Motivační pohybové portfolio
Velmi populární tematikou jsou dneska investiční portfolia. Jasně, je dobré mít nějakou základní finanční gramotnost, něco si dávat bokem, investovat jen co si mohu dovolit ztratit, diverzifikovat, bláblá, však to jistě znáte.
Častěji ale, než se zamýšlím nad investičním portfoliem, uvažuju nad tím pohybově-motivačním, proč vlastně cvičím&hýbu se. Pohyb je nám evolučně vlastní, na což mnohdy, dřepíc u počítače (nebo za volantem), zapomínáme. Je proto dobré si to připomínat. A je to také typ investice, také do budoucnosti, do dlouhověkosti a já doufám, že i fyzicky důstojného a soběstačného stáří.
Takže když už na mě leze lenost, připomenu si důvody, proč je dobré se hýbat. Nyní Vám tyto důvody nasdílím ve formě "motivačního pohybového portfolia"
Špetka vnitřní a vnější teorie
Motivace obecně, je faktor, nebo souhrn faktorů, který nás vede k určitému chování nebo činnosti [1]. Bez motivace bychom pravděpodobně velmi rychle umřeli, protože by nás nic nemotivovalo shánět si potravu, vodu atd.
Motivaci rozlišujeme na vnitřní (primárně JÁ to chci) a vnější (okolí to chce, např. působením pověstného cukru-odměny a biče-trestu). Vnitřní je přirozeně silnější a udržitelnější. Většina portfolia pramení, troufám si říct, z vnitřní motivace, občas je šmrncnutá trochou té vnější.
Proč portfolio
Že je dobré se hýbat, to asi všichni víme. Stačí to? Mám obecně rád mix důvodů, které mohu aplikovat, abych nějak konal. Takže toto portfolio je pro mě přesně tím mixem a není zas tolik důležité kolik % má jaký důvod. Ono se to v čase a v různých situacích mění.
Co je tedy v mém portfoliu:
1) Dopravní prostředek
Naše tělo (zejména končetiny) vždy, od počátku civilizace, bylo tím primárním dopravním prostředkem. Dle definice se jedná o dopravu lidskou silou.
Doprava lidskou silou je tedy taková doprava, kde je pohon zajišťován silou lidských svalů [2].
Možnosti jsou široké, výchozí je doprava bez technických pomůcek, tedy zejména chůze, běh a plavání (skutečně existují jedinci, kteří např. do práce plavou).
Pokud zahrneme technické pomůcky, můžeme zmínit v první řadě přepravu pomocí jízdního kola, koloběžky, kolečkových bruslí, běžek, lyží apod.
Pokud pohlédneme na dopravu lidskou silou z pohledu Matky Země, můžeme zajásat, protože je považována za tu nejšetrnější. Nehledě na to, kolik místa na komunikaci zabíráte Vy (a případně Vaše kolo) vs. osobní automobil nebo autobus:
Doprava lidskou silou má z mého pohledu samé výhody a pokud je to distančně možné, volím ji co nejčastěji. Představuje pro mě jakousi formu nezávislosti (na technologiích, cenách pohonných hmot, zpoždění hromadné dopravy atd.) a soběstačnosti. Mnohdy se snažím zahrnout i ostatní členy rodiny, v minulosti jsem recenzoval dva produkty, které Vám s transferem dětí mohou pomoci:
Přeprava lidskou silou samozřejmě má i své evidentní nevýhody, pro někoho je příliš diskomfortní (ale diskomfort je velmi často to, co nás posouvá kupředu a zoceluje), je problematické transportovat větší "zavazadla", často je nutné řešit převlékání, sprchu atp. Ale znáte to, můžeme citovat či lehce parafrázovat Jana Wericha:
Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy (důvody).
JAN WERICH
Zmínil jsem výše také "konkurenční" dopravní prostředky, přidám ještě jednu perličku. V díle "London race" (S10.E5) pořadu Top Gear pořádali závod napříč Londýnem ve složení jízdní kolo, loď, MHD, auto. vyhrálo... kolo 🙂
2) PSYCHIKA a kognitivní funkce 🧠
Není žádným překvapením, že pohyb má pozitivní vliv na psychiku, lepší odolnost vůči stresu a mozek obecně. Při fyzické zátěži dochází k uvolňování tzv. endogenních opioidů (nejznámější jsou zřejmě endorfiny, dále enkefaliny a dynorfiny). Ty přináší v první řadě pozitivní pocity (radost, uspokojení, euforii) a také mají analgetický efekt (tj. tlumící bolest).
Dalším pozitivem je zvýšení sebevědomí (často spojeného se zlepšením fyzičky a vzhledu - více dále) a také snížení symptomů deprese a úzkosti. V tomto ohledu bych vypíchnul meta analýzu, která se zaměřuje na silový trénink. Ta ve svých závěrech uvádí, že silový trénink dokáže významně snížit symptomy deprese [3], obdobně pak snižování příznaků úzkosti.
Nechci podceňovat význam antidepresiv, ale dřív (a teď mě berte s rezervou), než bych si zašel k doktorovi pro kouzelné pilulky, sestavil bych si tréninkový plán zahrnující vytrvalostní i silový trénink. Oba tréninky mají své benefity a vhodně se doplňují.
3) FYZIČKA 💪
Tento prvek motivačního portfolia jsem rozdělil do tří podčástí:
- Síla
- Vytrvalost
- Estetika
Dříve bylo mou hlavní motivací dobře vypadat, tedy estetika, a říkal jsem si, k čemu v dnešním světě je potřeba síla. Ten názor jsem změnil. Síla a vytrvalost se prolíná do celé řady běžných lidských činností. Například vyjít bez zadýchání pár pater schodů, otevřít okurky, zahrát si na stěhováka a neodrovnat si záda na další dva týdny, klišoidní popoběhnutí na tramvaj, vyhovět občas bez bolestí výzvě svých dětí "na koníka, tati" atp.
Zmínil jsem také estetiku, tedy jak fyzicky vypadá moje tělo, tohle téma se objevuje zejména cyklicky v článcích "Jak do plavek za XY času". Tuhle stránku svého motivačního portfolia se snažím trochu upozaďovat, protože jsem si vědom, že krása lidského těla je velmi pomíjivá a do jisté míry povrchní. Zároveň je toto upozaďování velmi těžké, protože jsme bytosti velmi vizuálně založené a toho jsou si marketingový mágové (a instagirls a instaboys) velmi vědomi. Proto nacházíme kulturisty a fitness dívky v širokém spektru reklamních materiálů různého sortimentu. Mnohdy se jedná i o skrytou reklamu.
4) MUTUMUTU ✨
Říkáte si, co je MUTUMUTU za šamanské zaklínadlo? Možná se budete divit, ale jde o životní pojišťovnu. První pojišťovnu, která motivuje. A mně se ten jejich koncept moc líbí.
Ve zkratce, zřídíte si životko (na pracovní neschopnost, invaliditu, smrt, nebo hypotéku) na míru, velmi transparentně a interaktivně přes webový formulář a začnete platit pojistné, které začíná na 300 Kč a zvyšuje se samozřejmě se zvolenou výší plnění.
Až 30 % Vám pojišťovna vyplatí zpět na základě toho, že nekouříte, chodíte na preventivky a hýbete se - o sběr těchto hýbacích dat se stará přímo jejich aplikace a dívá se do Google Fit, Apple Health a Garmin Connect (které zprostředkují data např. z Vašich hodinek, náramku apod.).
Jasně, nejsem tak naivní, abych si myslel, že to nemají moc dobře spočítané. O to ale nejde. Jde o ten motivační prvek, to je něco, co od pojišťovny velmi kvituji. Očekával bych vlastně podobný přístup i od zdravotních pojišťoven, kde mám dojem skoro opačný, že více programů, benefitů a výhod je určeno těm, kteří se o sebe tolik nestarají (kouří, nehledí na to co jedí, potažmo na svou váhu, jak často se hýbou a další spojené nádoby).
Pojištění Mutumutu jsem si zjednal aktivně sám před dvěma lety a uvádím ji zde jaké své vlastní doporučení. Naneštěstí jsem ještě neměl možnost otestovat nějakou "pojistnou událost", ale i tak mám v Mutumutu důvěru i díky faktu, že je "krytá" KB pojištovnou.
Pokud Vás to zaujalo, můžete zkusit můj kupon "PAVEL9891JESUPER", případně můj odkaz. Možná nám z toho oběma něco cinkne (1000 Kč v případě využití kupónu).
[+]
- Vše vyřídíte online,
- aplikace posbírá všechna data sama,
- pojišťovna "krytá" větším subjektem, KB pojištovnou
[-]
- nutnost používat nějakou nositelnou elektroniku / zapínat trackování aktivit
Vyzkoušejte VITAKARTU zde - https://fitnesator.link/ozp
5) Longevity - dlouhověkost ❤️
Kdo by nechtěl žít déle nebo navždy? Přirozený a kontinuální pohyb je považován za jeden z pilířů pro dlouhý život Návod na to, jak žít dlouho, nacházíme v tzv. modrých zónách, ve kterých žijí lidé pro něž je typická dlouhověkost [4].
Mezi tyto oblasti patří například Okinawa v Japonsku či Sardinie v Itálii. Pro obyvatele těchto oblastí jsou typické znaky níže, mezi nimiž můžeme najít i pravidelný a přirozený pohyb:
6) Zábava
Zábava samozřejmě nesmí v repertoáru "proč se hýbat" chybět. A je pro mě takovým podpůrným prvkem pro další důvody. Nejlépe aplikovatelná je na sporty a aktivity, které jsou spojené s kolektivem, jako fotbal, hazená, frisbee, hokej a mnoho dalšího dle osobních preferencí.
Nemusíme zůstat ale jenom u typických sportů. Radost a zábavu lze nalézt v celé řadě činností jako koupaní u vody, sbírání hub, obyčejná procházka nebo třeba pouštění draka.
7) Energetický výdej
V dnešním světě blahobytu má mnoho z nás dvě věci:
- nějaké to kilo navíc
- chuť na nějakou prasárničku
No a není lepší pohybově-chuťové win-win, než si udělat po výšlapu alibi pro nějaký rozumný dortík ke kávě, že mám pravdu?
Nebo si dortík samozřejmě můžete odpustit a prostě si jen pohybem zlepšit kalorickou bilanci případně se dostat do mírného kalorického deficitu.
8) Zdraví a imunita (+ spánek)
Zdraví, imunita a spánek jsou dost propojené nádoby. Jsou to sama o sobě velká témata, která v tomto článku neobsáhnu.
Pojďme si ale vypíchnout například tuto studii [5], která říká, že cvičení střední intenzity pomáhá stimulovat buněčnou imunitu tím, že zvyšuje cirkulaci imunitních buněk ve vašem těle.
O léčivých účincích spánků se nemusíme sáhodlouze rozepisovat, našel jsem jednu pozitivní spojitost (korelaci) ve svých Oura datech (data ze "spánkového" prstenu) mezi množstvím vynaložené energie a hlubokou fází spánku. Ta se prohlubovala s vyloženou energií.
Pár osobních tipů na závěr
Mám nějaké letité tipy, jak se hecnout k pohybu, zpříjemnit si ho, či ho trochu hacknout.
1) Zpestřete si pracovní rutinu
Pokud to Váš pracovní režim dovoluje, co nejet do kanceláře, ale zajet si na do #kavarnaoffice? Ideálně pokud si naplánujete nějakou zábavnou cestu, třeba lesem:
Nebo co takhle k pohybu nějaký motivační podcast či hudba? Případně rovnou vyřídit pracovní hovory? V případě, že poptáváte nějaká bezdrátová sluchátka, doporučuji moji recenzi Shokz OpenRun Pro a OpenComm níže:
2) Homeoffice nemusí být z gauče
Hodně z nás nás si užilo v minulých letech nějaký nucený homeoffice. Rozhodl jsem se ho překlopit do režimu takzvaného aktivního pohybu. Je to jeden z mála multitaskingů (fyzický pohyb a práce hlavou), který existuje a vhodně se doplňuje, více zde:
Nedávno jsem začal trochu trénovat na vandr, tak jsem přihodil ještě zátěžovou vestu:
3) (Ne)chce se Vám začít?
Pokud se vám nechce začít, je potřeba činnost rozsekat na menší a stravitelnější kousky. Obléknout se do sportovního, nazout boty, vyjít ven a hle, najednou běžím!
4) Osekejte možnosti výmluv
Příkladem pro tento tip se vracím se k prvnímu bodu, kolu jako dopravnímu prostředku. Aktuálně nejsme schopni být #carfree, ač se mi ta myšlenka moc líbí. Nicméně, máme jedno auto, které má k dispozici primárně manželka. Takže pokud je ráno nevlídno, já nedopustím hlavě hledat nějakou výmluvu, což by typicky rezultovalo v "pojedu druhým autem", protože taková možnost není ani reálná.
5) Vytvořte si návyk
Opakování vědomostí matka moudrosti. Opakování činnosti návyk ;-) V této souvislosti doporučuji knihu Atomové návyky.
Zdroje a studie
[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Motivation
[2] https://cs.wikipedia.org/wiki/Doprava_lidskou_silou
[3] https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/2680311
[4] https://cs.wikipedia.org/wiki/Modrá_zóna
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6523821/
P.S. Některé odkazy jsou affiliate. Pokud zvažuješ pustit kačku, roztočit kola ekonomiky a uděláš to přes můj link, bude to vítané vyrovnání energií ve vesmíru ;)