Oura 4 vs Oura 3: Má cenu upgradovat?

Jeden týden jsem nosil starý chytrý prsten Oura generace 3 a nový chytrý prsten Oura generace 4. Liší se nějak výstupy v aplikaci a stojí za to upgradovat?

Oura 4 vs Oura 3: Má cenu upgradovat?

V tomto článku se podíváme na první týden s novým chytrým prstenem Oura 4, konkrétně půjde o následující:

  • ⚖️ HW porovnání obou generací,
  • 📱 nový design appky,
  • 📏 zda měří obě generace stejně,
  • 🔋 zda vydrží baterie GEN4 proklamovaných 8 dní,
  • 🆙 a pokusíme se shrnout, pro koho dává smysl upgradovat z trojky na čtyřku.
💕
Berte, prosím, v potaz, že porovnávám GEN3 velikosti 10 a typu Heritage a GEN4 velikost 9. Gen 4 je pouze v jedné variantě, která je de facto typu Horizon, ač Oura s tímto názvem už neoperuje.

💍 GEN 3 & 💍 GEN 4

Pojďme si to zjednodušit, Oura 4 přichází s celotitanovým tělem a prstenem stejných rozměrů. Došlo ke zmenšení vnitřních bublin prstenu, což teoreticky představuje více prostoru pro prst a mnoho uživatelů, včetně mě, jde při upgradu o velikost níže.

Dále bych vypíchnul tato fakta:

  • Šířka prstenu zůstala stejná.
  • Oura Gen4 je díky celotitanovému tělu těžší.
  • Tloušťka nejtlustší části prstenu (u Gen3 měřeno v místě "bubliny") je u Gen4 menší.
  • Oura 4 přišla o Heritage variantu, kterou mnozí považovali za atraktivní a neotřelou.
  • Gen4 lze považovat díky jednolitosti vnitřní strany a absenci bublin za pohodlnější. Tím netvrdím, že jsem považoval Gen3 za nepohodlný prsten.
  • Nabíječka Gen4 je dílensky i vizuálně zajímavější.
  • Vizuálně se mi vlastně úplně nelíbí ta dvojbarevnost, stříbrný vnitřek, černý vnějšek.

📱 Redesign aplikace Oura

Oura přišla s redesignem a zjednodušením základního rozcestníku v zápatí v aplikaci. Samozřejmě, je to změna a jako taková obecně vyvolává u některých uživatelů minimálně rozpaky.

Nicméně, považuji tento krok za správný. Oura aplikaci kontinuálně vyvíjí, přibývají funkcionality, záložky, karty apod. A jednou za čas je potřeba provést revizi a úklid. A to se stalo teď.

V rámci tohoto úklidu vzniklo i nové záhlaví v rámci nové výchozí záložky Today. Toto záhlaví zobrazuje primárně skóre ústředních metrik.

Proklikem se lze dostat do známého detailu, kde nově figuruje i "plovoucí" menu v zápatí, které reflektuje přepnutí mezi detaily ústředních metrik:

Za lehce redundantní považuji novou záložku Vitals, která je vlastně jinak graficky vyjádřeným již zmíněných ústředních metrik. Na druhou stranu, poskytuje větší detail:

Naopak za vhodné považuji zasazení nové záložky My Health, která se na data dívá vzdálenější perspektivou.

📏 Přesnější měření Gen4?

Oura Gen 3 vychází dlouhodobě jako velmi spolehlivý měřič i vůči referenčním zařízením (např. hrudní pás). O tom jsem referoval např. zde:

7 chytrých prstenů ⁠⁠– unikátní porovnání
Sedm prstenů a dvě ruce. Unikátní srovnání chytrých prstenů. Cyklistika, spánek, denní vhledy a mnohem více!

Bylo by tedy s podivem, kdyby Oura Gen4 měřila "jinak", než Gen3.

To se ukázalo hned po první noci:

Ale i v dlouhodobějším trendu:

Velmi malé rozdílnosti, které lze spatřit v grafech, můžeme považovat za chybu na úrovni "prstu", tj. nemám dva totožné prsty, které poskytnou stoprocentně stejné podmínky...

🙈 Zmizí gap a bude zmizelej?

Jak jsem nastiňoval v papírovém srovnání generací, Oura hovoří o tom, že GEN4 díky přesnějšímu měření a lepšímu "smart sensing" algoritmu eliminuje "gapy", tedy mezery v měření - např. tepovky.

To se v průběhu mého testování spíše nepotvrdilo:

Stejná noc a obdobné gapy v tepovce a HRV

Vzhledem k tomu, že hrubá data měří obě Oury velmi podobně, není s podivem, že i analýza spánkových fází a hypnogram vypadá totožně...

🌡️ Teploměr

O čem Oura kupodivu moc nehovoří, je teplotní senzor nové generace. Ten by měl být nově digitální. Papírová specifikace Gen3 hovoří o NTC teplotním senzoru, který měří teplotu změnou odporu. Teoreticky by tak Oura 4 mohla být přesnější v této kategorii. Těžko se to ale prověřuje.

Skutečně jsem v teplotě zaznamenal rozdílnosti - ale je možné, že důvodem je pouze nedostatečně ustanovená baseline u GEN4 (kvůli krátké době užívání).

V testovacím období jsem se potýkal s nějakým nachlazením. Klidně bych tak dal za pravdu Gen4, která naměřila větší teplotu. Ale to je čirá domněnka.

🔋 Baterie

Z čeho jsem vyloženě zatím zklamaný, je výdrž baterie. Nabil jsem do 100 % v úterý večer a v neděli se prsten dožadoval nového přísunu el. energie.

To znamená 5 dní. Což považuji za velký rozdíl oproti marketingově proklamovaným "up to 8 days". Možná, že Oura píše někde pod čarou, že pro tuto hodnotu je nutné vypnout snímání SpO2 a zapnout letadlo... Anebo, že se k této hodnotě přiblíží v budoucnu (více nabíjecími cykly, vývoje fw, kdo ví?).

Pro srovnání, moje rok stará Oura 3 vydržela de facto stejné období.

🔨 Chybky?

Nechci vyvolávat žádnou paniku, ale zaujalo mě video rozpadající se Oury 4 po koupeli:

zdroj

Oura samozřejmě tvrdí, že jde o ojedinělý problém a prsten uživateli vymění. Více zde. Můj prsten zatím drží jako titan.

🤔 Závěrem

Pokud společnost Oura Health nemá v rukávu nějaké skryté 🎴eso, které odhalí až formou dalšího update, jsem z Oury Gen4 trochu zklamaný. Připadá mi, že potřebovala vydat novou generaci.

Samozřejmě, nechci bagatelizovat proběhlý vývoj. Jistě nacházeli výzvy k překonání, nicméně si nemyslím, že pro většinu uživatelů dává upgrade na Gen4 smysl. Pořád se trochu nemůžu smířit s tím, že za 6 let a 3 generace nedovedla Oura provést znatelnější kroky v miniaturizaci.

zdroj

Smysl přejít z trojky na čtyřku může dávat:

  • Když prostě chcete papírově (nebo marketingově :) to nejlepší, co kdy Oura představila.
  • Když máte problém s materiálem Gen3 (např. když vám kontakt s epoxidovou pryskyřicí způsobuje kožní problém).
  • Když jste žena a chcete predikci ovulace v appce. Gen3 toto zřejmě neumožní.
  • Jsou pro vás využitelné extra malé či extra velké velikosti.
  • Když se chcete zbavit "tlustější" varianty Heritage.
🫰
Není vám nákladná Oura s předplatným po chuti? Mrkněte na stále se zlepšující konkurenci: Ultrahuman, RingConn, Circular, Amazfit Helio.