Ultrahuman prsten: Jak funguje jeho chytrý budík?
Velmi poptávaná fukcionalita je tu! Ultrahuman představil dlouho očekávanou záležitost – chytrý budík. Slibuje pohodlí, vědecký přístup ke spánku a zlepšení ranní rutiny. Jak funguje, co nabízí a jak obstojí v porovnání s ostatními zařízeními?
Ultrahuman sliboval nálož novinek s podtitulem Holiday Updates (informoval jsem o tom na IG). Některé novinky přistávají se zpožděním, ale osobně si raději počkám na odladěnou verzi, než řešit problémy s bugy.
Jedna z nejočekávanějších funkcionalit je právě Smart Alarm s podtitulem: Wake up at your best. Pojďme si to rozebrat v těchto rovinách ⤵️:
- 🤔 Jak to funguje? A vibruje?
- 🎯 Test: Trefil se prsten do lehké fáze?
- 🧭 Co (ne)umí konkurence?
- 💭 Co si o funkci SmartAlarm myslím.
▶️ ZDE ◀️
🤔 Jak to funguje? A vibruje prsten Ultrahuman?
Nevibruje, vážení! Jednou provždy nevibruje! Alespoň tedy aktuální verze prstenu Ultrahuman Air. Tato verze nemá nic, čím by vás mohla probudit, na rozdíl tedy například od prstenů Circular (vibrace), Aizo (dioda) nebo náramku Whoop (vibrace).
Spolehnout se tedy musíte na telefon poblíž vaší lože, respektive na appku Ultrahuman běžící na pozadí poblíž vaší lože.
Ultrahuman přidává aktuálně některé nové funkcionality, které nejsou "core" pod hlavičku takzvaných Power Plugs.
Jde tedy ve zkratce o funkcionality, které si můžete v případě zájmu/relevance aktivovat. Některé jsou 🆓, některé formou předplatného 💲.
Smart alarm je 🆓.
Jaké jsou možnosti?
Ultrahuman pojal funkcionalitu (možná až moc) široce. Můžete nastavit následující:
- 🥅 Kdy chcete vzbudit (na výběr jedna z možností/faktorů):
- po kolika spánkových cyklech (na výběr 2 až 10),
- když splatíte spánkový dluh (na výběr 15 minut až 3,5 hodiny),
- když dosáhnete požadované délky spánku,
- dosáhnete požadovaného spánkového skóre.
- ⏰ Nejpozdnější čas, kdy potřebujete vstát.
- 🪟 Tolerance – časové okno, ve kterém budete vzbuzeni s ohledem na zvolený nejpozdnější čas. Na výběr z rozptylu 15-60 min.
- 🔁 Zda budík opakovat ve zvolené dny.
- 🎸 Zvuk budíku – jak jinak, než vědecky nadizajnované volby přírodních zvuků, piana, harmonicky laděné akustické kytary atd.
V době psaní těchto řádků (do 5.1.2025) je v akční ceně. A aby cena byla ještě akčnější, můžete zkusit slevový kód "FITNESATOR15"
🎯 Test: Budí prsten v lehké fázi spánku?
Testování jsem věnoval několik nocí. Moje výchozí nastavení mířilo vždy na počet spánkových cyklů, protože mi to dává největší smysl. Na druhou stranu však musím dodat, že beru odhad proběhlých spánkových fází a tedy cyklů s velkou rezervou (a to nejen u Ultrahuman).
První noc jsem dostatečně nedbal pokynů a notifikací a neměl zřejmě rozeběhlou aplikaci Ultrahuman na pozadí:
Další 3 noci už proběhly z hlediska scientific-líbezné melodie budíku (není to oxymóron?) v pořádku. Dokonce budík zvonil v okamžiku bdělého stavu, což je ještě lepší, než lehká fáze. Zřejmě zafungoval budíkový placebo efekt :)
A abych si prověřil, že se mi nezdálo, že jsem byl na pomezí lehkého a bdělého stádia, potvrdila mi to i EEG čelenka Frenz.
Ne vždy se mi povedlo dosáhnout cíle zvoleného faktoru (počet cyklů), ale to nyní považuji za vedlejší.
Co baterie?
Možná vás napadne, že baterie prstenu dostává kvůli této funkcionalitě na 🕴️(frak). Také jsem se toho obával. Nedostává. Během noci klesla baterie prstenu pouze o 6 %, což považuji za běžnou hodnotu poklesu baterie.
🧭 Co (ne)umí konkurence?
V rámci konkurenčních platforem musím zmínit nejprve českou průkopnickou záležitost Sleep as Android, se kterou jsem koketoval před poměrně dlouhými roky.
V rámci wearables jako takových tady pak máme zj. Circular, který je vybaven vibracemi:
Dále tady je AIZO ring, chytrý prsten z rodiny klonů. Ten má diodu. Ta je ovšem tak decentní, že k buzení poslouží jen velmi těžko.
Aktuálně také testuji náramek Whoop, který vibruje dle nastavení módu budíku (v přesný čas, po dosažení určitého spánkového skóre, nebo v "zelené recovery"). O tom někdy více v budoucnu.
Speciální kategorií wearables jsou pak chytré čelenky. Mám zkušenost s chytrým buzením čelenky Dreem (už se neprodává) a Frenz. Jejich devízou je přesnost (spánek se odehrává v hlavě, nikoliv na ruce) a nevýhodou pak komfort, minimálně ve srovnání s prsteny...
💭 Závěrem
Každý známe probuzení (zpravidla někým jiným) v blbé fázi spánku. To je doprovázené spánkovou inercií, tedy pocity malátnosti, ospalosti a mnohdy špatné nálady. Tomu se snažíme vyvarovat. Osobně za nejlepší považuji budit se bez budíku. Ale znáte to. Někdy se však člověk potřebuje vzbudit dřív, nebo si minimálně zajistit pojistku toho, že nezaspí povinnosti – tedy budík ⏰.
No a chytrý budík může být optimalizovanou pojistkou, či dokonce pokročilým lifehackem, jak na správné (pro)buzení vyzrát.
Ultrahuman vyvinul svoji funkci nejlépe, jak aktuálně dovedl. A považuji to za dobrý počin. Ale i přesto se nestane mou denní rutinou. Proč? Ze dvou principiálních důvodů:
- 👯 Budík není diskrétní – reálně hrozí, že vzbudím mimo sebe i ostatní osoby v místnosti.
- 📵 Nejsem fanoušek přítomnosti mobilního telefonu v ložnici.
Zároveň si však myslím, že vývoj této funkce může být příležitostí k dalšímu rozvoji, třeba bude mít příští generace Ultrahuman prstenu vibrace, kdo ví...?
💍 Ultrahuman Air je možné pořídit aktuálně s 10 % slevou (slevový kód FITNESATOR10):