Sledování ženského cyklu: Oura prsten & Natural Cycles

Dlouholetá zkušenost s Oura prstenem Gen3 z pohledu ženy. Jak se dá sledovat ženský cyklus pomocí chytrého prstenu a k čemu to je dobré?

Sledování ženského cyklu: Oura prsten & Natural Cycles

V rámci recenzí chytrých prstenů je často opomíjeným aspektem jejich specifické využití pro ženy. Přitom chytré prsteny měřící teplotu spadají do segmentu nositelné elektroniky, která je pro ženy nejzajímavější.

Proměnlivost teploty v průběhu dnů je totiž skvělým indikátorem fáze ženského cyklu. Zároveň, chytrý prsten je obecně velmi diskrétní a neinvazivní gadget, což je pro ženy ideální.

V tomto článku se podíváme na následující⤵️:

👩 Ženský cyklus

Tělo většiny žen v reproduktivním věku funguje v cyklech o čtyřech fázích. Jde o důmyslný systém, který připravuje tělo na potenciální otěhotnění, jehož hlavním nástrojem jsou hormony – estrogen a progesteron. Každá ze čtyř fází je charakterizována různými hormonálními změnami, které ovlivňují tělesnou teplotu, srdeční frekvenci, energetickou hladinu a další zdravotní aspekty.

  1. Menstruační fáze: Začátek cyklu se počítá od fáze, kterou ženy prožívají nejvýrazněji, a to fáze menstruační. Menstruace nastává zpravidla vždy po neoplodnění vajíčka (neotěhotnění) v předchozím cyklu. Tělo se zbavuje staré děložní sliznice, což způsobuje krvácení, které trvá tři až sedm dní. Hladiny estrogenů a progesteronu jsou v této fázi na nejnižší úrovni, což může ovlivňovat náladu a energetickou hladinu.
  2. Folikulární fáze: Během této fáze hypofýza uvolňuje hormon, který podporuje růst folikulů ve vaječnících. V jednom z vaječníků začne zrát vajíčko. Dochází ke zvyšování hladiny estrogenu a k zahušťování děložní sliznice. Ženy se často cítí energetičtější a tato fáze obvykle trvá 14 až 21 dní.
  3. Ovulace: Vysoká hladina estrogenu vede k uvolnění luteinizačního hormonu, který způsobí prasknutí nejzralejšího folikulu a uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu. Toto je období nejvyšší plodnosti a trvá 12 až 24 hodin. Prožívání této fáze je opět individuální, mezi nejčastější příznaky však patří lehká bolest v podbřišku, zvýšené libido a specifický poševní výtok.
  4. Luteální fáze: Po ovulaci následuje luteální fáze, která trvá 11 až 17 dní. Folikul se mění na žluté tělísko, které produkuje progesteron. Tento hormon připravuje děložní sliznici na možné těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko zanikne, hladina progesteronu klesne a začne menstruační fáze. Během této fáze mohou ženy zažívat premenstruační syndrom (PMS) s příznaky jako nadýmání, změny nálady, úzkost a únava.

Délka cyklu je obvykle 21 až 35 dní, s 28 dny jako průměrem. Výrazné výkyvy mohou naznačovat nepravidelný cyklus, jehož příčinou muže být stres, nemoc, hormonální nerovnováha, změny v tělesné hmotnosti, nebo jiné zdravotní problémy (např. PCOS nebo problémy se štítnou žlázou).

❓Proč je dobré znát svůj menstruační cyklus?

Poznání svého cyklu přináší obecně větší porozumění a propojení se svým tělem, lze ale jmenovat konkrétní přínosy.

  1. 📆 Plánování a optimalizace aktivit: Různé fáze cyklu přinášejí různé úrovně energie. Během folikulární fáze, kdy jsou hormonální hladiny vyšší, se ženy často cítí plné energie – ideální doba na náročnější cvičení či pracovní výzvy. Naopak menstruační fáze je skvělá pro odpočinek a regeneraci.
  2. 🩸 Přehled o menstruaci a ovulaci: Predikce menstruace je dobrá pro plánování běžného života, predikce ovulace pak pro plánování rodiny. Ženy, které se snaží otěhotnět, mohou lépe načasovat své pokusy o početí, zatímco ty, které se chtějí těhotenství vyhnout, mohou přesné měření cyklu využít jako antikoncepční metodu.
  3. ⚕️ Zdravotní monitoring: Cyklus je skvělým indikátorem celkového zdraví. Jakékoli výrazné změny, jako nepravidelnosti nebo neobvyklé příznaky, mohou být signálem hormonálních nerovnováh nebo jiných zdravotních problémů.
  4. 🧘‍♀️ Porozumění tělu a emocím: Hormony během cyklu ovlivňují nejen tělo, ale i psychiku. Když víte, v jaké fázi jste, snadněji přijmete změny nálad či energie a dokážete si vše lépe přizpůsobit. To může přinést větší klid a sebevědomí.

Přínosné může být také sdílení informací o cyklu s partnerem. Když partner ví jakou fází si žena prochází dokáže lépe odhadnout kdy má energii na náročnější výzvy a kdy ji dopřát odpočinek. A takové porozumění může posílit vztah.

📐 Jak lze sledovat cyklus? A jak ho měří Oura?

Sledovat svůj cyklus lze pomocí různých metod.

✏️ Klasickou metodou, kterou lze provádět pomocí papíru a tužky, i prostřednictvím sofistikovanějších mobilních aplikací (např. Flo), je zaznamenávání délky uplynulých cyklů a odhadnutí přibližného dne další menstruace a ovulace. Tato metoda je snadná a nenáročná, ale má své limity. Nebere v úvahu vlivy jako stres, nemoc nebo změny životního stylu, které mohou cyklus ovlivnit. Tím pádem nepodchytí hormonální změny ani kolísání tělesné teploty, což jsou klíčové ukazatele ovulace. Metoda je tedy méně spolehlivá, zvlášť pro ženy s nepravidelným cyklem.

🌡️ Další metodou pro sledování cyklu je měření bazální tělesné teploty. Jak už bylo zmíněno, tělesná teplota se u žen během cyklu mění. Na začátku cyklu je teplota spíše nižší, krátce po ovulaci se mírně ale znatelně zvedne a s menstruací zase klesá. Aby bylo sledování bazální teploty přesné a vypovídající, musíte si měřit teplotu vždy ve stejný čas ráno po probuzení, před jakoukoliv fyzickou aktivitou. Měření musí probíhat kontinuálně, ideálně každý den. Data z měření si musíte zaznamenávat a následně interpretovat.

Popsaná teplotní metoda sledování cyklu je poměrně přesná, ale každodenní měření vyžaduje určitou disciplínu a spolehlivost. Této metody využívá i Oura prsten, ale odlišuje se v tom, že měření teploty a ukládání dat provede bez jakéhokoliv vašeho přičinění. Nemusíte si tedy každý den ráno jako první věc měřit teplotu a data si zapisovat. Poté co Oura vyhodnotí vaší baseline teplotu (což vyžaduje nošení prstenu po dobu 60 nocí), vám pro získání informací o vašem cyklu jednoduše stačí s Oura prstenem usnout a ráno se probudit.

ℹ️ Jaké informace k cyklu vám Oura poskytne?

Na hlavní stránce aplikace Oura se nachází okénko „Cycle insight“, které obsahuje teplotní graf s daty z uplynulých dní. Pro mě osobně je tento graf jedna z věcí, na kterou se po otevření aplikace vždy podívám, abych si zkontrolovala v jaké fázi cyklu se nacházím, a zda Oura nenaměřila nezvyklou teplotní odchylku.

Cycle Insights dále obsahují krátké doporučení pro daný den, typicky ve vztahu k pohybu a odpočinku, a předpověď další menstruace. Oura předpovídá další menstruaci v rozmezí pěti dnů a na základě osobní zkušenosti můžu označit tento odhad za spolehlivý. Stane se výjimečně, že se Oura s předpovědí netrefí, což může souviset s opožděnou ovulací a například s nemocemi či stresem, které ovlivnily cyklus. V těchto případech už ale často očekávám, že k drobným odchylkám dojde, a data z Oury mi pomáhají vše lépe sledovat a pochopit (viz například interpretace teplotního grafu níže).

Ukázka teplotního grafu, ze kterého vidím, že ovulace proběhla před pár dny a nyní je bazální teplota vyšší, což je v souladu s probíhající luteální fází.
Ukázka teplotního grafu zachycujícího počátek menstruace, kdy by měla teplota mít klesající charakter. V tom případě však naopak výrazně stoupla z důvodu nemoci. V takové situaci tedy počítám s možným zpožděním ovulace a menstruace.

Po rozkliknutí „Cycle Insights“ se dostanete k dalším informacím. Aplikace nabízí informace k aktuální fázi cyklu, teplotní grafy a statistiky k uplynulým cyklům a různé infografiky.

Vedle toho má Oura praktickou funkci pro případ, že byste chtěli informace o uplynulých cyklech sdílet se svým lékařem. Na jedno kliknutí získáte soubor s informace o posledních šesti cyklech, který můžete tisknout nebo rovnou odeslat mailem.

🌀 Nadstavba Natural Cycles

Aktuální verze aplikace Oura gen. 3 neposkytuje datum další ovulace. Ač je možné na základě dat z uplynulých cyklů ovulaci předvídat a na základě proběhlých teplotních změn (tj. v době folikulární fáze začne stoupat teplota) ovulaci potvrdit, Oura není koncipována jako antikoncepční prostředek.

Za tímto účelem lze však Ouru propojit s aplikací Natural Cycles, která je certifikovaná jako antikoncepční metoda a která pomocí algoritmu využívá data o teplotě a délce cyklu pro vypočítání plodných a neplodných dní.

Tato aplikace vám po synchronizaci dat řekne, jestli máte červený nebo zelený den. Tedy, zda existuje v daný den možnost otěhotnění či nikoliv. Při pravidelném používání a sběru dat se předpovědi stávají přesnějšími a aplikace vám tak “nabízí“ více zelených dní.

👍 Výhody:

  • První a jediná aplikace schválená americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) jako metoda antikoncepce
  • Účinnost při typickém použití 93 %, což je více než například účinnost při typickém použití hormonálních pilulek (91 %)
  • Bez vedlejších hormonálních účinků
  • Vhodná i pro plánování a sledování těhotenství
  • Nabízí rozšířené možnosti sledování příznaků (PMS, změny libida a nálady)
  • Automaticky vyloučí zvýšené teploty při nemoci, aby výsledky zůstaly přesné

👎 Nevýhody:

  • Aplikace je placená
  • Při nepravidelném cyklu může vyhodnocovat příliš dní v měsíci jako "červených"
  • Užívání aplikace bez propojení s Oura aplikací vyžaduje pravidelné a řádné měření

Natural Cycles se jako certifikovaná metoda osvědčila, ale objevily se i případy, kdy uživatelky otěhotněly navzdory používání aplikace. Tyto případy vedly k otázkám ohledně její spolehlivosti, přičemž aplikace poté přistoupila k rozšíření pokynů a zdůraznění důležitosti správného používání. Tento realistický pohled je důležitý pro všechny, kdo zvažují Natural Cycles jako hlavní antikoncepční metodu – přestože nabízí přirozený přístup a mnoho žen ji oceňuje, je dobré si uvědomit, že její spolehlivost závisí na pečlivém dodržování pokynů a správném používání.

👰‍♀️ Oura jako módní doplněk

Ač se řadě žen podoba chytrých prstenů líbí či jejich vizuální stránku neřeší, některé ženy odrazuje od koupě masivnost tohoto prstenu. Osobně si myslím, že si na prsten dá velmi rychle zvyknout. Můžete si navíc vybrat z několika barevných provedení. A pokud je pro vás vzhled prstenu opravdu překážkou, je možné prsten nosit pouze jako noční tracker. Tím se ochudíte o některé výstupy z dat měřených přes den, ale pro informace o cyklu jsou noční data dostačující.

🤔 Závěrem

Chytré prsteny jako Oura přinášejí ženám možnost sledovat svůj cyklus s minimální námahou a maximální přesností. Bez nutnosti každodenního měření teploty je možné sledovat důležité fáze cyklu, jako je ovulace nebo menstruace, a tomu přizpůsobit své aktivity, od cvičení až po odpočinek.

🆕
S novou verzí Oura prstenu Gen 4 přichází také inovace aplikace, která bude zobrazovat predikci ovulace. Budeme se tomu věnovat v navazujícím článku.

Pro ženy, které preferují nehormonální antikoncepci, je navíc skvělou možností propojení s aplikací Natural Cycles, která pomáhá určit plodné a neplodné dny. Tento přirozený přístup ke sledování cyklu může výrazně přispět nejen k lepšímu porozumění vlastnímu tělu, ale i ke zdravějšímu životnímu stylu.

💍
Chytrý prsten Oura není jediným, který podporuje sledování cyklu. Dalšími jsou Ultrahuman, RingConn a další.

Přihlašte se zdarma k odběru a další článek na toto téma vám neunikne ✉️