejsou (zatím) tak nápaditá, jako konkurence, ale snaží se vycházet z naměřených dat.
💤 Spánek
Spánku dominuje skóre 0-100. Slovní ohodnocení není součástí, nicméně se někdy promítá do Připravenosti.
Další spánkové metriky jsou zejména tyto:
- Čas usnutí – toto je velmi nešťastný překlad, neboť se jedná o dobu spánku.
- Pravidelnost – je velmi zajímavě zpracovaná metrika, která vypovídá o jednom z nejdůležitějších aspektů spánku a to v konzistenci, kdy chodíte spát a kdy vstáváte. Líbí se mi týdenní křivky, které hezky vizualizují vaši spánkovou (ne)konzistenci.
- Fáze spánku - hluboký spánek, REM, vzhůru.
- Tepová frekvence.
- Zdřímnutí.
Spánek je, co se týče přesnosti, obtížněji validovatelná záležitost. Pro referenci jsem vybral různé 3 noci a porovnávám je s daty z Oura prstenu, který dlouhodobě v této oblasti pracuje spolehlivě:
Vysuzovat se z toho dá následující:
- Oura jinak přistupuje k awake a zaznamenává tzv. bedtime, tedy kdy si jdete lehnout – a díky tomu spánek vždy začíná AWAKE fází. A také díky tom kalkuluje latenci, tzn. jak dlouho trvá usnutí. U Helia vše začíná rovnou lehkým spánkem. A díky tomu se liší doba "zahájení hypnogramu". Lepší přístup má Oura.
- V čase probuzení se Helio příliš nemýlí.
- Jednoznačné probuzení (například noční toaletu) detekuje Helio spolehlivě.
- Hypnogram vypadá až příliš segmentově.
Kde Helio aktuálně selhává je detekce zdřímnutí. Vysvětlím vám nejprve, jak jsem na to přišel. Původně jsem chtěl udělat křivku srovnání Celkového trvání spánku v průběhu měsíce (tak jsem učinil například u RingConn Gen2).
Během ručního přepisování dat se mi však nelíbil nesoulad mezi denním a týdenním pohledem. Nakonec mi to pomohla rozklíčovat oficiální podpora. V týdenním pohledu se navíc promítá do celkové doby spánku.
To by nebylo nic špatného. Pokud by téměř 6-ti hodinový šlofík výše nebyl zaznamenán v době, kdy jsem prsten neměl na ruce. Ve svých datech jsem dohledal více problémů tohoto typu.
❤️ RHR a 💓HRV – přesnost měření 📐
Kde se dá dobře validovat přesnost v dlouhodobém měření je RHR (klidová tepovka) a HRV (Variabilita srdeční frekvence) – obě metriky průměrem z noci.
Po dobu měsíce jsem testoval prsten Helio společně s Oura Gen3. Oura dlouhodobě vychází jako spolehlivý měřič – podívejte se případně na moje předchozí srovnání s hrudním pásem:
Podívejme se nejprve na noční tepovku:
Helio, jak můžete vidět výše, nadhodnocuje a u některých nocích je vidět vyloženě nesoulad. Proto je také korelační koeficient nižší – 0,65. Neumím si to vysvětlit, protože, jak si ukážeme níže, Helio dovede měřit tepovku velmi přesně.
Jiná situace je u HRV, kde lze nalézt lepší shodu, konkrétně jde o korelaci 0,82.
🏃♂️ Cvičení
Amazfit se profiluje jako platforma zaměřená na sportovce a atlety. Byl jsem tedy velmi zvědav, jak se popere Helio s přesností sledování HR (srdeční frekvence) během sportu.
Ale popořádku. Nastartování aktivity snímané prstenem (HR) a mobilem (GPS) se provádí v záložce Cvičení. Na výběr jsou aktuálně pouze 4 typy, což může být pro někoho zklamání (mimochodem, Oura jich nabízí 5, Ultrahuman přibližně nekonečno). Po skončení aktivity je potřeba ji zase z mobilu deaktivovat.
Pokud chceme měřit přesnost, musíme mít k ruce referenční zařízení. V našem případě jde o hrudní pás (v grafu jako HR Chest strap).
Statistiky z aktivity si můžete zkontrolovat samozřejmě v aplikaci. Nebo, za což Amazfitu tleskám 👏, je možnost exportovat data do souboru .fit. Ten následně lze převést na .csv a máte k dispozici hrubá data pro nějaké porovnání.
Jak to dopadlo? Posuďte sami:
- 🔴 hrudní EEG pás
- 🟢 Amazfit Helio
Nebýt těch dvou peaků, dalo by se říct, že si Helio nevedl vůbec špatně. Křivka vyjma těchto dvou peaků (a nezachycení poklesu HR cca na 12.minutě) lícuje s referenčním hrudním pásem.
Moc jsem nechápal právě ty dva ústřelky přes 250 bpm. Podíval jsem se do exportovaného souboru a byly tam:
Když jsem si ale prohlížel aktivitu v aplikaci ZEPP, tyto dva peaky jsem nenašel.
To pravděpodobně znamená, že je aplikace nevykreslila v rámci "postprocessingu" (a nebo je to zkrátka bug). Pokud je také odstraníme, vypadá křivka takto.
No a je to vlastně dobrý, nebo špatný výsledek na chytrý prsten, ptáte se? Ptáte se správně. Proto dávám k duhu 🌈 ještě křivku Oura prstenu, lídra trhu:
- 🔴 hrudní EEG pás
- 🟢 Amazfit Helio
- 🔵 Oura Gen3
Na to, kdo vyhrál se můžeme podívat například optikou korelace (kdyby korelace byla 1.00, tak by křivky úplně lícovaly).
- Zepp Helio vs. Garmin: Korelace je přibližně 0,89.
- Oura Ring vs. Garmin: Korelace je přibližně 0,88.
Takže o nekorektní prsa korejské ženy vyhrál atlet Helio. A dá se tak říci, že na nějaký základní záznam aktivity může prsten Helio běžnému uživateli bohatě postačovat.
Co hodnotím negativně, je absence automatická detekce aktivit (tím disponuje například Oura, nebo Ultrahuman). Reálně tato absence znamená, že pokud nevyužíváte separátních aktivit (které je tedy nutné iniciovat manuálně), aplikace vůbec nekalkuluje Celkový čas Zotavení. To je u sportovně zaměřeného prstenu škoda. Mohla by se sem (a celkově do záložky Cvičení) promítat zvýšená aktivita na základě tepu a akcelerometru...
Nadstavba v předplatném
Po dobu bezplatného období jsem si vyzkoušel 2 služby, které si můžete aktivovat v aplikaci nad rámec standardních funkcionalit. Jde o Fitness Zepp a Zepp Aura. V obou je integrovaný AI chatbot. Troufnu si tvrdit, že obě služby rozhodně nejsou must-have. Můžete sami ozkoušet ve free období.
🔍 Najít zařízení
V jednom v posledních updatů přistála možnost "Najít zařízení". Zatímco Oura zobrazuje poslední známou lokaci (dle gps telefonu) a Ultrahuman hledá prsten na základě síly signálu, Amazfit šel jinou cestou. Pokud je prsten Helio v dosahu BLE připojení, můžete aktivovat svícení zelené diody. To se může hodit. Např. při hledání prstenu v jeskyni.
⚖️ Houpačky
Helio jsem si vybral k testu mj. kvůli inovativnímu zařazení EDA senzoru. Ten má detekovat změny pokožky a tím lépe porozumět fyziologickým změnám vašeho těla a tedy lépe odhadovat stres.
Tato funkcionalita už je podporována i FW prstenu/aplikací ZEPP. Nicméně, jsem z ní stále trochu rozpačitý. Tu a tam mi vyskočila notifikace o detekované emoční změně – tzv. Houpačce. Nebyl jsem schopen následně klasifikovat o jakou změnu šlo.
🤔 Závěrem
Amazfit Helio nezapře díky ekosystému Zepp své sportovní zaměření. Po hardwarové stránce jde o obstojný a kvalitě zpracovaný chytrý prsten na úrovni Oura prstenu Gen3. Nutno však dodat, že Oura Gen3 je 2 roky starý prsten.
Aktuální trh chytrých prstenů se ale posunul o pár desetin k miniaturizaci (Ultrahuman Air, RingConn Gen2 a Galaxy Ring).
Kdybych měl shrnout nejvýznačnější výhody a nevýhody prstenu, dopadlo by to takto: 👎
Plusy 👍 | Mínusy 👎 |
---|---|
Obstojné měření HR u cyklistiky | Může být obtížnější si vybrat velikost - absence sizing kitu |
Pěkný přehled základních metrik HRV a RHR | Rozpačitost nad detekcí emočních stavů (ale jde stále o betu) |
Offline synchronizace | Bug týkající se detekce zdřímnutí |
Indikátor správné polohy prstenu na prstu | Omezený výběr velikostí a barev |
Vkusná perforovaná vizáž horní strany prstenu | Krátká výdrž baterie (2-3 dny) |
Možnost exportu aktivit ve formátu .fit | Absence automatické detekce aktivit |
Kvalitní zpracování srovnatelné s Oura Gen3 | Chvilku trvá, než se v aplikaci zorientujete |
Cena a absence předplatného | Otazník nad přesností RHR v noci |
Jsem příjemně překvapený z kvality měření tepovky během aktivity. Na druhé straně nerozumím tomu, proč se noční měření RHR rozchází s Ourou.
Z mého pohledu může být prsten Helio zajímavý zejména pro uživatele, kteří už prostředí ZEPP používají. Tedy například pro ty, kteří již mají Amazfit hodinky. A právě na kombinaci Amazfit hodinek a Helio se podíváme v příštím dílu tohoto seriálu. Bude mě zajímat, jak se prolínají data z obou zdrojů, nebo například, zda umí Amazfit spořit baterii prstenu, když máte hodinky apod.
Helio prsten je nyní k mání za 7 490 Kč: