Circular Ring - recenze

Circular Ring - recenze

Před (ne)dávnem jsem publikoval článek na téma papírové srovnání Circular Ring a Oura Ring 3. Nyní mám, konečně (!), možnost, udělat si na Circular reálný obrázek.

Zároveň se tak také odbouraly pochybnosti nad tím, jestli je to reálný produkt, neboť čekání bylo (a stále je) pro mnohé podporovatele na Kickstarteru velmi dlouhé, tomu jsem se věnoval i ve video-verzi papírového srovnání:

Úvodem

Rád bych zmínil jednu věc. Budu v recenzi občas referovat vůči Oura Ring Gen 3 a myslím, že je to správně, protože Oura je etablovaná značka, kvalitní produkt a mám s ním letité zkušenosti.

Porovnání s Oura 3 může však v některých ohledech vyznít drsně. Oura je původně také kickstarterový projekt, ze srpna 2015. Aktuální je prsten Oura již třetí generací. Tedy, společnost Oura Health (založená mimochodem už v roce 2013) má velmi bohaté zkušenosti širokého spektra (vývoj HW, SW, zákaznická podpora atd.) a tedy jistý náskok. Na ryzí porovnání Oura3 vs. Circular vznikne ještě samostatný článek (a YT video).

Každý, kdo vstupuje do tohoto segmentu nositelné elektroniky, má v mých očích respekt a fandím mu. To ale nemění nic na tom, že budu tak objektivní, jak jen subjektivně dovedu.

Fáze testu

Recenze vzniká po 14 denním nošením prstenu, tato doba je považována za kalibrační. Během testování došlo k poměrně signifikantnímu updatu aplikace a aktuální verze v době testu je 3.0.9, firmware 1.0.72. To mi připadá důležité zmínit, protože některé SW neduhy mohou být odstraněny už příštím updatem...

Co je vlastně Circular ring?

Pro pořádek, Circular ring je chytrý prsten, který prostřednictvím senzorů sbírá data z (pod)povrchu kůže (HR, SP02, teplotu...) a na základě toho poskytuje skrze mobilní aplikaci nějaká doporučení, reporty, kalkuluje další data (HRV, spánkové fáze) atd.

Poskytovaná profiluje Circular do tří oblastí:

  • Spánek - tři pilíře: kvalita (spánkové fáze), trvání a cirkadiální rytmus (načasování).
  • Aktivity - sledování aktivit včetně HR, HRV atd.
  • Zdraví - zde figuruje zejména trackování 24/7, notifikace, pokud se děje něco neobvyklého (abnormální HR atd.).

Základní HW odlišností od Oury je existence tlačítka a vibračního motorku v rámci prstenu. Tedy Circular není jen pasivní sběrač jako Oura, ale lze skrze něj vést nějakou interakci, tzv. "active feedback" (např. deaktivovat vibrace budíku).

Ještě vypíchnu jednu funkcionalitu na kterou Circular marketingově sází - KIRA. Kira je jméno pro personalizované doporučení na základě nasbíraných dat. Aktuálně je v databázi 1857 doporučení jako například toto:

Personalizovaná doporučení / insights od modelu Kira

Hardware

Už v mé youtuberké prvotině, recenzi Oura 3 (při jeho uvedení s funkcionalitami dvojky), jsem zmiňoval, že jde o velmi bytelný a poctivý kus elektroniky. Nyní, při možnosti porovnat s jiným prstenem, ještě více oceňují dílenské zpracování Oury.

Circular totiž trochu vypadá jako vytištěný na 3D tiskárně a plastovost z něho přímo čiší. To působí poměrně lacině, minimálně ve srovnání s Ourou. S plastovostí koresponduje i dojem z pevnosti. Pokud jsem se obával mít Ouru nasazenou při silovém tréninku, s Circularem, s trochou nadsázky, se k činkám raději vůbec nepřiblížím. Na druhou stranu, zmíněná plastovost působí na ruce váhově velmi lehce.

Už z papírového srovnání bylo jasné, že Circular je širší, 7,9 mm - Oura vs. 9 mm - Circular. Ale až reálná zkušenost ukazuje, že rozdíl 1,1 mm může být v kruhovém předmětu (a speciálně prstenu) poměrně dost. Circular je také o trochu tlustší.

Senzorická výbava je dost podobná jako u Oury, tedy PPG senzor s infračerveným, červeným a zeleným LED světlem, 3-osí akcelerometr a 1 teplotní senzor (Oura jich deklaruje 7). V aktuálním firmware není ještě zelená LED funkční, prsten tak svítí často červeně.

oficiální HW specifikace Circular

Outer shelves

Obecně, outer shelves, tedy takové "estetické" pláště přinášející jistou barevnou variabilitu, jsem považoval za poměrně dobrý nápad. Technicky nejsou ale úplně vyladěné, protože se jedná o pohyblivou součást na povrchu prstenu a to způsobuje dvě nepříjemnosti:

  • Občas dochází k tomu, že se pláštík posune. A to jak vertikálně, někdy i přes tlačítko, tak horizontálně (tj. vysune se do strany) - to zejména pokud manipulujete s nějakým předmětem
  • Pod pláštíkem se vlivem používání prstenu zachytávají nečistoty, zbytky mýdla atp. - už první den jsem si prsten vzal na fotbal na umělý povrch, při pádu se mi pod pláštík dostaly malé kamínky a trochu poškrábaly tělo prstenu.

Outer shelves ale dodávají tělu prstenu jiný, lepší, šmrncovnější nádech a maskují tak zmíněnou ultimátní plastovost.

Tlačítko

Tlačítko jsem považoval za ještě lepší nápad ve způsobu jak se velmi významně odlišit od Oury. Aktuální verze SW podporuje pouze tlačítko jako deaktivátor alarmu.

Reakce podpory k dotazu na využití tlačítka

Upřímně jsem čekal trochu větší mechanickou odezvu tlačítka při stisknutí, jinými slovy, občas si nejsem okamžitě jist, zda jsem ho vlastně stiskl.

Tlačítko "na prstu" může také přinést nechtěné akce - při držení nějakého předmětu jsem několikrát tlačítko omylem aktivoval, což aktuálně rezultuje pouze v jeho vibraci, nic víc.

Nabíjení na ostří nože

Oura je z vnitřní strany dokonale hladká a vystupují z ní jen 3 malé "bublinky", které kryjí senzory. S tím velmi ostře kontrastuje Circular, který v tomto ohledu rozhodně není pro slečinky. Nabíjení je totiž na rozdíl od Oury kontaktní a kovové kontakty vystupují na vnitřní straně prstenu poměrně výrazně, což při nasouvání a zj. vysouvání prstenu z prstu pravděpodobně ucítíte. Obzvláště pak k ránu, kdy jsou prsty zpravidla "nateklejší" a sundávání je s ohledem na Vaši velikost a rezervu zkrátka cítit. Z mého pohledu to není dramatické, ale za zmínku to určitě stojí.

Nabíječka je velmi kompaktní a lze ji bez potíží nosit např. na klíčích. Nabíjení je magnetické a prsten poměrně spolehlivě drží.

Baterie

Řekněme si to na rovinu, výdrž baterie je aktuálně slabší než u Oury. Ale je zde možnost to výrazně ovlivnit. Zatímco Oury jsou aktuálně 2 dílčí možnosti, jak reálně ovlivnit výdrž prstenu - airplane mode a také deaktivace SP02 snímání, Circular nabízí jiný přístup - volbu ECO nebo PERFORMANCE módu. To má vliv na množství dat (resp. přesnost), jaká prsten sbírá, viz níže:

Dva režimy Circular prstenu

Baterii jsem testoval primárně v performance režimu a vydržela cca dva dny, resp. myslím, že třetí noc už by nezvládla. Eco mód předpokládá dvojnásobnou výdrž.

Vibrační motorek

Vibrační motorek je dle mého výborný nápad. Skvěle se hodí pro opravdu diskrétní budík - o něm více v SW části recenze. Je umístěn ve vnitřní ploché části prstenu a vibrace jsou defaultně docela silné (a dají se customizovat).

HW [+]

  • váha
  • čudlík - ale aktuálně malá využitelnost
  • kompaktnost nabíječky
  • vibrace

HW [-]

  • plastovost
  • šířka/tloušťka prstenu
  • nechtěná posuvnost pláštíků
  • lehce "řezné" nabíjecí plochy

Software

Na úvod této kapitoly nutno dodat, že aplikace Circular (dostupná pro iOS i Android) avizuje hned v záhlaví, že se jedná o beta-verzi.

Jsem poměrně náročný, co se týče UI technologických hraček, mám rád přehlednost a hierarchii. Tu Oura splňuje velmi dobře - základní obrazovka, 4 záložky (Readiness, Sleep, Activity a Explore) a jednoduché a přehledné menu.

Circular aplikace je hodně informativní, možná příliš informativní. Velký posun naštěstí udělal Circular posledním updatem a pře-informovanost vyvážil rozumným dashboardem.

Informovaností myslím zejména dlouhý "info-feed" informací/doporučení a v případě kalibrační doby, i otázek, viz ilustrace níže.

Info-feed Circular app

Vedle info-feedu lze přepnout do denního dasboardu, který poskytuje základní přehled napříč oblastmi - Aktivity (kroky, kardio body, HRV, RHR) a Spánek (Dýchání, SpO2, teplota). Lze odtud aktivat i živé měření, viz dále.

Denní dashboard

Trochu se v navigaci vrátím - v záhlaví aplikace se vyskytují tzv. My Circles - které nabízejí jednak graficky předhled skóre za uplynulý den/noc, a také proklik do detailu. Zobrazení těchto Circles je customizovatelné. Přímo pod nimi je možnost měnit "Data mode" performance/eco, prokliknout se do kalendáře a zapnout časovač (ten aktivuje po uplynutí doby notifikaci v podobě vibrací prstenu).

Záhlaví prstenu - My Circles, Date mode, kalendář, časovač

Jednotlivým Circles, tedy oblastem, se věnuji níže v podkapitolách.

Circle Spánek

Oblast Spánek (Sleep Analysis) nabízí obrazovku s těmito kategoriemi:

  • Sleep quality Score - číselné skóre, které má paušálně hodnotit spánek a vyskytuje se také jako miniatura na hlavní obrazovce. Na pravé straně lze přepínat prostřednictvím ikony kalendáře změnit den. Uživatelsky přívětivější je mi způsob Oury, kde přepínate pohybem prstu přes obrazovku doleva (do minulosti)/doprava (dopředu).
  • Sleep duration - graficky zobrazeny čas strávený spánek, jak jinak než v kruhovém pojetí.
  • Sleep quality details - zde se jedná prakticky o kontributory, ze kterých je kalkulováno spánkové skóre. Seznam je poměrně dlouhý. Všechny kontributory jsou doplněny o proklikové slovní vysvětlení, více ve screenshotech níže.
  • Proměnlivá kategorie - v této časti obrazovky lze přepínat mezi následujícím: spánkové fáze (ty jsou výchozí), 7-denní spánkové skóre, 7-denní hodiny spánku, HR, HRV, frekvence dýchání, teplotní odchylka, SpO2.

Obrázek řekne více než tisíc slov:

Circle "Sleep Analysis"

Spánkové fáze

Spánkové fáze jsou mojí oblíbenou metrikou. Circular tvrdí [1], že strávil více jak rok vývojem algoritmu pro určení spánkových fází, povědomé že? Přesnost Circular by v tomto ohledu měla být 78 % (Oura u svého nového algoritmu uvádí 79 %, více zde).

Můj aktuální dojem je, že určení spánkových fází je ještě více nepřesné, než u Oury. Více se této problematice budu věnovat v samostatném srovnání. Zde jako příklad uvedu jednu noc a její porovnání s EEG Dreem2 (jakožto referenčním zařízením).

Spánkové fáze Circular (vlevo) vs. referenční Dreem2 EEG (vpravo)

Vybral jsem pro Circular záměrně celkem "snadnou" noc na určení. Minimálně jsem očekával, korektně změřený červený úsek v čase 02:00-02:20, tj. označený jako awake. V tu dobu jsem byl na nohou, vzhůru (pamatuji si to) kontrolujíc kašlající dítě. To je celkem zklamání.


Alarm/Budík

Budík je pro Circular zřejmě tak významný, že má vlatní Circle. Dle výrobce totiž právě myšlenka diskrétního budíku stála na počátku celé firmy v roce 2016, a aktuálně patří mezi ty nejpoužívanější funkcionality uživatelskou základnou.

Vibrace budíku jsou vskutku nehlučené, takže nevzbudíte ani půlku bytovky a pravděpodobně ani svoji drahou půlku. Samozřejmě, ideální je budit se bez budíku, ale jsou situace, kdy je budík potřeba. Circular ho uvádí také s volitelným přízviskem Smart, to znamená, že by měl budit v lehké spánkové fázi 🙂 s předem zvolenou "tolerancí". Zároveň ho v konfiguraci smart není možné deaktivovat tlačítkem, pouze tím, že vstanete. A nebo - CHEAT ALERT!... budete vleže pohybem ruky simulovat chůzi.

Circle Alarm a jeho možnosti

Circle Aktivity

Oblast Aktivity (Activity Analysis) kopíruje vzhledově i obsahově spánkovou sekci. To dává smysl a symbolicky to potvrzuje i kruh aktivit (Activity duration), který společně se spánkem tvoří 24hodinový celek.

Tato oblast je tvořena analogicky těmito kategoriemi:

  • Energy Score - obdobně zde nalézt ikonu kalendáře pro přepínání mezi dny.
  • Activity duration - již zmíněné kruhové pojetí trvání aktivit.
  • Daily metrics - metriky kalkulované za daný bod. Tyto aktivity nelze bohužel rozkliknout do nějakého detailu nebo vysvětlení. Osobně totiž netuším co jsou například Cardio points a jestli jde o standardizovanou metriku.
  • Energy Score details - zde již detaily po rozkliku najít lze.
  • Activity details - jako výchozí je zde Activity instensity v průběhu dne, ale lze přepínat do dalších (pod)metrik, více viz sreenshoty.
Circle "Activity Analysis"

Circular aktuálně nedisponuje automatickou detekcí aktivit - osobně mi to nevadí, nepovažuji ho za sport tracker a podstatnější pro mě je, řekněme high-level pohled. Navíc mě osobně trochu irituje manuální potvrzování aktivit u Oury.


Měření v reálném čase

Do této kapitoly ještě vložím real-time měření, které má v rámci záhlaví aplikace vlastní Circle: "Live measurement". Tato funkcionalita mi připadá velmi zajímavá, umožňuje okamžité měření metrik HR, HRV, SpO2.

Měření v reálném čase

Meditační/dechová cvičení s průvodcem

Dechová cvičení mají také svůj vlastní Circle. Velmi sympatické je, že mimo grafického zobrazení jakožto průvodce primárně pro nádech a výdech jsou doplněna toto cvičení také vibracemi. Aktuálně jsou k dispozici 3 cvičení.

Dechová cvičení

Kalibrační doba - profil

Za poměrně zajímavý považuji kalibrační profil, který vzniká na základě měření a odpovědí v info-feedu v kalibračních době (prvních 14 dnů užívání). V něm naleznete základní "baseline" některých metrik, informace životním stylu a nějaká doporučení, viz níže:

Profil uživatele

Notifikace

Krátce se zastavím u notifikací, ne snad pro distrakce jaké nabídne mobilní aplikace, ale spíše kvůli vibračním notifikacím. Ty totiž umožňují upozornit na nízký, případně vysoký tep. Do budoucna také na nízké okysličení. To může být velmi užitečné.

Nastavení notifikací

Motivační prvek

Circular zahrnul do své aplikace i motivační a soutěživý prvek, tj. že řadí uživatele dle celkového skóre, dokonce hodlá vítěze odměňovat a využít je pro svůj blog formou rozhovoru.

Žebříček uživatelů a motivace

Předplatné

Velkým tématem je samozřejmě předplatné, které pro Circular tématem není. Neexistuje model předplatného. Zaplatíte pouze za produkt, služba (všechna data v aplikaci) je v ceně. To je největší komerční rozdíl mezi Circular a Oura prstenem (tam je cenovka 5,99 EUR/měsíc). Pokud se budeme bavit o dvouletém období, Oura může tak celkově vyjít až na 11 tisíc Kč.

SW [+]

  • nově doplněný dashboard na hlavní obrazovce
  • měření v reálné čase
  • budík/alarm pomocí vibrací
  • absence modelu předplatného
  • dechová cvičení s podporou vibrací
  • notifikace překročení/podkročení HR/SpO2 vibracemi
  • motivační složka

SW [-]

  • aktuálně poměrně dlouhá doba synchronizace prsten-app
  • přesnost měření spánkových fází
  • nemožnost "listovat" mezi dny swajpnutím doleva/doprava
  • absence cloudu
  • aktuálně absence možnosti exportu "raw" dat (dle podpory na tom pracují)
  • slibotechny - chápu, že Circular je relativně nová firma s novým produktem a čelili porodním potížím, ale registroval jsem příliš strategie "slibem nezarmoutíš":
Sliby, chyby - prsten dorazil v prosinci

Závěrem:

Pokud vezeme v potaz, že jde o první produkt společnosti a není ostřílená léty vývoje, ladění, realizaci nových generací apod., klobouk dolů. Jde o velmi progresivní a inovativní zařízení a možná i firmu s velkým potenciálem.

Obecně mám dojem, že Oura je taková velmi opatrná a konzervativní, možná to je jen přirozený vývoj společnosti úměrný její vyspělosti. Circular na mě působí velmi mladistvě a jde do toho po hlavě.

Real-time měření? Jasně. Čudlík? Není problém. Buzení v lehké fázi spánku? Zkusíme a uvidíme.

Pro chytání SW much má Circular přirozeně velmi volné ruce. Stavbu, materiál a další neřesti prstenu jako takového, ty mohou být samozřejmě pouze předmětem dalších generací. Z mého pohledu si myslím, že některé HW negativní aspekty prstenu, zejména řezné nabíjecí plochy a posuvnost pláštíků, se daly odstranit dříve v nějaké fázi prototypu.

Jako zákazník bych uvažoval o Circular prstenu zejména, pokud mě interesují 3 primární odlišnosti od Oury - vibrace, tlačítko a absence předplatného. Zároveň s tím ale musím počítat s méně luxusním vzhledem a nějakými mechanickými neduhy, jaké jsem uvedl. Osobně také doufám ve zlepšení algoritmu pro určení spánkových fází.

Pokud o něm uvažujete, mám navrch 8% slevu - zde. Aktuálně je očekávané doručení nových objednávek v květnu 2023.


💍
Pokud Vás zajímá více z oblasti chytrých prstenů, zkuste #pánprstenů
🛒
Pokud zvažujete pořízení některého z chytrých prstenů, můžete využít moje odkazy, některé Vám poskytnou slevu, a nebo mohou podpořit tento web:
OURA 3 - 50 EUR SLEVA - https://fitnesator.link/oura
CIRCULAR RING 8% SLEVA - https://fitnesator.link/circular
RINGCONN - https://fitnesator.link/ringconn
ULTRAHUMAN - https://fitnesator.link/ultrahuman

Zdroje

[1] https://www.circular.xyz/about-circular#science

Videoverze