EQ R3 Chytrý prsten za 17 stovek - jaký je?
Před nedávnem jsem sepsal první dojmy k levnému prstenu z Aliexpressu.
Záhy se ukázalo, že nejde o nejlevnější chytrý prsten. Na českém e-shopu Equil.cz se aktuálně prodává další "čínský klon" s označením Smart ring EQ Ring R3 . Jeho cenovka je 1690 Kč, což znamená, že aktualizuji cenový graf chytrých prstenů:
Obdržel jsem jej k testu a budu tak transparentní, jak jen dovedu. Doporučuji jako prerekvizitu tohoto článku i článek vztahující se k Nova prstenu. Budu se k němu odkazovat. Lze totiž najít jisté podobnosti.
Objednání a velikost
Pokud budete EQ R3 prsten objednávat, narazíte velmi pravděpodobně na 2 potřeby rozhodnutí; jakou velikost, a jakou barvu.
Velikost
EQ R3, stejně jako Nova, neoperuje se sizing kitem, tedy sadou plastových kroužků k ozkoušení. Je nutné tak velikost zvolit na základě "inner diameter", tedy vnitřního průměru obvodu.
Výrobce doporučuje změřit obvod prstu a vynásobit 3,14.
Můj postup byl trochu komplikovaný. Inspiroval jsem se u výběru Nova Ring, který mi sedne na prsteníček. Nakonec jsem objednal velikost 9, která sedne na prsteníček a těsněji i na ukazováček.
Barva
Na eshopu jsou aktuálně tyto možnosti barevných variací:
Dodání
Prsten putuje přímo ze skladu českého eshopu, takže doručení je v řádu pár dnů.
💍Hardware
Co se prstenu samotného týče, zpracováním se trochu vymezuje všem, které jsem do této doby testoval. A přece je velmi podobný Nova Ring. Jakto?
Jeho tělo je tvořeno slitinou titanu a oceli. Prsten je tedy těžší. Zatímco renomovaní výrobci "honí gramy", R3 se s tím nemaže. Moje velikost 9 váží 4,56 g.
To rozhodně není žádné drama. Nic co by Vám utrhlo ruku, nebo jste nějak významně pocítili. Ale pro srovnání, Oura, Nova i UH Air se pohybují okolo 3 gramů.
Na vnitřní straně prstenu lze najít 2 "okénka" pro LED senzory a malý magnetický pin pro nabíjení. Ten je totožný s tím, jakým disponuje i Nova Ring. Tím se dostávám k nabíječce..
Nabíječka
Zatímco součástí Nova Ring byl stojánek, s R3 doputoval v krabičce kabel, který se magneticky váže ke zmíněnému pinu. Nutno dodat, že prsten není zcela pevně fixován a trochu "tančí". Na funkci to však nemá vliv.
Podobně jako u Nova ring, nabíjení je indikováno barevně 🔴 z vnitřní strany prstenu.
Baterie
Prsten jsem nabil na 100 % v čtvrtek ráno a vydržel cca do pondělí.
Senzory
Prsten disponuje akcelerometrem, který kalkuluje primárně kroky 🚶♂️ , dále optickým snímačem 🟢 PPG pro snímání tepové frekvence (HR) a 🔴 okysličení krve (SPO2). Senzory jsou velmi podobné těm, které lze najít u Nova Ringu. To znamená, že při snímání svítí docela dost. Ve dne to nezaznamenáte, večer pravděpodobně ano.
Prsten je vybaven také teploměrem, který se v aplikaci promítá jako číslo v absolutní hodnotě, nikoliv jako odchylka od baseline (průměrné hodnoty).
Další info
Ochrana před prachem a vodou je stupně IP68, to jest kompletně odolný vůči prachu a tryskající vodě. Můžete se s ním tedy koupat, plavat atd.
Trochu postrádám nějaký indikátor polohy prstenu. Optické senzory by měly být na spodní straně prstu. Abych to zkontroloval, musím prsten sundat.
📲 Software
Prsten EQ R3 je, samozřejmě, jako valná většina chytrých prstenů, pouze tichý sběrač dat, které prostřednictvím Bluetooth odesílá data do mobilního telefonu. Konkrétně jsou data zpracována v čínské aplikaci ECTRI (iOS i Google).
Tato aplikace je do jisté míry univerzální, neboť není dedikována pouze prstenu, ale i dalšímu příslušenství (hodinky/náramek, hrudní HR monitor...). Níže náhled na základní obrazovky aplikace, konkrétně do záložek Home-Sports-Devices-Mine:
Zdá se, že koncept aplikace je poměrně ambiciózní. Vlastně si myslím, že konceptuálně jde o "Health app", zdravotní aplikaci, neboť se snaží pokrývat širokou řádku metrik:
- základní data - kroky, kalorie,
- sportovní aktivity,
- HR - srdeční činnost,
- spánek - trvání spánkových fází,
- krevní tlak - lze změřit prstenem (?), či zadat manuálně,
- okysličení krve - měří se na vyžádání,
- váha - manuální zadání,
- menstruační kalendář,
- teplota - měří v pravidelných intervalech, případně na vyžádání.
Tyto metriky se zobrazují na první stránce - HOME, přičemž je lze customizovat (ve smyslu skrývat či přeorganizovat) a nabízejí proklik do detailu:
❗Zahájení testování
Můj běžný postup při testování nositelného zařízení se skládá z prvotní inicializace a spárování zařízení, několik dní nošení zařízení, a až poté se dívám na první data a validuji.
Po týdnu "testování" jsem byl však nemile překvapen, neboť jsem nenašel žádná data ohledně teploty a HR. Ukázalo se totiž, že defaultně je snímání těchto metrik vypnuté a jejich aktivace je trocha skrytá v aplikaci:
Podpora češtiny
Velmi zajímavá může být pro našince možnost češtiny. Jde opět o strojový překlad. Takže vlastně zábavná záležitost. Možná by na těch překladech šlo vystavět stand-up comedy vystoupení.
Aplikace ECTRI tedy umožní obnovit továrnu, provést zátěžové testy, provede vás snadným období těhotenství a stanovit si můžete také cíl na zaběhnutí půlky koně. Jo a bacha, aby vás netlačilo počasí.
Poznatky & zajímavosti & měření
Po odezvě na článek ohledně Nova ringu a prvních dojmech nabídnu v tomto článku i nějaká srovnání naměřených hodnot s referenčními zařízeními (primárně s Oura prstenem jakožto lídrem trhu).
- Jak jsem již zmínil, aplikace je univerzální a slouží vícero zařízení, tedy např. i chytrým hodinkám. Není však zcela domyšlená. Jeden příklad. Přes nastavení chytrého prstenu se lze dostat do možnosti "Remote control photography", tedy, že pořídíte snímek skrze zařízení (hodinky). To samozřejmě nedává smysl, neboť prsten R3 nemá žádný ovládací prvek.
- Záložka Home nabízí data pro dnešní den. To znamená, že chcete-li se podívat do minulosti, musíme přes konkrétní metriku (čímž se dostane i na trendy). Osobně mám rád aplikace kde lze "swajpovat v čase" (jak to umí např. Oura, nebo Ultrahuman nebo RingConn).
- Kroky - po dobu jednoho dne jsem nosil pečlivě EQ R3, hodinky Garmin a Oura prsten na jedné ruce, abych dostal nějaké porovnání ohledně kroků.
Překvapil jsem rozdíl Oura vs Garmin (při jednom z minulých testů jsem takový rozdíl nezaznamenal), nicméně se zdá, že R3 kroky nadhodnocuje. A podle jeho propočtů jsem spálil "teplo" ekvivalentní konzumaci 3 hamburgerů 🍔. To je vlastně docela vtipné.
Aplikace také dopočítává na základě kroků vzdálenost. Aby přepočet byl co nejpřesnější, v nastavení lze upravit výchozí délku kroku při chůzi a běhu.
- Spánková data je potřeba brát v této cenové kategorii s velkou rezervou. Na jednotlivé spánkové fáze se asi netřeba ani dívat (nehledě na to, že hypnogram je extrémně nepřehledný), R3 má problém velký zachytit začátek spánku, doba probuzení je o trochu lepší, více viz porovnání 3 nocí (R3 vs Oura ring)
- Optimalizace app - aplikaci testuji na iOS a v několika ohledech není úplně vychytaná. Někdy za to mohou překlady do češtiny - text je delší a špatně přetéká, jindy je to zřejmě vlastnost zobrazení. Pro příklad, v grafech lze číst pohybem prstu konkrétní hodnoty v čase... ale celé to reaguje trochu nespolehlivě.
- Workout - v záložce pohyb lze iniciovat záznam aktivity, v nabídce jsou 3 typy vnitřních aktivit a 4 typy venkovních sportů. Dochází k záznamu primárně srdeční frekvence a také, pokud s sebou máte mobil, záznamu polohy u venkovní aktivity. Z výsledků testů záznamu HR jsem trochu rozpačitý. Oba testy proběhly na kole, což je pro prsten obecně "výhodné", ruce jsou v minimálním pohybu, což zajišťuje dobré podmínky pro měření optických senzorů.
V prvním testu došlo k několika výpadkům. Z křivky a porovnání s Garmin hodinkami je však patrné, že R3 zachytilo několik peaků a propadů velmi podobně.
U druhého testu se křivka HR nezobrazila vůbec.
- Teplota - je obecně velmi zajímavá informace. Standardem je, že se teplota periferie (jakou je lidský prst) interpretuje zejména jako odchylka od baseline (průměrné hodnoty). R3 měří a zobrazuje absolutní hodnotu, s kterou je velmi těžké nějak naložit. Níže rozdíl, jak k teplotě přistupuje Oura a jak R3:
- Konektivita - EQ R3 dovede synchronizovat data s iOS Health, jde ale pouze o kroky:
- Doporučení - prodejce na svém webu tvrdí, že aplikace dává nějaká doporučení, například ke spánku. Řekněme, že je tam jistý pokus o vysvětlení některých pojmů a edukaci. Ale minimálně v rámci překladu to působí dost obecně a mnohdy i komicky. Pokud se mě ptáte, co je kuřecí ruda, upřímně netuším.
Závěrem
Co říci k chytrému prstenu za 17 stovek? Moje hodnocení bude dost podobné jako u Nova Ringu. Nemám velkých výhrad k tělu prstenu. Jeho kompaktnost je zhruba na velmi podobném levelu jako mnohem dražší konkurence. EQ R3 nepořádá závody v nejlehčím, ani nejtenčím prstenu - tady spíše naopak, při výrobě se nešetřilo na kovu a prsten je tak těžší. Na druhou stranu, jeho tělo tak působí docela bytelným dojmem. Myslím, že sedne spíše pánským, než dámským rukám. Také baterie prstenu je obstojná a zdá se, že vydrží deklarovaných 5 dní.
Achillovou patou je aktuálně ECTRI aplikace. Není příliš přehledná, spolehlivá, ani optimalizovaná pro prsten R3 a české texty. Na druhou stranu, vím, že čeština je poptávaná a konkurence ji aktuálně příliš nenabízí (výjimkou je Nova Ring a mnohem dražší Ultrahuman Air).
Je nutné si položit otázku, co od prstenu očekáváte. Věřím, že pokud nemáte velkou zkušenost v segmentu nositelné elektroniky a chytrých prstenů, může být pořízení R3 zajímavá zkušenost, případně vstupní produkt do tohoto segmentu. Pro pokročilejší uživatele budou data a uživatelská přívětivost aplikace ECTRI zklamáním. U aplikace vždy může dojít k posunu společně s jejím vývojem. Bohužel však budoucí plány ohledně aplikace nejsou známy. V průběhu testování přiístály nějaké updaty, nicméně jde spíše o fix bugů, nových funkcionalit se velmi těžko dočkáte. Skutečný vývoj je zkrátka nákladný, a proto se s ním potkáte ve vyšších cenových hladinách (opakuji aktuální svatou trojici UH, Oura, Circular).
Vzhledem k ceně, která je zlomková vůči konkurenci je jasné, že EQ R3 je vyráběn konceptem "seká to jak Baťa cvičky", a hardwarově to dělá vlastně docela obstojně. Aplikace se zdá být bohužel ušita až příliš horkou jehlou a lze najít spoustu míst ke zlepšení, optimalizaci a opravě kódu.
PLUSY 👍 | MÍNUSY 👎 |
---|---|
cena | obecně aplikace ECTRI |
bytelnost | neznámý výrobce |
rozměry +- na úrovni Oura prstenu | váhově těžší než konkurence |
výdrž baterie | problematičtější výběr velikosti |
možnost záznamu workoutů | neznámá budoucnost a rozvoj aplikace |
podpora češtiny | mnohdy komické a nesmyslné překlady |
Prsten je dostání zde: https://fitnesator.link/EQR3