😎 Ray-Ban Meta - recenze chytrých brýlí
Jak jste měli možnost si všimnout, jsem docela fanda nositelné elektroniky (AKA wearables). Když vyšla v září 2021 první verze brýlí spolupráce Facebook & Ray-ban s označením Ray-Ban Stories, měl jsem dva důvody si jej nekoupit:
- Nejsem příliš fanda slunečních brýlí - světlo potřebujeme a díky tomu, že jsme zavření většinu času v krabicích, fotonů ze slunce tak do našich očí neproudí dostatek. Potřebujeme jej kvůli synchronizaci našich vnitřních hodin. Nevidím tedy důvod světlo ještě filtrovat (až na výjimky, jako je silné světlo v zimě s odrazem od sněhu atp.). Dále také jako "argument fotonu".
- Kvalita obrazu 5 MP fotoaparátu mě rozhodně nenadchla.
Nyní, resp. v říjnu v 2023, vyšel nový model a v mezidobí se změnilo několik věcí:
- Facebook vystupuje pod označením Meta Platforms, nový model chytrých brýlí tedy nese označení Ray-Ban Meta.
- Argument fotonu stále platí, nicméně nyní produkuji více video-obsahu, kde POV záběr (Point-of-view - tedy z vlastního pohledu) dává smysl a větší využitelnost. Ještě rozeberu.
- Zlepšila se kvalita obrazu (mj. 5MP ▶️ 12 MP čočka), porovnání obou modelů zde:
V tomto článku tedy shrnu důvody pořízení brýlí, průběh výběru a nákupu, uvedení do provozu a zkušenosti z testování z prvních několika týdnů.
Proč chytré brýle
Jak jsem již uvedl, brýle příliš nenosím, maximálně na kolo, když je větší výskyt hmyzu v létě. Proto mě tento typ wearables po dlouhou dobu úplně neinteresoval. Nicméně, začal jsem hledat možnosti zvýšení kvality video výstupu na mém YT kanálu a vzhledem k aktuálnímu zaměření na chytré prsteny jsem zahájil pátrání po možnostech, jak zefektivnit záběry na ruce, respektive prsteny.
A protože mi Ray-Ban Stories kvalitou nedávaly smysl, vytvořil jsem si v heslu DIY takový náhlavní držák na gopro kameru.
Jenomže chodit s takovou kamerou na hlavě je, co si budeme povídat, trochu podivnost, a záběr je navíc trochu posunutý nad oči, takže přímé POV takový držák nenasimuluje.
Situace se pro mě změnila v říjnu 2023, kdy vyšel nový, inovovaný model Ray-Ban Meta. Ten odstraňuje neduhy předchozí generace, jde tedy zejména o lepší obraz, lepší zvuk a baterii. Nechci jít úplně do hloubi parametrů, zde je tabulka porovnání obou modelů od ChatGPT, berte s rezervou, nicméně +- to sedí, a to hlavní ještě rozeberu dále:
Vlastnost | Ray-Ban Stories | Ray-Ban Meta |
---|---|---|
Generace | První generace | Druhá generace |
Design | Větší formát | Zjednodušený, menší formát |
Nabíjení a výdrž baterie | Standardní nabíjecí pouzdro | Přepracováno pro až 36 hodin použití |
Integrace AI | Základní funkce hlasového asistenta | Meta AI pro hands-free zážitek |
Generativní AI asistent | Neuvedeno | Vestavěný generativní AI asistent |
Funkcionalita | Přehrávání hudby, snímání z pohledu uživatele | Lepší hlasové ovládání, snímání fotek/videí, živé vysílání |
Kamera | 5MP (2592 x 1984 pixelů obraz, 1184 x 1184 video 30fps) | 12MP (3024 x 4032 pixelů obraz, 1080p video) |
Audio | Otevřené reproduktory, trojmikrofonové pole | Zvýšená hlasitost, pětimikrofonové pole |
Váha | přibližně 48.2 gramů | 48.6 až 50.8 gramů |
Jaké chytré brýle?
Ray-ban Meta je nabízen ve dvou základních modelech dle tvaru rámečku, Wayfarer a Headliner.
Pokud rozseknete model (já zvolil Wayfarer), čeká vás v rozhodovací procesu další překážka, tj. barva čočky.
Docela užitečnou může být interaktivní forma "Try Lenses", která dodá představu o filtru daného barevné "sklíčka".
Nejsem Kazma 😎, a tedy nosit klasické sluneční brýle mi mnohdy připadá nepatřičné a nespolečenské (zejména v interiérech). Zvažoval jsem tedy průhledná sklíčka (LENSES: Clear with blue-violet light filter), která mají blokovat "škodlivou modrou", tedy mj. 450 nm. Po instantní konzultaci se světelným guru Hynkem Medřickým jsem se však rozhodl, že do této varianty nepůjdu, neboť pravděpodobně modrou neblokují, protože z principu ani nemohou. Aby blokovaly modrou 🔵, musely by být brýle žluté 🟡 (více v odkazech na konci článku).
Zvolil jsem nakonec klasiku, Shiny black a tmavší zelená sklíčka viz obrázek výše.
Specifika nákupu do 🇨🇿 ČR
Ray-Ban Meta se aktuálně neprodávají napřímo do České republiky, což vlastně není nic nového od doby prodeje generace Stories. Je nutné tak zvolit nějaké náhradní řešení, například si pro brýle zajet do Německa, případně využít služby https://www.mailboxde.cz, která vám zprostředkuje německou adresu a přeposlání do Čech.
Prosvištil jsem teda nějaká německá slovíčka na německé verzi stránek, objednal na adresu, kterou získáte registraci na mailboxde a nedlouho vyčkával (v úterý jsem objednal, ve středu odeslali, ve čtvrtek zpracoval a přeposlal mailboxde a v pátek už jsem měl brýle doma).
Druhou překážkou k využití brýlí v rámci našeho rybníčku je stažení aplikace Meta View, která slouží jako prostředník pro interakci s brýlemi. Ta totiž není dostupná v našem regionu ani na iOS ani na Android. Z počátku šlo o lehce frustrující zkušenost, neboť jsem se dostal do několika slepých uliček, ale ve výsledku otestoval obě možnosti:
- Android - změna regionu se ukázala jako v mém případě o nadlidský úkol, šel jsem tedy ráznější cestou, instalací .apk z tohoto zdroje. Následně jsem se dozvěděl, že můj telefon není v seznamu podporovaných zařízení, což možná bylo důvodem pro podivné párování s brýlemi.
- iOS - i zde jsem udělal několik přešlapů na místě, až nakonec zvolil cestu nového appleID, odhlasil aktuální appleID, nechal si od chatGPT poradit fiktivně-reálnou US adresu pro založení starého, stáhnul aplikaci Meta View a reverzně se vrátil ke svému appleID. Uff.
Testování
Brýle jsou dodávány ve stylovém pouzdře, které slouží zároveň jako nabíječka a vlastním akumulátorem (až na 36 hodin užití).
Ergonomie a ovládání
Kdybych měl zhodnotit šalamousky dojem z váhy brýlí, nejsou lehké, ale ani těžké. Moje velikost L se zdá být celkem univerzální a brýle dobře sedí.
Ovládání je je primárně skrze hw tlačítko a také dotykově na nožičce brýlí. Malou výtku mám při použití brýlí společně s cyklistickou helmou. Při otočení hlavou se mnohdy stává, že poutko helmy přejede přes nožičku, což rezultuje např. ve zvýšení hlasitosti.
Aplikace Meta View
Aplikace Meta View je prostředníkem pro základní nastavení a interakci s brýlemi.
Jejím prostřednictvím si můžete stáhnout fotografie a videa z brýlí, nastavit, zda přes brýle chcete i telefonovat, zda vám má předčítat například zprávy z Whatsappu atd. Jednou z výtek z mé strany je to, že při stahování fotek/videí se aplikace pokaždé dovoluje připojit k wifi síti brýlí, která slouží pro přenos.
Další kaňkou je potřeba facebook účtu pro přihlášení do aplikace.
🎥 Foto & Video
Papírově jsou brýle vybaveny 12megapixelovým ultraširokoúhlým fotoaparátem, který je schopen pořizovat ostřejší fotografie v rozlišení 3024 x 4032 pixelů a videa v rozlišení 1080p při 1440 x 1920. Oba formáty jsou zmenšeny pro zachycení na výšku, protože ideálním případem použití brýlí je vertikální sdílení obsahu na sociálních platformách Meta, jako jsou Facebook a Instagram. Tato schopnost sdílení obsahu zahrnuje i živé vysílání.
Brýle tedy sotva mohou se svými 12 MP atakovat kvalitu, kterou nabídne leckterý mobilní telefon. Nicméně, nižší kvalita je vykoupena benefitu v podobě POV a efektu volných rukou.
Diskutovaným tématem těchto brýlí je samozřejmě soukromí. Ray-Ban Meta mají výraznější diodu než předchůdce. Pokud se ji pokusíte zakrýt, k nahrávání nedojde.
🔊 Audio
Dle srovnávacích recenzí obou generací je audio výrazně lepší. Já aktivně používám několik typů sluchátek (náhlavní, pecky, bone conduction) a musím říct, že tyto brýle poskytují zcela jiný zážitek. Ray-Ban Meta mají celkem 4 reproduktory, na každé nožičce dva, které nehrají vzhledem ke své velikosti špatně.
Já vlastně musím souhlasit s tím, co říkal Petr Mára o první generaci brýlí: Pokud si pustíte hudbu, dostane se vám zvláštního pocitu soundtracku, který hraje okolo vás. Těžko se to popisuje, ale sluchátka hrají vlastně do uší, u brýlí mám dojem, že ta hudba mě tak nějak obklopuje na pozadí. Další odlišnosti od sluchátek je jistý pocit inkognito poslechu. Jasně, pokud si pustíte hudbu moc nahlas, blízké okolí to asi uslyší, nicméně poslech je celkem utajený.
🎤 Mikrofon
Podobně jako u recenze sluchátek od Shokz/AfterShokz níže, provedl jsem test mikrofonu v různých prostředí.
Výsledek není špatný, posuďte sami ve video-verzi recenze.
🤖 AI
Funkcionalita AI je s příslibem. Vzdáleně to připomíná Ouru, která začala prodávat 3. gen. svého prstenu Oura s tím, že značná část funkcionalit bude uvolněna až později.
Totiž chatbot od Meta je stále ještě v plenkách a brýle aktuální umožňují pouze splnění základních hlasových povelů. Konkrétně v ČR brýle podporují naprosto základní věci, aktivovat fotoaparát, kameru, poslat zprávu atd. Tedy vlastně žádná AI.
Do budoucna Meta slibuje např. rozpoznání objektů, které rovnou brýlemi vyfotíte, resp. které ty brýle skrze čočku vidí.
Závěrem
Pokud projedete recenze na tento model chytrých brýlí, zjistíte, že jsou veskrze pozitivní. Jedním z hlavních důvodů je paradoxně nízká kvalita první generace audio/videa a tedy znatelný kontrast.
Ray-Ban Meta jsou chytré brýle v kterých nenajdete nejlepší fotoaparát, nejlepší reprodukci hudby, ani snímání hlasu. Dohromady ale tvoří velmi zajímavou kombinaci v poměrně obstojné kvalitě zmíněných prvků a poslouží primárně instantním sdílečům a jejich publiku, kterým tak poskytne poměrně zajímavý POV náhled na to, co dělají.
Rovněž mohou být zajímavou hands-free (ve smyslu "nech telefon doma") alternativou pro záznamové zařízení momentek např. s dětmi nebo přáteli.
Pokud bychom hledali negativa, vážou se, pokud pominu specifika českého trhu, primárně ke svázanosti s Facebookem/Meta a uzavřeností v jejich ekosystému (čítající instagram, facebook) a pojetí "insta model", tj. na výšku a max 1. minuta záznamu. S otazníkem je AI podpora, v jaké bude kvalitě a co dokáže, a zda vůbec v ČR.
celkově design, na první pohled nevypadají neobvykle |
potřeba Facebook účtu |
udržení výchozí ceny 299 $ + | oficiální nedostupnost v ČR |
obstojná kvalita audio/video/mikrofon | samovolné ovládání přilbou |
zvýšení důležitosti soukromí (dioda) | video pouze na výšku |
velké množství kombinací obrouček a sklíček | AI s příslibem, resp. otazníkem |
Video-verze
Odkazy
Problematika blokace modrého světla
https://youtu.be/kB-LToLgm_o
https://youtu.be/4qTLgkorQG0
https://youtu.be/JLrjJJTo978
https://www.instagram.com/tv/CaIDsZAFT_S/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://www.instagram.com/tv/Cam9Fu7rG7D/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==