👓 Ray-Ban Meta – zkušenost po roce používání a TOP5 užití

Téměř roční zkušenost s Ray-Ban Meta. Vybral jsem 5 situací, kde brýle excelují.

👓 Ray-Ban Meta – zkušenost po roce používání a TOP5 užití

Je to už více jak 8 měsíců, kdy jsem vydal recenzi chytrých brýlí Ray-Ban Meta.

😎 Ray-Ban Meta - recenze chytrých brýlí
Jak jste měli možnost si všimnout, jsem docela fanda nositelné elektroniky (AKA wearables). Když vyšla v září 2021 první verze brýlí spolupráce Facebook & Ray-ban s označením Ray-Ban Stories, měl jsem dva důvody si jej nekoupit: * Nejsem příliš fanda slunečních brýlí - světlo potřebujeme a díky tomu, že jsme zavření většinu

Nyní bych se rád ohlédl a nasdílel následující:

  • Zkušenost a best practice z dlouhodobého používání,
  • jaké změny se udály z hlediska SW a aplikace Meta View.

A celé to bude formou TOP5 mého užití brýlí. Tak pojďme na to 💥

👓 Malé opáčko

Chytré brýle Ray-Ban Meta jsou brýle, které disponují:

  • 🎤 mikrofonem – abyste mohli:
    • vydávat hlasové příkazy jako např. "Hey Meta, take photo" nebo "Ok Meta, call my wife"
    • povídat si s AI
    • telefonovat
    • zaznamenávat zvuk
  • 🔊 reproduktory – abyste mohli:
    • poslouchat audio (hudbu, audioknihy)
    • poslouchat AI
    • telefonovat
  • 📸 čočky fotoaparátu - abyste mohli fotit a natáčet
  • ⚪ diodu – která indikuje, že fotíte/natáčíte.

Brýle vypadají celkem standardně, takže většina lidí vlastně ani nepostřehne, že máte na očích zároveň špionážní zařízení.

🔝 TOP 5 užití brýlí

Jak jsem nastiňoval v recenzi, já nejsem úplně nadšený uživatel slunečních brýlí. I přesto jsem si našel několik situací, kdy jsem si je oblíbil.

1) ☎️ Telefonování

Tahle funkcionalita je samozřejmě zcela běžnou u sluchátek. Tedy to, že nemusíte mít telefon u ucha, ale můžete pohodlně telefonovat prostřednictvím něčeho, co už máte třeba na sobě. Samozřejmě kvalita hovoru není na takové úrovni, jako u lepších a případně specializovaných sluchátek (jako např. zmíněná🎧 OpenComm), ale pro běžný hovor to zcela dostačuje.

Samozřejmostí je přijetí hovoru či jeho iniciace dotykovým ovládáním. Tak lze vyvolat hovor přes hlasové ovládání. Jsem s tím však velmi opatrný, protože kontkatky mám uložené v češtině a to mnohdy zavání tím, že vytočíte koho nechcete.

2) 📨 Insta-sdílení

Funkcionalita, kterou zase tolik nevyužívám, ale připadá mi dost unikátní. Jde vlastně o handsfree sdílení z brýlí na socky. Konkrétně na Instagram. Jak to funguje? Jste například na nějakém zajímavém místě a chcete jej nasdílet svému publiku. Vůbec nemusíte vytahovat telefonu. Pokud máte vše povolené předem v appce Meta View, stačí říct zaklínadlo "Hey Meta, share my last photo to Instagram".

Zároveň, můžete sdílet živě na Instagram. Opět se tak samozřejmě děje skrze připojení s mobilním telefonem. Živé sdílení jsem zkoušel asi dvakrát. Jednou jsem u toho rozbaloval a testoval nový Circular a udělal jsem zřejmě tu chybu, že jsem na stejném telefonu udržoval to živé sdílení i i BLE připojení s prstenem BLE telefonu to asi neutáhlo.

3) 📸 Offline záznamové zařízení

Oblíbený model využití brýlí je spojený s mým neustálým pokoušením se o offline režim, zejména, pokud jsem s dětmi. To obvykle znamená, že si mobil nechám doma a jdeme s klukama ven. Zároveň si rád zaznamenávám některé momentky. A právě Ray-Ban Meta toto do jisté míry řeší.

Mobil zůstane doma, sluchátka na hlavu. Zmáčknu tlačítko (případně vydám hlasový povel) a mám momentku. Zároveň takové pořizování záznamu nijak nenarušuje situaci. Mám například takto zaznamenán příchod kluků ke stromečku a bude mě dojímat ještě dlouho (kousek jsem dal do video verze)...

👓
Samozřejmě, mít na očích černá sklíčka na Štědrý den je podivnost, takže jsem podnikl výměnu sklíček. Jde vlastně o docela jednoduchou záležitost. Více zde.
Ukázka momentek

4) 🤖 AI na x způsobů

Tohle je moje nejoblíbenější záležitost. Ty brýle fungují společně s AI od Mety. Po dlouhou dobu tahle funkcionalita nebyla dostupná v našem regionu. Bylo tedy nutné použít VPN. V průběhu léta došlo ke zpřístupnění AI i pro ČR a asi týden nazpět to zase znemožnili. Takže na to pozor – šlo asi jen o nějaké testování.

No ale když AI frčí (ať už přes VPN nebo napřímo), je možné ji využít hlasově nebo, a to je to nejgeniálnější vizuálně. To znamená, že brýle udělají fotku toho co vy vidíte a k tomu můžete promptovat.

Jeden příklad užití – Překladač. Vyrážím s kamarády často na vandry na východ a neumíme azbuku. Samozřejmě, je možno vytáhnout mobil, vyfotit nápis a prohnat třeba Google Translatorem.

Anebo, řeknu "Hey Meta, Look and translate". A brýle vyfotí, co vidím, AI rekognoskuje text a hlasem vám odpoví. Komunikaci lze následně dohledat v aplikaci:

Stále považuji například ChatGPT za schopnější než META AI. O tom jsem referoval mj. zde:

RayBan Meta & AI beta (vs. ChatGPT)
Než jsem stačil vydat svoji recenzi chytrých brýlí Ray-Ban... 😎 Ray-Ban Meta - recenze chytrých brýlíJak jste měli možnost si všimnout, jsem docela fanda nositelné elektroniky (AKA wearables). Když vyšla v září 2021 první verze brýlí spolupráce Facebook & Ray-ban s označením Ray-Ban Stories, měl jsem dva důvody si jej nekoupit: * Nejsem

Lze tak využít ChatGPT v ryzí audio formě. Tím přijdete samozřejmě o možnost napřímo nasdílet fotografii... to lze jen s META AI.

5) 🎶 Životní soundtrack

Ač někdy vyhledávám vyloženě ticho (zejména ve dnech, kdy jsem doma s dětmi), jsou situace, kdy si rád pustím hudbu na pozadí. A zatímco sluchátka, a to i ta bone-condution (např. dříve testovaná OpenComm a OpenRun), vás do hudby uzavřou, Ray-Ban Meta vás hudbou obklopí. To právě dodává geniální pocit soundtracku.

Jakožto fanoušek Pulp-Fiction si často a rád pouštím jeho soundtrack, například song Flowers on the wall, který je ústřední pro scénu kdy Butch srazí Marselluse Wallace.

Mimochodem, všimli jste si toho, že zajímavou linkou této písně je "...Kangaroo 🎵", což je zároveň ústřední motiv a zápletka této části filmu? Geniální detail. 🦘 A je tam ještě jeden - viz video-verze

Aplikace Meta View, prostředník mezi 👓 & 📱, aktuálně disponuje konektivitou (tedy, že můžete ovládat tyto aplikace hlasem) s Amazon Music, Apple Music a Spotify. Bohužel, já aktuálně používám YouTube Music, který k dispozici není.

Pokud si však ale naladím potřebný playlist z mobilu, není problém následně ovládat hudbu skrze brýle. Tedy, hlasitost swajpováním, pozastavení a přeskočení aktuální písně poklepáním. Na to si někdy musím dávat pozor, protože, pokud přeskakuji píseň, trochu to vypadá, jako bych si ťukal na hlavu👈, což může na některé lidi působit ofenzivně.

📦 Kde Ray-Ban Meta koupit?

Stále by měla fungovat možnost, jakou jsem popisoval v recenzi. Tedy, koupit brýle z německého eshopu s následným využítím služby pro přeposlání z Německa.

Nově jsou brýle také k dostání z českého e-shopu:

🤔 Závěrem

Občas mě někdo provaří ve společnosti, co mám vlastně za brýle, zvláště s oblibou to dělá můj pětiletý syn. Následuje často otázka, zejména od těch, co naprosto netuší ,co je například bone conduction, "K čemu to je dobré?" ❓

S jistou mírou nadsázky bych řekl, že to je jako byste se zeptali 5tibojaře, k řemu je dobré, že ovládá 5 disciplín. Jde o jistou všestrannost a univerzálnost. Brýle můžete užít v několika disciplínách (sluneční brýle, fotoaparát, poslech audia) nebo v jejich kombinaci. Ultimátní kombinace je pak spojení vizuálu přes čočku a odpověď přes hlasovou reakci 🔈.

Vlastně těm brýlím chybí jediná věc. A to je zobrazovací schopnost. Tedy nějaká forma vizualizace, rozšířené reality nebo zkrátka promítání na sklíčko brýlí. No a to si připravuji půdu na další testy a recenze v segmentu #chytré-brýle.

📼 Video-verze