Tenhle telefon si nekupujte - Light Phone 2 - seznamovací recenze
Light Phone II je malý, minimalistický telefon, který jsem zaregistroval už kdysi, tedy vlastně tenkrát v jeho první verzi, na kickstarteru. Evoluci Light Phone I (LP1) a posléze LP2 vs. "normální" smartphone skvěle vystihuje tento obrázek :
Změnila se tak trochu filozofie užití LP, telefon LP1 byl také prezentován jako druhý telefon za účelem odpočinutí si od "scrollování". Tedy, tak že svůj hlavní telefon necháte doma, zapnete přesměrování, tedy tzv. "jdete light" (going light). LP2 už je prezentován spíše jako primárně primární telefon s "nástroji" v heslu "tools not feeds", tedy "nástroje namísto nekonečných feedů aplikací jako fb, twitter, instagram atd."
Tento článek navazuje na moje předchozí, které uvádí celou mou cestu "going light" do kontextu:
😩 Velmi trnité začátky s LP2
Nadšení z příchozího balíčku z USA, odkud je LP2 expedován, rychle vystřídalo velké rozčarování. Přehodil jsem SIM kartu T-mobile ze svého iPhone do LP2, signál telefon měl, smsky přijímal/odesílal, ale telefonní audio hovor neproběhl (vůbec nedošlo ke spojení). Celá eskapáda trvala více jak týden, kdy jsem střídavě komunikoval s operátorem T-mobile, LP týmem (přes e-mail a instagram) a provedl desítky testovacích hovorů, restartů, (de)aktivací režimů letadel, výměn SIMkaret atd.
Ve velké zkratce byl troubleshooting takový:
1) LP doporučili zapnout službu VoLTE.
2) Operátor tak učinil a zavolal mi tuto informaci na LP2, hovor křišťálově čistší být nemohl a myslel jsem si, že je vyhráno.
3) Nebylo. Pokud jsem zavolal komukoliv jinému, hovor se spojil, ale neproběhlo žádné audio.
4) Nakonec na straně T-mobile proběhla technická analýza jednoho z "hovorů". Jednoduše, řečeno, telefon LP2 nepodporuje audio kodeky T-mobile. Složitě řečeno - zde. T-mobile byl následně na straně LP odstraněn z Compatibility checkeru v ČR.
5) Nevzdal jsem se, řekl jsem si, že chci nabýt zkušenost s LP2 stůj co stůj. Pořídil jsem tedy v první trafice Sazka mobil SIM kartu. Abych následně zjistil, že Vodafone tomuto šedému operátorovi neposkytuje VoLTE.
6) Pořídil jsem Vodafone SIM kartu. VoLTE jsem si aktivoval sám z aplikace Můj Vodafone.
7) Hurá, je to malý krůček pro člověka a ještě menší pro lidstvo, ale telefonní hovor z mého nového Vodafone čísla realizován.
🧪 Kompromisní testování
Nechtěl jsem a nechci se vzdát svého T-mobile čísla, pojal jsem tedy testování spíše ve filozofi LP1 - tedy že iPhone nechávám doma a zapínám přesměrování hovorů. Toto řešení má své úskalí:
- Osoba mi volající je pokaždé upozorněna, že bude hovor přesměrován, což může být z mého pohledu pro některé trochu matoucí.
- SMSky, pokud se velmi nemýlím, přesměrovat nelze.
- Pokud chci hovor inciovat já z LP2, jedu aktuálně na kredit a volám pro mé známé vlastně z cizího čísla.
Jak LP2 recenzovat?
Tento telefon jde hodně proti proudu a vlastně je irelevantní ho porovnávat se současnou majoritou mobilních telefonů na trhu. Vlastně si myslím, že tvoří tak trochu samostatnou kategorii.
Za majoritu považuju "SMART-phony", na opačném spektru máme "DUMB-phony", tedy telefony které jsou hlavně seniorské (Aligator apod) a tzv. oldschooly, staré Nokie 3310 apod. Třetí kategorií jsou CLEVERphony, tam právě spadá LP2 a není sám. Pro bližší vysvětlení ještě členění níže a vizualizace v myšlenkové mapě.
- SMART-phony - umí "všechno" (volat, fotit, serfovat, scrollovat...).
- DUMB-phony - umí naprostý základ, hovory, zprávy. Více umět neumí (díky době vývoje - oldschooly) nebo umět nemají (seniorské).
- CLEVER-phony - je pečlivě vybráno co umět mají a co ne. Zpravidla jsou osekány o aplikace, které mohou činit distrakce/závislost, tedy prohlížeč a sociální sítě. Níže jsem vybral několik zástupců. LP2 mezi nimi vyniká malou velikostí a dotykovým displejem.
Základní seznámení
LightPhone2 je telefon, jehož heslo je "to be used as little as possible" což je v přímém kontrastu se SMARTphony, které jsou koncipovány tak, abychom je měli v ruce neustále. A nutno říct, že svou "uživatelskou nepříjemností" jde svému heslu naproti. Je malý, pomalý, a kvalita displeje a zvuku není nikterak oslňující. Pro komunikaci se světem si musíte vystačit se starými dobrými SMSkami a hovory.
Aplikace se nejmenují aplikace, ale tools=nástroje. Postupným vývojem jsou přidávány další. Aktuálně jsou v reportoáru tyto:
- Alarm (budík),
- Calculator (kalkulačka),
- Directions (navigace),
- Music (hudební přehrávač),
- Notes (poznámky),
- Podcasts,
- Hotspot,
- Calendar.
⚙️ Hardware
LP2 je skutečně malý telefon, jeho rozměry jsou 95.85 x 55.85 x 8.75mm a váha 78g. Co se rozměrů týče, víceříkající bude spíše srovnávací fotka níže.
Další údaje telegraficky:
- Dotkykový displej 2,84 palců s technologií E-Ink s podscícením
- CPU: Qualcomm Snapdragon — MSM8909
- OS: Light OS based on Android 8.1
- Bluetooth: 4.2
- Wi-Fi: (802.11 a)
- Audio: 3.5mm headphone jack and Bluetooth
- Baterie: 950 mAh
- Síť: 4G LTE (LTE FDD + VoLTE)
- Operační systém: Light OS
- Podpora GPS
- Port: Micro USB
- Waterproof: IPX3
- Barvy: černá (night) a šedivá (light)
Vždycky jsem byl fanoušek malých telefonů a nikdy neužíval po delší dobu nějaké "cihly". Proto je mi LP2 v tomto ohledu velmi sympatický. Velmi příjemný je také audio-jack, který se zkrátka mnohdy hodí. Jako hlavní nevýhodu vnímám výdrž telefonu, která se malókdy přehoupne přes 2 dny. Zkrátka od takového telefonu bych očekával týden fungování. Za trochu zpátečnickou záležitost lze také považovat využití microUSB konektoru pro nabíjení.
HW [+]
- kompaktnost
- audio-jack
HW [-]
- výdrž baterie
- nepodpora audio kodeků pro T-mobile CZ
- nemožnost regulace podsvícení
- problikávání displeje - vlastnost E-ink displeje
- rychlost displeje
🌐 Software
Nejsem vývojář, ale zaznamenal jsem mnoho komentářů podívujících se nad tím, proč volili jako výchozí OS Android a od něj "odřezávají" nepotřebný balast, namísto toho aby šli opačnou cestou, tedy vyvinuli vlastní systém od nuly.
K ovládání telefonu lze použít samozřejmě primárně jeho menu, ale figuruje zde zajímavá nadstavba, skrze kterou lze telefon administrovat - Dashboard
Dashboard
Dashboard je vlastně plarforma pro nastavení LP2 přes webové rozhraní, strukura portálu je následující:
Z tohoto místa tak lze:
- zviditelnit/skrýt jednotlivé tools v LP2
- provést specifická nastavení pro jednotlivé tools - spárovat kalendář, nahrát skladby k poslechu, přidat kanál podcastu atd.
Jednotlivým nástrojům budu věnovat až v dalším pokračování tohoto článku.
SW [+]
- obecně koncept tools - nástrojů
- Dashboard
- qwerty klavesnice,
- hotspot
SW [-]
- nelogičnost hlavního tlačítka
- absence češtiny
- aktuálně kalendář nepodporuje sdílené/skupinové kalendáře
Závěrem
V jisté recenzi LP2 jsem zaznamenal recenzujícího lehce zesměšňujíc výraz TOOLS. Ale nesdílím jeho posměch. Telefon obecně by měl být nástroj sloužící k naší produktivitě. Bohužel, v aktuálním pojetí se staly SMARTphony nástrojem a pákou na naši pozornost, která se tak stala významnou obchodní komoditou.
Velmi škraloub u mé má LP2 pochopitelně z té absence audiokodeků, které znemožňují volání v síti T-mobile. Workaround, který využívám, tedy zmíněné přesměrování je v mnoha ohledech limitující.
Jak Vám asi došlo, tohle není telefon pro masu lidí. Je to zařízení, které jde hodně proti proudu a donutí Vás se zamyslet nad otázky typu:
1) Potřebuju to teď hned vygooglit?
2) Je nutné teď pořídit fotografii?
3) Měl bych něco postnout na socky?
4) Mám volat přes Facetime nebo pouze audio?
5) Nenapsal mi někdo na Whatsapp/Messanger/E-mail/...? Atd.
LP2 toho za cenu 300 dolarů (cca 6,5 k CZK) skutečně moc neumí. A je to tak záměrně. Donutí Vás přemýšlet nakolik vy využíváte mobilní telefon a nakolik vás. Já osobně si díky LP2 mnohem víc uvědomuji, že mnohdy odemykám svůj iPhone úplně automaticky v rámci návyku, ne proto, abych ho využil ke skutečnému důvodu.
Na redditu jsem četl docela zajímavý názor, že LP2 je pro lidi se slabou vůlí, kteří zkrátka nedovedou zkrotit svoji případnou závislost na mobilním telefonu a pro lidi, kteří si za 300 dolarů chtějí pořídit minimalismus v kapse. Je to rozhodně názor hodný zamyšlení. Pro každého. Schválně se podívejte do statistik, kolikrát jste měli dneska telefon v ruce vs. kolikrát k tomu byl důvod.