Circular 2 - nač ten hype?
Circular se vrací s druhou generací prstenu, která slibuje EKG, predikci ovulace i měření tlaku – a to všechno bez předplatného. Jenže: co všechno je hype, co realita a co (už bohužel) není? V článku sdílím vlastní zkušenost, proč mi Circular trochu zhořkl a proč vibrace nejsou jen detail.

Obdržel jsem několik dotazů na nový model Circular. Není divu – Circular spustil solidní hype a rozjel crowdfundingovou dojírnu na Kickstarteru v plných obrátkách.
V tomhle článku se podíváme, co Circular 2 slibuje, jaká je moje zkušenost s předešlými modely a jestli bych si tenhle prsten jako běžný smrtelník vůbec koupil.
Tak pojďme na to 💥
Dosavadní zkušenost
Mám doma 3 Circulary – PRO a dva Slimy. Všechny fungují. Tedy, skoro.
Jednoho dne přestaly synchronizovat s cloudem a aplikace Circular prostě přestala zobrazovat data.


Zákaznická podpora? Odpověď zněla: "Nedá se opravit. Ale dáme vám slevu na Circular 2."
Jenomže... zkusil jsem prsteny spárovat s novým účtem a Voilà – zase fungují.
Chyba tedy nebyla v prstenech, ale na serveru. A technická podpora?
S trochou jízlivosti bych řekl, že technická podpora Circularu je jako paní Colombová – údajně existuje, ale nikdo ji nikdy neviděl.

Circular se tedy začal soustředit evidentně na svou novou vlajkovou loď, Circular 2.
Circular 2 - co nám slibuje?
Circular 2 je zatím etalonem marketingové brožury - 140+ biometrických funkcí, a hlavně, utržené prvenství v EKG. EKG jsem se optikou nositelniky, konkrétně chytrých hodinek, věnoval zde s tím, že je to sice zajímavá funkce, ale myslím, že její marketingový význam aktuálně převyšuje reálné benefity.

Papírově Circular 2 vypadá vskutku impozantně - titanový design, bezkontaktní nabíjení, sledování srdečního tepu každé 2 minuty (údajně 5x častěji než běžné nositelnosti), měření HRV, SpO₂, tělesné teploty, dechu, sledování spánkových fází, kroků, vzdálenosti, kalorií, VO₂ max... a dokonce i predikce menstruace či ovulace u žen. Toto všechno by mělo být dostupné bez jakéhokoliv předplatného - (klasické vymezení vůči Oura prstenu, kde za detailní metriky musíte platit měsíční poplatek).
Zajímavé je, že Circular brnká i na další crowdfundigové mety. A způsob, jakým to dělá, se mi moc nelíbí. S milionem peněz jsme si jako stádo (crowd) odemkli velikost 5.

S milionem a půl jsme si odemkli blood pressure, další aktuálně nepokořenou metu. Jako by záleželo čistě na tom milionu a půl a ne na vývoji přesného a užitečného řešení. Kdyby za sebou Circular neměl 2 modely prstenu, myslel bych si, že jde o jasný scam.

Co bude dál? Měření krevního cukru? Vibrace pro diskrétní budík?

Nutno dodat, že Circular 2 ve skutečnosti NEMÁ vibrace (ač si původně zákaznická podpora myslel opak), což je z mého pohledu obrovský krok zpět oproti první generaci. Původní hlavní deviza Circularu - diskrétní vibrační budík na prstu - zmizela. To je něco, co v marketingových materiálech společnosti není příliš zdůrazněno, a co mě jako fanouška původní myšlenky značně zklamalo.



Zdroj: Kickstarter
Velkým benefitem "dvojky" je ale změna nabíjení. Konečně zmizely otravné nabíjecí piny – Circular 2 teď nabiješ bezkontaktně přímo v pouzdře. Malý krok pro prsten, velký skok pro každodenní pohodlí.
Co na to komunita?
Jak jsem už naznačil, za Circularem se táhne stín nespokojených uživatelů. Těch důvodů je víc, proč Circular uživatelé pláčou 🎵... Nedokončené refundace, neuspokojivé reklamace, nekonečné čekání na produkt atp.
CEO společnosti (Amaury Kosman) sice na Redditu vydal docela hezké a upřímné vyjádření, kde přiznal chyby minulosti a slíbil "novou kapitolu". Já říkám - rád bych tomu věřil.
A New Chapter for Circular – My Honest Thoughts as a Co-Founder
byu/Circular_Orange inCircularRing
Komentáře pod jeho příspěvkem jsou spíše skeptické, i když někteří oceňovali alespoň upřímnost. Převládá nedůvěra pramenící z předchozích zkušeností - zklamání z opožděných dodávek, stížnosti na nepřesná data měření, kvalitu zpracování i komunikaci podpory.
Circular 2 versus konkurence
V porovnání s Oura Ring 4, která si udržuje pozici nejznámějšího chytrého prstenu, má Circular 2 na papíře několik výhod - kromě absence měsíčního poplatku je to především ono EKG, které Oura neumí. Na druhou stranu, Oura má náskok v ověřené přesnosti některých měření, dlouholetém ladění algoritmů, milionů prodaných prstenů apod.
Oproti Ultrahuman Ring Air se Circular 2 profiluje více do zdravotní (lékařské) přesnosti - EKG, slibovaný tlak - zatímco Ultrahuman míří spíše na optimalizaci výkonu, metabolismu a vůbec biohackingovou nadstavbu.
Závěrem - koupil bych si ho?
Jasně, rozumím tomu hype a tomu FOMO - tohle papírově skutečně vypadá na průlom ve světě chytrých prstenů. Jenomže takových už tu bylo. Navíc při historii Circular, kde lze najít ne jednoho velmi nespokojeného uživatele, jsem velmi opatrný.
Člověku, který si chce koupit svůj první/jediný chytrý prsten, říkám - zkuste to zatím jinde nebo počkejte. A s tím čekáním souvisí i další věc. Circular svoji dvojku zatím nikomu k recenzi nepůjčil. Zatím si hlídá, co pustí ven. Prsten má hotový, tak na co čekáme? Z mého pohledu střídmě musím říct, že jde o promyšlené marketingově-byznysové rozhodnutí podojit tu kravku co nejdéle a nejvíce. Zatím tak vypouští jen to, co potřebuje. Well played.

Anyway - prsten jsem v kampani podpořil, až dorazí, rád se nechám mile překvapit. Ale musím říct, že aktuálně mnou obestírá jistá skepse a zármutek. Proč? Byl jsem doposud velkým zastáncem Circularu, respektive původní myšlenky - chytrého prstenu s vibracemi a tedy diskrétním budíkem. Teď se buďte čím chcete, třeba EKGčkem, ale bez vibrací už to není ten původní Circular, který jsem si zamiloval.

Takže ve zkratce - papírově impozantní, ale značka si musí znovu získat důvěru zákazníků. A absence vibrací je pro mě osobně krok zpět, bez ohledu na všechny ty fancy nové funkce.
Jestli jsem byl v tomto svém článku příliš jízlivý, jen jsem si připravoval půdu, pro následný obrat a nadšenou recenzi nejlepšího prstenu ;)
Video - verze
...bude později