Ultrahuman AIR - recenze nejlehčího chytrého prstenu
V rámci spolupráce s Ultrahuman týmem jsem obdržel k testu nový model Ultrahuman chytrého prstenu s označením AIR, který má nastiňovat, že jde o prsten lehký jako pírko. Já jsem si připravil půdu pro tuto recenzi ostřejším článkem níže:
Pokud jste ho nečetli a nechcete, shrnul bych to tak, že jsem se díval na tento nový produkt s jistým despektem a obvinil Ultrahuman tým převážně z vypuštění velké marketingové bubliny za níž se nachází především zdražení prstenu o cca 50 dolarů.
V tomto článku se podíváme na to, zda tento můj pohled potvrdil, nebo jsem pozlátkem (produktem zdarma k testu) vyměknul.
Ultrahuman mi vydáním AIR trochu naboural zaběhlý proces vydání tria článků na téma #chytréprsteny, tedy Očekávání➜První dojmy➜Plná recenze. První dva články jsem již publikoval pro nyní oficiálně neprodejný Ultrahuman R1. Ten lze sehnat už jen na Amazonu, Ultrahuman na svých stránkách prodává již pouze AIR, nyní jen v černé matné verzi.
Pro úplnost kontextu doporučuji fakultativně články výše, nicméně, tato recenze poslouží, doufám, i nezávisle na jejich znalosti. Budu tedy recenzovat nový AIR, ale pro srovnání budu uvádět i rozdílnosti se starým R1.
Hlavní text dělím, jako obvykle, do hardware a software odnože, v rámci HW došlo k tomu hlavnímu, odlehčení a ztenčení těla prstenu. Ovšem i z pohledu SW Ultrahuman nezahálí a aplikace dostála změn a nových funkcionalit.
HW
Ultrahuman tvrdí o AIR, že jde o nejpohodlnější a nejlehčí prsten na světě. Dokonce za něj obdržel red-dot cenu. Musím to po svých testech potvrdit jejich tvrzení. Už R1 je velmi příjemný na nošení a já oceňuji de facto jednolitou vnitřní hladkost prstenu, kterou u konkurence nenajdete.
Vnější strana AIR je stejně jako R1 opatřena povlakem karbidu wolframu pro větší odolnost proti poškrábání. R1 dle mých testů poškrábatelný rozhodně byl, částečně lze ale rýhy rozlešit.
V rámci R1 se mi líbila mřížková struktura "vrcholu" vnějšího pláště prstenu. Ta zmizela úplně a prsten je tak zcela kulatý, jako např. prémiovější Oura3 Horizon. Se zmizením této struktury se prsten určitě ztenčil, ale prsten ztratil hmatatelný indikátor polohy prstenu. Správné otočení prstenu na prstu (senzory směřujíc do vnitřní strany) je jistější kontrolovat vizuálně.
Váha a rozměry
Air váží 2,4-3,6 g v závislosti na velikosti. Můj Air velikosti S09 váží 2,84 g. To je skutečně nejmenší hodnota ve srovnání s téměř stejně velikými konkurenty (RingConn je menší, nosím ho na prostředníčku):
Co se rozměrů týče, je situace ještě těsnější a měření náročnější. Měřil jsem v nejširším místě celou šířku prstenu (tady je malinko zvýhodněn můj menší RingConn).
Takže, o nekorektní prsa korejské ženy vyhrává i této disciplíně... Ultrahuman Air! Gratulujeme.
Baterie a nabíječka
Ultrahuman využívá 24mAh LiPo baterii, která potřebuje cca 1,5-2 hod k plnému nabytí, což se odehrává bezdrátově na stojánku konceptem podobným tomu, který používá Oura. Vydrž prstenu je papírově 4-6 dní v závislosti na využití prstenu (pokud aktivujete např. Workout mód, bude baterie ždímána více). Z mého dosavadního testování jsou to spíše 4 dny to už se dostávám pod 20 procent baterie, což není žádoucí.
Nabíjecí stojánek je totožný jako u R1, tedy vytknu to samé, stojánek svítí i pokud prsten není přiložen, za mě redundantní.
Senzory
Klasická senzorická výbava čítá akcelerometr, teploměr, infrared (pro denní HR), red (HR a SPO2) a green (HR) optický senzor. Tady se nic oproti "standardu" a R1 nezměnilo.
HW 👍 & 👎
HW Plusy 👍 | HW Mínusy 👎 |
---|---|
Nízká váha prstenu | Mnohdy potřebná vizuální kontrola správného otočení prstenu |
Minimalistické rozměry prstenu | Stále svítící nabíjecí stojánek |
Matný povrch | Aktuálně pouze v černé barvě |
https://fitnesator.link/ultrahuman
Ultrahuman AIR 10 % DISCOUNT CODE:
FITNESATOR10
SW
Aplikace Ultrahuman slouží jako grafický interface oběma produktům společnosti. Je nadstavbou pro CGM senzor a je také, samozřejmě, prostředek pro vizualizaci dat naměřených prstenem.
Základní navigace
Základní navigace aplikace dostála změn, ze zápatí zmizela jedna záložka, kterou jsem považoval za společnou pro prsten i CGM senzor. Nyní má každý z produktů svou, přičemž relevantní informace se prolínají navzájem. Třetí záložka obsahuje videa, podcasty, cvičení atd. Čtvrtá pak nastavení.
Aplikace by asi mohla být přehlednější, ale vnímám to tak, že prochází stále nějaký vývojem, nejprve sloužila pro CGM, následně pro prsten a stále si to "sedá".
Záložka prstenu nabízí dlaždice a proklik do 3 základních sekcí - Spánek (Sleep Index), Aktivity (Movement Index) a Zotavení (Recovery Score). Každá sekce je doplněna o slovní komentář.
Zascrollujete-li dál, dostanete:
- Heart Rate [bpm] za posledních několik hodin s proklikem do křivky a změnou detailu denní/týdenní a měsíční průměr HR,
- Skin temperature [°C] - obdobně teplota za posledních pár hodin, také s možností prokliku,
- průměrnou hodnotu HRV za poslední noc
- Timeline - se záznamem všech událostí.
Nebudu zde vypisovat detaily, lépe poslouží obrázek, případně YT verze.
Aktivity / Movement Index
Moje původní tvrzení, že Ultrahuman nepracuje s izolovanými metrikami, by nyní bylo zavádějící. Stále platí, že v sekci Movement index figurují zejména kroky, MET (intenzita aktivity za čas), aktivní čas a kalorie.
V rámci této dlaždice aktivity i nadále nenajdete, nicméně v rámci timeline lze:
1) Vidět aktivity importované odjinud (např. iHealth)
2) Zahájit Workout - aktuálně funkcionalita v betě.
Funkcionalitou Workout dorovnává Ultrahuman Ouru, která také tímto disponuje. Ultrahuman dokonce nabízí větší nabídku aktivit. Pokud s sebou máte mobil a povolíte aplikaci přístup k GPS, bude součástí aktivit vedle HR a kalorií i mapka trasy.
Ultrahuman prsten tak lze nyní považovat i do jisté míry za workout tracker, pokud nenosíte např. sportester nebo jiné zařízení na zápěstí.
Zajímavostí je přístup Ultrahuman k výpočtu skóre Movement Index. Ten je každé ráno resetován na výchozí (nejvyšší/nejlepší) hodnotu 100 a dále klesá, pokud se, jednoduše řečeno, málo hýbete.
Zotavení / Recovery Score
Recovery skóre je jistou analogií Readiness Oura prstenu. Což plyne i z toho, že prim hrají metriky:
- nejnižší Heart Rate,
- průměrné HRV,
- teplota,
a příbuzné kontributory viz obrázky níže.
Spánek / Sleep Score
Ultrahuman odhadne podobné metriky jako Oura, jako např. čas v posteli, čas strávený spánkem, průměrné HR a HRV a pak další kontributory viz obrázek, z kterých skládá Sleep Score 1-100. Kontributory jsou k rozkliku k dalším informacím.
Hodně lidí zajímá hypnogram a hodnoty času strávených v jednotlivých fázích spánku. Já si dávám dohromady nějaká sumární data a vlastně jsem obecně trochu zklamán tím, jaké hodnoty vůči referečnímu Dreem2 dávají. Budu se opakovat, ale určovat spánkové fáze z prstu, je obtížná disciplína. A ono je dobré mít také na paměti, že kvalita těchto dat může být individuální, algoritmus výpočtu spánkových fází může být více "nakloněn" např lidem s nižším HRV atp.
Pro Ultrahuman jsem vybral náhodně tuto noc a uvádím k ní refereční Dreem2 hodnoty, a také Oura (již s novým algoritmem).
Vlastně bych řekl, že hypnogram z dílny Ultrahuman dost připomíná svou fragmentovaností starý algoritmus Oury.
Interpretace & kvalita dat
V rámci plné recenze jsem kritizoval RingConn ohledně slabé intepretace/překladu dat do verbální podoby, což je pro široké spektrum uživatelů velmi vítaná funkcionalita. Jedničkou v této oblasti je Oura a její Readiness. Nejzajímavější bývá sledovat, jak se algoritmus popasuje se slovním komentářem po nějaké náročnější noci (nemoc, slabá regenerace způsobená vnějšími vlivy atp.). Nejjednodušší způsob, jak takovou noc nasimulovat je alkohol.
Opět jsem využil příležitosti a ve jménu testování si připil na koncertě několika 🍺 vybaven prsteny Oura a Ultrahuman. Výsledky následný den:
Tedy, oba prsteny zaznamenaly primárně ⬆ HR a ⬇HRV, a také méně kvalitní spánek. Z toho vyvodily podobné závěry, odpočinek pro nový den.
Pokud jste všímaví, výše jsmte mohli zaznamenat rozdílné hodnoty HR a zejména HRV. HR bych považoval, že je v jisté toleranci (rozdíl 2 bpm), ale HRV se liší v příkladu výše o 27 ms. Jak to? Původně jsem rozdíly přisuzoval odlišné kalkulaci HRV (rMSSD vs SDNN), nicméně nyní užívají oba prsteny stejný vzoreček. Co se liší, je, časové okno pro výpočet. Oura využívá čas celé doby spánku, tedy i fázi AWAKE. Ultrahuman tuto fázi z výpočtu vylučuje.
Měl jsem původně s rozdílnou hodnotou HRV problém, nicméně v dlouhodobějším měřítku se zdá, že hodnoty odpovídají trendu naměřených hodnot jiných zařízení, níže například porovnání trendu HRV Oury a Ultrahuman.
Takže, pokud byste přecházeli z Oury na Ultrahuman, může vás tato rozdílnost překvapit. Zdá se však, že z dlouhodobějšího hlediska je trend měření správný.
Další poznatky
Již v prvních dojmech jsem Ultrahuman chválil za lidskou tvář CS (Customer Service) a transparentní Roadmap. Tato chvála nadále platí. Navíc v Ultrahuman nepostrádají smysl pro humor.
Docela se mi líbí poslední dvě SW novinky, které se mění v app v průběhu dne. Jde o tyto novinky:
- Stimulant restriction window - v rámci kterého Vám aplikací radí, kdy si lze užívat kofeinové nápoje a přesně se tak strefili do tématu, který jsem uváděl ve fithacku níže:
- Doporučení k aktivitám a světlu s ohledem na cirkadiánní rytmus.
SW 👍 & 👎
SW Plusy 👍 | SW Mínusy 👎 |
---|---|
Odladěná aplikace s možností integrace se CGM | Absence cloudu |
Velmi rychlá synchronizace | Žádné funkcionality ohledně predikce a sledování periody |
Široká nabídka audio a video cvičení, seancí apod. | Nulová možnost uživatelských vstupů / tagování |
Biohackerská nadstavba v podobě stimulant okna a doporučení expozice světlem apod. | Absence airplane módu |
Zákaznická podpora | |
Feedback lze zaslat v app i se screenshotem | |
Žádný model předplatného |
Závěrem
Air je dílensky velmi dobře zpracovaný produkt, u kterého jsem nenalezl výraznější slabší místo. Jeho nošení je velmi pohodlné, prsten je vizuálně velmi vkusný (mně se matná černá zamlouvá) a díky ušetřeným milimetrům na šířce prstenu je zkrátka zase o něco méně "invazivní" a "tlustťoučký". Jinými slovy, R1 byl na odštíhlovací kůře a vypadá nyní velmi dobře.
Osobně bych neinvestoval do výměny R1 za Air, ač ty jednotky gramů a desetin jsou na prstu docela znát. Pořád by mi větší smysl dávalo, kdyby Ultrahuman uvolnil Air jako prémiovou verzi rozšiřující stávající portfolio R1, a to zejména nyní, když (ještě?) nemají další barevné varianty. Vypadá to však, že vsadili na jednu kartu, která navíc umožňuje vykoupit se z předplatného Oury.
Ultrahuman je společnost založená dle jejich tvrzení skupinou biohackerů. A ono to je vidět. Krásnou ukázkou je například zmíněné dlaždice pro suplementy a expozici světlem. To jsou 2 nenápadné a vlastně jednoduché funkcionality, které však indikují, že v Ultrahuman přemýšlejí o zdraví v širším kontextu. Navíc mají know-how, které lze na vlastní kůži vyzkoušet prostřednictvím chatu v rámci "Performance Couch".
A musím zmínit i ekosystém AIR+M1 (CGM), ty kombinace dvou odlišných zdrojů dat, které mohou přinést zajímavé průsečíky v rámci interpretace. Já jsem již něco málo testoval v této kombinaci a v budoucnu budu sdílet více. Mimochodem, Oura na toto reaguje částečně integrací se CGM aplikacemi (více zde).
https://www.fitnesator.cz/ultrahuman-air-alza-nebo-indie/
Ultrahuman Air je dalším evolučním krůčkem ve vývoji chytrých prstenů v oblasti rozměrů a miniaturizace. A další nás čeká možná ještě tento rok, Švýcaři vybrušují svůj Iris ring a já bych se nedivil, kdyby Oura přišla ještě letos s novou generací.
OURA 3 - 50 EUR SLEVA - https://fitnesator.link/oura
CIRCULAR RING 8% SLEVA - https://fitnesator.link/circular
RINGCONN 25-30$ SLEVA - https://fitnesator.link/ringconn + kód "PPM7D30L"
ULTRAHUMAN AIR SLEVOVÝ KÓD 10 % SLEVA - https://fitnesator.link/ultrahuman + kód "FITNESATOR10"