👓Konečně použitelné AI chytré brýle? FRAME – vidí to, co vy!
Exkluzivně opožděné dojmy z testování chytrých brýlí Frame od Brilliant Labs. Slyší, vidí, odpovídají textem v rámci sklíčka. Skvělé?
Zatímco probíhal hype (nebo krásně česky řečeno: povyk) okolo headseatu Apple Vision Pro, makal týpek jménem Bobak Tavangar celkem v tichosti na skutečně futuristických brýlích použitelných ve společnosti.
Samozřejmě, uznávám. Apple Vision Pro od Apple a Frame od Brilliant Labs jsou jablka a hrušky. Ale mimochodem, chtěl jsem v té souvislosti zmínit, že právě zakladatel Bobak pracoval původně pro Apple 🍏
V tomhle článku se podíváme na úplné základy, z čeho se brýle skládají, jak se nosí, nabíjejí, s jakou appkou se kamarádí, co vlastně umí, a zda to celé má budoucnost.
Tak pojďme na to 💥
👀 K čemu mají brýle vlastně sloužit?
Zkusím to úplně jednoduše. Brýle mají kameru a mikrofon. Tedy slyší, co říkáte a vidí, co vidíte. A z toho plynou úkoly, jaké jim můžete dávat. Např. můžete vyřknout prompt "Jaké plemeno psa vidíš?"
A brýle vám vizuálně - textově "odpoví" sklíčkem. Pokud to povolíte, mohou vám odpovědět i audiem, tj. skrze mobilní telefon (respektive externí sluchátka).
👓 HW brýlí
Brýle vypadají na první pohled celkem normálně. Spekuluje se, kdo byl inspirací designu. Někteří tvrdí, že Steve Jobs, John Lennon, jiní dokonce že Gandhí.
Já osobně to tipuju na profesora Farnswortha z Futuramy.
No ale pokud budeme chtít brýle Frame vizuálně pohejtit, můžeme i říct, že najdeme podobu s Krtkem z filmu "Myši patří do nebe".
Pojďme se teď seriózněji mrknout, z čeho se brýle skládají. Ano, sklíčka jsou trochu tlustší (na což jsem narážel i v souvislosti s Krtkem), ale pokud se podíváme, co všechno obsahují, musím smeknout před Brilliant Labs 🎩
Součástí brýlí je totiž kamera, baterie, PCBA deska, mikrofon, Micro OLED – zejména o tom bude ještě řeč.
A i přesto, z kolika komponent jsou brýle složeny, působí velmi kompaktně. Váha například činí 41 g. To je méně, než například u chytrých "slunečních" brýlí Ray-Ban Meta (44 g).
🔌 Nabíjení
Nabíjení je vyřešené celkem důvtipně. Brýle samotné mají na vnitřní straně 3 nabíjecí piny. Na ty se nasadí oranžový adaptér s USB-C.
Seznamte se, Mr. Power:
Výrobce říká, že s Mr. Power, kam si brýle Frame tu a tam odložíte, vydrží celý den. Zatím to nedokážu potvrdit, ani vyvrátit.
📺 OLED - jak to (ne)funguje?
Nevím, jestli v tom byl záměr, či nikoliv, ale první pokárání má Brilliant Labs u mě za fotky brýlí na svém webu.
Na nich ty brýle vypadají totiž křišťálově čistě a průhledně. Jinými slovy, není na nich vidět OLED panel, který tam ve skutečnosti vidět je.
Z použití tohoto OLED panelu plynou následující nevýhody:
- Panel je optickou překážkou.
- Panel musí být vertikálně ve správné poloze - proto jsou součástí dodávky i nástavce na brýle, respektive na nos.
- Pokud chcete číst text, musíte na něj zaostřit - to znamená, že se koukáte někam zpravidla blíž. Ostření navíc vyžaduje nějaké úsilí a někdy je nutné si brýle trochu "porovnat", poposunout na nose apod.
- Horší viditelnost v jasném prostředí (zpravidla venku, když svítí sluníčko)
🤖 Kde je AI?
Pojďme rovnou k věci. To nejvíc wow na těch brýlích je to, že výstup AI (tedy odpovědi na vaše prompty) probíhá v pravém sklíčku brýlí. Má to samozřejmě jedno "ale", potřebujete k tomu prostředíka, mobil, internetové připojení a aplikaci Noa.
👈Iniciace & interakce s AI
Zatímco například AI brýlí Ray-Ban Meta se aktivuje hlasem (Hey, Meta...), u Frame jde iniciaci dotykem. Následně se aktivuje mikrofon, vy vyřknete svůj prompt a ukončíte zadání opět dotykem.
Brýle následně zpracují - přes mobilní aplikaci Noa požadavek, vypíší a případně řeknou (opět přes mobil) odpověď.
Jak funguje aplikace Noa - jde o takový konglomerátek několik AI nástrojů, ChatGPT, Perplexity atd.
Aplikace je vlastně velmi jednoduchá.
Obsahuje vlastně jen 3 záložky:
- Chat - s jednoduchým návodem, jak s brýlemi interagovat.
- Hack - se základním nastavením, např. toho, jak dlouhá má být odpověď AI.
- Log - s logem z aplikace a bluetooth spojení.
Proč je v aplikaci Noa takový technický detail, jako jsou logy? Protože to má návaznost na formu řešení - open source.
👐 Open source - výhody a nevýhody
To, že jde o open source, tedy, že poskytla společnost brýle nezávislým developerům, tomu se dá zatleskat. Má to však svoje úskalí. Já jsem trochu kritizoval Ray-ban Meta brýle za fakt, že jde o ryze uzavřené řešení a pokud chcete nějakou novou funkcionalitu, bez vůle Mety nezmůžete nic.
Na druhé straně, nemůžu se zbavit dojmu, že si v Brilliant Labs usnadnili práci. Tady máte brýle, základní appku a SDK kit a developeři všech zemí, spojte se!
💰 Kolik FRAME stojí?
Brýle Frame aktuálně vyjdou na $349.00, což je necelých 8 tisíc Kč. Ovšem Česká Pošta naúčtovala dodatečně ještě za 2172 Kč za clo/DPH. Takže počítejte, že Frame vyjdou na desítku.
👨💻 Co se s nimi dá dělat?
Kromě základní funkcionality, tedy ryzí promptování a odpovídání se základní appkou nezmůžete o mnoho více.
Pro další využití máte vesměs 2 možnosti, vyvinout si něco sami nebo pohledat v rámci narůstající komunity developerů.
Namátkou lze nalézt čtečku QR kódů, teleprompter, navigaci atd.
V té souvislosti stojí za zmínku a pozornost
https://www.lucasrizzotto.com, který demonstroval například docela cool vizuální deníček, tedy, že mu brýle dělaly samy v určitých intervalech snímek a na základě toho se tvořilo takové album jeho činností...
🤔 Závěrem
Kdybych měl odpovědět na otázku z titulku, zda jde o konečně použitelné AI brýle, řeknu "Spíš ne". Ač navenek vypadají celkem normálně, jejich využití je kvůli vizuální překážce, tedy OLED displeji, limitující. Musíte na displej ostřit, a když na něj ostřit nechcete, překáží.
Jde spíše o mezistupeň mezi normálními brýlemi a brýlemi s nějakým vizuálním rozšířením. Brýle tedy nejsou pro masy, spíše pro fandy pokroku, AI, technologií a případně pro developery.
🔭 Já věřím, že chytré brýle obecně budou stále oblíbenější. Nemusíme rozjíždět žádné konspiračky, ale je jasné, že mobil je sice na dosah ruky, ale stane se obsahem, který je příliš daleko. A bude potřeba ho přesunout mnohem blíž. K očím, případně možná do očí.
A bude jen na nás, zda budeme využívat takové technologie jako nástroj pro naší produktivitu, nebo jako bič, který zotročí naši pozornost...