Ultrahuman s češtinou 🇨🇿 + další novinky
Jedna z nejčastějších otázek z našich luhů a hájů dostává konečně pozitivní a konkrétní odpověď.
Má některý z chytrých prstenů aplikaci v češtině?
Ano. Ultrahuman má češtinu v aplikaci! Takže zatímco Oura mi 2 roky zpátky psala s nadějí "čeština brzy" , Ultrahuman ji uvolnil v září 2023 ve verzi 2.19.0 (aktuálně pro iOS, pro Android by měla být uvolněna v řádu týdnů).
V tomto článku bych rád rozebral i další novinky, konkrétně:
1) Čeština v aplikaci
2) Zones - sdílení metrik s okolím
3) Workout HR
4) VO2 max
5) Sizing app
6) Oura vs Ultrahuman
7) Skupiny na Facebooku
🇨🇿 Čeština
Neměl jsem z kvality překladu nějaká velká očekávání a vzhledem k tomu, že Ultrahuman tým přidal podporu hned několika jazyků, je evidentní, že půjde o strojový překlad. Také mě zajímalo, zda bude přeloženo skutečně všechno, nebo jen například informace asociované s prstenem AIR (nebo R1).
Oba moje předpoklady, strojovost a neúplnost překladu, se naplnily. Nicméně nemám to Ultrahuman týmu za zlé. V tomto ohledu nedohání rozjetý vlak, nýbrž právě naopak, jde napřed a vstříc českým uživatelům.
Pozitivně hodnotím to, že jsem nenalezl výraznější překladový nonsens, ač samozřejmě strojovost je zde patrná. Hned na hlavní záložce prstenu lze najít několik nepřeložených výrazů, ale vesměs dobrý počin. Je evidentní, že Ultrahuman se soustředili zejména na překlady spojené s chytrým prstenem, který v ČR táhne na rozdíl od CGM senzoru (ten má svoji vlastní nepřeloženou záložku), více v ilustraci.
Osobně zůstanu u anglické verze, nicméně si dovedu představit, že pro jisté okruhy uživatelů (např. rodiče, prarodiče) by v případě zájmu o chytrých prsten by čeština mohla být značnou konkurenční výhodou.
🤖 Cyborgové všech zemí, spojte se!
Poměrně populární funkcionalitou různých trackerů, hodinek, aplikací jako Strava, a v poslední době i chytrých prstenů je sociální rovina. Tedy, že si do svého okruhu přidáte známé, přátele, rodinu a umožníte jim sledovat své výsledky, nebo sledovat svoji pozici v žebříčku. Tedy, kolik jste našlapali denních kroků, uběhli, jak jste spali a jiné metriky.
První tuto funkcionalitu v kategorii chytrých prstenů uvolnil překvapivě Circular, následovala ho Oura se svými Circles a nyní se přidává i Ultrahuman a nazývá ji Zones (Zóny).
Jak a jestli funkcionalitu využijete, je na vás. Může být ale prostředek pro zjištění, jak se v rovině pohybu/spánku daří vašim přátelům, příbuzným, a třeba vás vyhecovat zvednout se ze židle a jít se projít.
🤾♀️ Workout HR (Heart Rate)
Pracuji kontinuálně na článku srovnání Oura Ring Gen3 vs. Ultrahuman Air. V rámci oblasti Aktivity jsem provedl test funkcionality, kterou podporují oba prsteny, ač Ultrahuman nyní v beta verzi. Výsledky mě nemile překvapily. Základem měření je totiž sledování srdeční frekvence a ta je pro Ultrahuman aktuálně zcela nepřesná. Okamžitě jsem vyslal zpětnou vazbu a dostal neméně rychlou reakci, že jde o "known issue" a pracují na nápravě.
Více v mém insta příspěvku:
💨 VO2 max
Ultrahuman uvolnil v rámci nové verze poměrně zajímavou funkcionalitu v rámci Kardiovskulární fitness v záložce prstenu. Tato funkcionalita obsahuje:
- VO2max - tedy vlastně jaké je maximální množství kyslíku, které dokáže využít vaše tělo během jedné minuty aktivity [ml/kg/min].
- HRV - variabilita srdečního tepu.
- RHR - klidová tepovka.
Všechny 3 údaje jsou doprovázeny grafickým a jedno-slovním hodnocením v souvislosti s vaším věkem a pohlavím. To je zvláštní minimálně u HRV, kde se obecně má za to, že HRV je ryze individuální metrika.
https://www.fitnesator.cz/chytry-prsten-manual-pro-zacatecniky1/
Otázkou zůstává, na kolik lze (odhadovanému) údaji VO2max věřit. Pro srovnání uvádím svoji úroveň VO2max dle hodinek Garmin, které jsou považovány za "celkem přesné."
Jak vidno níže, Ultrahuman se liší o 5 ml/kg/min VO2Max, což je poměrně dost. Budu dál sledovat, jestli se bude hodnota zpřesňovat např. s více tréninky s prstenem atp.
📏Sizing kit aplikace
Celkem náhodou jsem objevil aplikaci z dílny Ultrahuman, která může pomoci odhadnout velikost chytrého prstenu. Teda, myslel jsem si, že pomůže odhadnout správnou velikost. Můj test nebyl úplně úspěšný.
Aplikace Ring Sizer mi totiž doporučila velikost 7 a já mám velikost 9.
Já tak rozhodně doporučuji klasiku - ověřit si velikost prostřednictvím sizing kitu, nosit kroužek minimálně celou noc a celý den, více info v mém průvodci:
⚔️ Oura vs Ultrahuman
Jak jsem zmínil, pracuji na srovnávačce obou prstenů. Bude zahrnovat HW srovnání (váha, rozměry, nabíječky atd.) a samozřejmě i srovnání funkcionalit a kvality dat, kterou poskytují aplikace. Pokud vás zajímá něco konkrétního, napište mi, třeba níže do komentáře nebo přes kontaktní formulář. Díky.
🤝Skupiny na Facebooku
Ještě jedna věc, existuje poměrně početná skupina ohledně Oura prstenu (OURA ring CZ/SK uživatelé) na facebooku, nyní jsem založil také obecnější skupinu pro sdílení zkušeností s chytrými prsteny - Chytré prsteny.
Jste vítáni.
OURA 3 - 50 EUR SLEVA - https://fitnesator.link/oura
CIRCULAR RING 8% SLEVA - https://fitnesator.link/circular
RINGCONN 10$ SLEVA - https://fitnesator.link/ringconn + kód "RCIFC10PLP"
ULTRAHUMAN AIR SLEVOVÝ KÓD 10 % SLEVA - https://fitnesator.link/ultrahuman + kód "FITNESATOR10"