Můj rok s Ultrahuman AIR + 🎁akce pro nové uživatele
Po dobu jednoho roku jsem nosil Ultrahuman AIR. Jaká je zkušenost? A co můžete získat navíc ve výroční akci Ultrahuman?
Dne 26.6.2024 jsem oslavil rok s Ultrahuman AIR a jelikož jde vlastně o roční výročí nejen mého užívání, ale i existence prstenu jako takového, připravil Ultrahuman jednu speciální akci, o které vám povím na konci článku.
Nebo, nedočkavci, můžete kliknout na adekvátní kapitolu v obsahu článku níže ;-)
Klikatelný obsah článku ⤵️
V tomto článku chci vypíchnout svoje zkušenosti z ročního používání Ultrahuman Air a také, co se od mé recenze ze srpna 2023 změnilo (a je toho spoustu).
Vedle Ultrahuman Air používám také simultánně Oura Ring třetí generace, tak možná dojde na nějaké srovnání.
⚙️ HW - prsten po roce užívání
Hardware, tj. primárně prsten samotný, je stále stejný, neřešil jsem žádnou reklamaci, žádný významný problém, který by vyžadoval výměnu (a dle zkušeností z komunity s výměnou prstenu není při uznání záruky problém).
🎨Opotřebení prstenu a varianty
Já si prsten na fyzickou práci a zvedání železa téměř vždy sundávám, ale i tak přirozeně došlo k jistému opotřebení. Mám matnou variantu, která je náchylnější k poškrábání, ale mně osobně to nevadí. Prsten získává takovou hezkou patinu (pro ilustraci detailu mrkněte do YT videa)
Lesklejší varianty tak náchylné nejsou. V průběhu roku Ultrahuman doplnil nabídku barevných variant. Poslední novinkou je Raw Titanium, která ale není materiálově odolnější, jak by mohl název indikovat.
🔋 Baterie
Výdrž baterie je obecně stále těžko predikovatelnou záležitostí, přece jen chytré prsteny jsou z dlouhodobějšího pohledu pořád trochu novinkou. Nicméně můžu říct, že moje zkušenost je taková, že prsten vydrží po roce zátěže 3 celé dny. O tom jsem hovořil v nedávném článku:
Jedna ze slabin UH Air je rychlost nabíjení, nabití z "nuly na sto" trvá klidně 2-3 hodiny. Doporučuji tak spíše nabíjet po troškách každý den. Je to i šetrnější vůči baterii.
Váha & rozměry
Ač toho na trhu chytrých prstenů děje opravdu hodně, Air je stále nejlehčí (2,85 g) a nejtenčí – hovoříme-li o celém obvodu. V nejtenčím místě Air předčil Circular SLIM.
Myslím, že v obecné veřejnosti boduje Ultrahuman Air právě (malou) tloušťkou, neboť nepůsobí zkrátka tak robustně jako konkurence. To mi potvrdili mimochodem i účastníci posledního setkání lifehackerů.
Pokud bych měl prstenu něco vytknout, tak chybí indikátor správné polohy prstenu (senzory na vnitřní straně prstu). Tu a tam musím prsten sundat, abych se přesvědčil o správnosti.
📱 Software
Za poslední rok je Ultrahuman asi mou nejaktualizovanější aplikací. Myslím, že nová verze přistává snad každý týden. Což může znamenat 2 věci: hodně vyvíjejí, ale možná také hodně ladí bugy. Tak jako tak do toho pořádně šlapou. Jistou nevýhodou je, že každá aktualizace vyžaduje stažení cca 500 MB dat.
Aktuálně referuji k: | |
---|---|
Aplikace verze: | 2.40.3 |
Firmware verze: | 02.00.05.73 |
Těch změn za celý rok byla celá řada. Shrnu jen ty pro mě nejzajímavější.
🧨Dynamické Recovery Score
Zatímco jsem před rokem hovořil o tom, že Recovery Ultrahuman je analogií k Readiness Oury, dnes tomu již tolik není. UH totiž změnil koncept. Nyní pohlíží na tuto metriku dynamicky. To znamená, že sice ráno dostanete "vysvědčení", nicméně není finální/statické a v průběhu dne se může měnit – zejména na základě ohodnocení stresu.
Dynamické skóre se skládá ze 6 kontributorů:
- Resting Heart Rate – klidový nejnižší tep poslední noci,
- Teplota
- 7 denní trend HRV
- Sleep Index
- a Stress Score
Ústřední jsou první 3 metriky. UH k těmto kontributorům přistupuje s jistou tolerancí, tj. zda jsou ve vašem optimálním rozmezí.
Bohužel aktuálně postrádám nějaké slovní shrnutí v rámci Recovery, doporučení pro daný den. Takto jsem reportoval i feedback UH, tak uvidíme, zda přistane něco v příštích updatech.
Zmínil jsem Stress Score, tedy měření stresu, to je vlastně další novinka...
😓 Stres
Zatímco jsem pěl ódy na stres interpretovaný Oura prstenem, tak Ultrahuman přišel se svým řešením. A líbí se mi, že to není copy-paste, ale přistupuje k problematice se svým vlastním know-how a konceptem. Konkrétně jde o to, že zasazuje měření stresu do kontextu cirkadiánního rytmu (to dělá například i v souvislosti se stimulanty).
To znamená, že například stres během dne je "více v pohodě", než stres večer před spaním. Níže pro ukázku srovnání stejného dne:
Líbí se mi, že UH v křivce jasně zobrazuje aktivitu (zatímco Oura čas aktivity z křivky vynechává).
No a jde samozřejmě také o dynamické skóre, takže vidíte aktuální hodnotu v průběhu dne a UH nezapomene zmínit, že stres je prospěšný - např. pro produktivitu:
No a stres je něco, na čem se dá pracovat - opět 🐘🌉 (oslí můstek) na další novinku - dechová a meditační cvičení.
🧘♂️ Dechová cvičení
Velmi bohatá je nabídka cvičení v rámci "Breathwork", v zásadě jsou tu dva typy - NSDR (Non-Sleep Deep Rest) a vyloženě dechová cvičení včetně krabicového, WimHofa atd.
Tady udělal UH pokrok, protože cvičení jsou "spojena" s prstenem, tedy dostanete nějaká data z měření.
Osobně bych očekával, že součástí NSDR (yoga nidra) bude hlasem řízené cvičení. Nicméně tomu tak není. Tak jako tak, jsou tato dechová cvičení prémiovější funkcionalitou, tzn. že v jiných, specializovaných appkách byste si pravděpodobně zaplatili nějaké předplatné.
❤️ VO2MAX & Kardiovaskulární věk
Nevím, jestli to byla náhoda, nebo ne, ale UH i Oura vydaly tyto metriky v podstatě ve stejnou dobu.
VO2Max mi Ultrahuman přisuzuje vyšší, než jaké odhaduje Oura a i Garmin (ten je považován za poměrně přesný). A naopak, kardiovaskulární věk mám vyšší, než jak odhaduje Oura. Beru tyto metriky s jistou rezervou a vnimám je spíše jako high-level pohled a případně nositel nějakého trendu.
🎯 Smart Goals
Smart Goals jsou starší novinka a ač ji aktivně nepoužívám, myslím, že stojí za zmínku. Je to takový chytrý "habit tracker", který je na poli chytrých prstenů unikátní.
Koncept je takový, že si můžete nastavit až 8 různých cílů – např. počet kroků, kdy jít spát, kdy vstávat, 20 minut workoutu apod. No a ta parádní funkcionalita je, že prsten si splnění cíle hlídá sám.
Jako nevýhodu vidím to, že aktuálně neexistuje historický report, tedy nakolik se vám podařilo cíle plnit v minulosti.
🇨🇿 Čeština
Díky (stále strojovému) překladu do češtiny si Ultrahuman získal velkou oblibu v tuzemsku. Ty překlady jsou stále legrační, ale pro uživatele, kteří nehovoří anglicky budou dostačující.
Zajímavostí je to, že probíhá komunikace mezi UH a CZ komunitou (reprezentovanou zejména mou osobou a geekboy-em) ohledně projektu pro zlepšení překladů.
🌗 Shift work - práce na směny
Nejsem pracovníkem na směny, ale věřím, že mnoho z nás je. Ultrahuman Air je jediný z prstenů, který disponuje touto funkcionalitou (RingConn tomu jde trochu naproti vlastním nastavením Bedtime Schedule).
Aktivuje se v nastavení a algoritmus má být tak více adaptabilní rytmu práce na směny. Pokud někdo toto testoval, dejte mi vědět, prosím! 😄
📊 Vision Board
Vision board je futuristicky vyhlížející interaktivní webový report nad vašimi daty.
Konceptuálně je podobný tomu, co nabízí Oura v rámci Oura Cloud, tedy denní pohled a trendy.
Oura je v tomto dál (umožňuje například zobrazovat více metrik v jednom grafu, počítá korelaci apod.), ale oceňuji vůbec existenci tohoto nástroje.
📍Lokalizace a 🛬 letadlo
Už jsem párkrát chodil po zahradě či domě a hledal s pomocí aplikace (BLE scanner nebo Wunderfind) a hledal chytrý prsten. U Ultrahuman je nyní funkce bluetooth hledání součástí samotné aplikace Ultrahuman.
Takže zatímco Oura ukazuje poslední známou lokaci na základě GPS (mobilu), UH hledá na základě síly Bluetooth signálu. Ve výsledku musíte být skutečně blízko prstenu, aby k lokalizaci došlo...
Velmi čerstvě do aplikace také přistála možnost "Airplane módu". Zatím ještě není funkční.
🌐Ekosystém
Hovořil jsem o tom již v článku níže a zmíním to znovu.
Ultrahuman ≠ chytrý prsten. Ultrahuman = platforma, jejíž součástí je chytrý prsten, data ze CGM, krevní testy a (brzy) chytrá krabička UH Air.
Já jsem již po 2 období využíval CGM v rámci Ultrahuman platformy a mám na to aktuálně rozpracovaný článek.
📏 Kvalita měření
Já jsem byl velmi dlouhou dobu nervózní z kvality měření HR. Vlastně se mi těžko validovala kvalita měření, protože UH používá jinou metodiku výpočtu s Sleep HR.
Proto jsem validoval kvalitu měření zejména u workoutů - a tam ta křivka byla po dlouhou dobu úplně vycucaná z prstu, úplně mimo.
Ale, ač je Workout mód stále v betaverzi, tak při mém posledním testu sedmých 7 chytrých prstenu se konečně rozsvítilo světlo na konci ultra-tunelu a Ultrahuman Air z toho testu vyšel de facto jako vítěz.
Kde pozoruji stále rezervy, je spánek. Většinu nocí rozpozná spánek spolehlivě. Ale jsou noci, které se vyloženě nepovedou. Zejména se tak stane, když můj spánek není subjektivně tolik kvalitní, např. nyní při teplejších nocích. A často se mi také stává, že část noci posoudí jako spánek nap, nikoliv jako součást celonočního spánku.
🎁 Výroční akce Ultrahuman
Ultrahuman mě kontaktoval s tím, že mohu nabídnout svému publiku následující:
Prvních 10 lidí, kteří si v období 1.7-31.7.2024 objednají chytrý prsten 💍 Ultrahuman Air oficiálně (žádná Alza/Amazon/Bazoš 😆) přes můj odkaz, dostanou následující:
- Slevu 10 % (to je standardně svázána s mým odkazem i mimo podmínky prvních deseti lidí a období července),
- Dárek zdarma v podobě masky na spaní The Ultrahuman Blackout Eye Mask (běžně za 39 $ ≈ 900 Kč),
- 6 měsíců zdarma předplatného Ultrahuman X – všechny funkcionality spojené s prstenem jsou samozřejmě nadále (a navěky?!) zdarma. Toto je nadstavbové předplatné spojené např. prioritní podporou, lepší záruky v případě poškození prstenu, lepší cenou suplementů atd.
💭 Závěrem
Když se mě někdo ptá, proč chytrý prsten namísto chytrých hodinek, říkám, že jde o koncepčně odlišné zařízení. Chytré hodinky obecně považuji za prodlouženou ruku mobilního telefonu.
Chytrý prsten je neinvazivní tichý sběrač dat. A Ultrahuman Air je díky své kompaktnosti nejvíc neinvazivní. Díky své nízké tloušťce, jednoduše a krásně česky řečeno, malé překážlivosti, je Ultrahuman dobrý společník v průběhu celého dne, i noci. Bez limitů lze pohodlně sportovat, koupat, běhat, spát. V té posilovně si ho přece jen raději sundám.
Já jsem na jednu stranu rád, že UH šlape do vývoje a neustále přidává nové funkcionality na druhou stranu se trochu těším až se do aplikace ustálí a nebude už docházet k velkým zásahům, změnám, přeskupením metrik či nějaké logiky výpočtu.
Dovedu si představit, že pro některé uživatele, zejména možná starší ročníky, může být aplikace dost divoká. Hodně dat, hodně termínů, hodně detailu. Oura je naproti tomu více konzervativní, ustálená.
Zdůrazním nyní největší výhody a nevýhody po roce používání, tedy to, co mě nejvíc baví a co mě nejvíce irituje.
Výhody a Nevýhody Ultrahuman Air po Roce Používání
✅ Plusy | ❌ Mínusy |
---|---|
Skvělé rozměry a váha | Divoký vývoj |
Prsten jako součást ekosystému (CGM, do budoucna UH Home, krevní testy) | Odlišný přístup k měření některých metrik (HRV v noci např.) |
Vynikající zákaznická podpora - nejlepší ze všech chytrých prstenů | Slabší rozpoznání onemocnění |
Stejná cena pro všechny barevné varianty a absence předplatného | Pomalé nabíjení a stále svítící nabíječka |
Podpora češtiny (stále strojové) | Absence tagů / journalingu a vyhodnocení |
Konektivita s Garmin a dalšími aplikacemi | Horší výdrž baterie |
Velký pokrok v měření HR během workoutu | Poměrně vysoká cena a pouze jednoletá záruka |
Biohackingová nadstavba (okno stimulantu, expozice světlem atd) | Slabší analýza spánku |
Koncept dynamického skóre | |
Konečně airplane mód | |
Podpora režimu práce na směny | |
Podpora funkcí pro ženy (o tom více později) |