Jak jsem dosáhl Exceptional 🌟v Oura Resilience

Poprvé mi Oura ohodnotila moji odolnost nejvyšším skóre. Jak se mi to povedlo? A co na to ostatní chytré prsteny?

Jak jsem dosáhl Exceptional 🌟v Oura Resilience

Je tomu zhruba půlrok, co společnost Oura uvolnila funkcionalitu Oura Resilience AKA Odolnost. Jde o metriku, která hodnotí v dlouhodobém měřítku vaši odolnost vůči stresu na základě souhrnných metrik ze spánku, denního stresu a restorative time (denní čas strávený v "odpočinkovém módu").

Výsledné ohodnocení je v těchto úrovních:

LIMITED ▶️ ADEQUATE ▶️ SOLID ▶️ STRONG ▶️ EXCEPTIONAL

Nyní jsem dle Oury poprvé dosáhl úrovně Exceptional.

V tomto článku se chci podívat, jak si myslím, že jsem této úrovně dosáhl. Více ke zmíněné funkcionalitě jsem sepisoval již v minulosti:

Změří chytrý prsten Oura stres? A odhalí depresi 😔?
V tomto příspěvku se zaměřím na dvě nové funkce chytrého prstenu Oura a na jednu nedávno publikovanou studii. Jde o Oura Denní stres, Resilience (odolnost) studii ohledně vazby teploty těla a symptomů deprese.

📍 Výchozí stav

Je nutné říct, že se dlouho pohybuji v levelech SOLID ▶️ STRONG. Což je vlastně nutná podmínka. Vzhledem k tomu, že Resilience je kalkulována 14denní optikou, těžko skočíte najednou z LIMITED do EXCEPTIONAL.

V podstatě se dá říct, že jsem se v průběhu srpna pohyboval na úrovni SOLID a následně od začátku září nastoupal do EXCEPTIONAL.

Začátek září byl ale paradoxně velmi náročný. Hodně práce na všech frontách, začátek školky, což zejména pro tříletko bylo náročné (a tím pádem i pro mě), začaly fotbalové zápasy (a tedy i nějaké to pozápasové 🍺...). Takže by se dalo očekávat, že stav se bude spíše zhoršovat, nebo ne?

🗡️ Takže?

Já věděl, že mě náročnější období čeká, takže jsem nasadil do boje několik speciálních zbraní určených pro specifické bojové fronty.

Zaměříme se úzce na první dva týdny září, týden 36 a 37.

💤 Bojová fronta Spánek

Mám dlouhodobě ověřeno (i díky sebeměření), že pokud chci náročnější období přežít s co nejmenšími šrámy, musím akcentovat kvalitu spánku. To se mi povedlo prostřednictvím následujícího:

  • 🛏️ Dřívější čas odchodu do postele - BEDTIME
  • 🔴🔴 Červené brýle / Suplementace Melatoninem
Pozitivní účinek červených brýlí
    • 💊 Pokud jde o Melatonin, dlouhou dobu jsem se mu vyhýbal, neboť jsem si kdysi někde přečetl, že jeho suplementace je zbytečná. Nicméně, inspirován poznatky z 30. callu Klubu Lifehacky, jsem se rozhodl, že mu dám šanci. A to zejména v situacích, kdy 💡 světelně hřeším a naruším tak běžnou spánkovou hygienu (například natáčením videa, stříhem apod).
  • ⏰ Dřívější čas vstávání – úzce souvisí s dobou Bedtime. Už mi není 20 a nechci se přespávat a válet se do 10 dopoledne. Ale možná bych to ještě dokázal :)
💍
Budím se tak napůl sám – což je ideální. Ale jako pojistku mám aktuálně Circular SLIM.
>>>Více zde<<<<
  • 🌡️ Teplota – mimoděk skončily letní vedra a v ložnici konečně klesla teplota pod 20 °C

Myslím, že uvedené prvky (a i některé další z jiných oblastí) se podepsaly také na pozitivním trendu v Resting heart rate.

🚶 Bojová fronta Pohyb

Další můj dlouhodobý poznatek je takový, že pokud chci dobře fungovat a dobře spát, potřebuji pohyb. Pohyb ideálně dlouhý, kontinuální, rozmanitý. Konkrétně se ve vytýčeném období dělo toto:

  • 🏋️ Žádná posilovna – ne, že by v tom byl záměr, ale 2 týdny jsem nebyl v posilovně. A jsem vlastně docela rád, že to bylo konečně nevynucené zraněním/nemocí, ale prostě jsem si od klasického silového tréninku odpočinul.
  • Stále praktikuji ranní měření zařízením Elonga – a vlastně mám rád, že to je prodloužení ranního času klidového režimu a do jisté míry krátké dechové cvičení. Ranní shon vypukne až posléze :)
  • 🪑 Omezení sezení – více času jsem strávil na nohách, konkrétně u standing desk a pásu. Více jsem k tomu sepisoval už dávno:
(Nadčasový) covidový (a následně pohybový) homeoffice
Vzpomínáte si na tu dobu, kdy se šily roušky jako o závod a firmy posílaly s (ne)chutí svoje kancelářské zaměstnance na homeoffice? Já jo, tehdá onehdá v bytečku 2+1 s malým miminem. Odpracovat delší časový úsek s notebookem na klíně rozvalený na sedačce bylo neudržitelné a zdravotně příliš
    • 👣 Nyní teď na základě poznatků z knihy Sport je bolest pokukuji po pásu se zdvihem, např. tento Urevo Spacewalk 3S (pokud máte zkušenost, napište mi, prosím, do komentáře)
    • Použití standing desk je limitující pro měření kroků. Zajímavá tak může být metrika standing time. Tu Oura nemonitoruje, ale dělá to mimochodem RingConn:
Standing Time u RingConn

😓 Bojová fronta Emoce & Stres

Měl jsem z fotbalu nějaké šrámy, které mi neumožňovaly nasadit praktiku TRE. Zařadil jsem tedy zejména následující:

  • 🍺 Žádný alkohol, max jedno pivo – na abstinování zatím nemám, ale společensky praktikuji pivo "na chuť". Což mimojiné znamená, že musí být dobré.
  • 📰 Dlouhodobě nesleduji zpravodajství, je plné převážně negativních zpráv. Podstatné zprávy, a také ty dobré, si mě najdou samy :)
  • 🔉 Začal jsem více pracovat s hudbou – zatímco na produktivitu je naprostá jednička tato záležitost od Brain.fm, tak na relax vede jednoznačně tahle klidovka.
  • Trochu experimentuji s novou funkcionalitou Circular prstenu - Coherence Circle, což je dle mě další variace na dechové cvičení, jen s novou metrikou:
  • 🖥️ Omezené obrazovky – v letním období jsem více holdoval nějakému seriálu před spaním. Nyní se vracím k rutině knihy / čtečky / podcastu. Co se podcastu před spaním týče, již delší čas testuji speciální sluchátka Philips Kokoon.

O propojení světů sebeměření & obrazovek se aktuálně pokouší Ultrahuman se svým PowerPlug Screentime. Upřímně pořád vstřebávám způsob, jak vlastně funguje. Ale obecně se snaží hledat spojení mezi časem stráveným u obrazovky a kvalitou spánku.

PowerPlug Screentime od Ultrahuman

🍔 Ještě jedna věc, kterou akcentuji v poslední době, je "jak hodně zpracované jídlo konzumuji". Jakožto fanoušek Stephena Kinga jsem si tentokrát naordinoval jiné hororové čtení. Autorem je CHRIS VAN TULLEKEN a jde o knihu Ultrazpracovaní lidé. Děsivé čtení. Myslel jsem si, že UPF (Ultra-processed food) konzumuji minimálně. Mýlil jsem se.

🤔 Závěrem

Co závěrem? Já myslím, že témata, která jsem nastínil výše (a tím mám na mysli můj aktuální přístup ke spánku, pohybu, emocím a jídlu), není potřeba uzavírat. Naopak, zde jsem si shrnul pouze ohlédnutí za segmentem vývoje mého postoje a poznání.

Jak rostou moje děti, uvědomuji si, že žijeme v úžasné době, kde jsou ale hrozby často skryté. Riziko napadnutí 🦁 šelmou nebo sousedním kmenem ⚔️ bylo evidentní...
Naproti tomu skryté látky v 🍡 potravinářských produktech, všudypřítomné 💡 světlo nebo 📱 displeje požírající pozornost jsou pomalými hrozbami, na které se musíme učit si dávat pozor.

No a mě se samozřejmě líbí, když jde tenhle mix životních střípků nějak změřit. A jedním z nej nástrojů, které mám k dispozici, je právě Oura Resilience.