Ultrahuman Ring - první dojmy: slušný vyzývatel Oury?
Ultrahuman Ring R1 je další chytrý prsten, který útočí na pozice zatím neotřesitelné jedničky, Oura prstenu GEN3. V tomto článku se dotknu těchto témat:
- Dodání - jak jsem objednal, jak probíhalo doručení atd.
- Kalibrační období - průběh prvních 14 dnů
- HW - jak hodnotím tělo prstenu a nabíječku
- SW - aplikace a další nástroje
- Zhodnocení
Do budoucna očekávejte "plnou verzi" recenze a také přímé srovnání s Oura Ring 3 🤼♂️
Speciálně pro R1 chystám ještě vydání zhodnocení užívání R1+M1 (CGM senzor).
https://www.fitnesator.cz/ultrahuman-air-recenze/
Dodání
Objednání prstenu je možné přímo na stránkách Ultrahuman. Klasicky, v první řadě dostanete do ruky sizing kit, na základě kterého vyberete požadovanou velikost, a také požadovanou barvu.
Sizing kit je zpravidla zdarma, nicméně u Ultrahuman bylo nutné uhradit DPH (cca 100 Kč), více v článku níže:
S jistou netrpělivostí jsem na soc. sítích sledoval, jak je R1 doručován do České republiky a moje poštovní i e-mailová schránka stále zela prázdnotou. Uchýlil jsem se tedy k malé lsti a postrašil Ultra-zákaznický servis odstoupením od objednávky, což rezultovalo prakticky v okamžité odeslání prstenu. Jednou z nevýhod R1 je nutnost platit clo a DPH (1425 Kč).
Kalibrační období
Kalibrační období je, jednoduše řečeno, doba, kdy se algoritmus aplikace naučí určit baseline (průměr) hodnot a na základě toho dávat nějaká doporučení.
Jeden z hlavních dojmů, který mnou rezonoval prvních pár dnů užívání prstenu, bylo "tohle je konečně hotový produkt". Tzn. hardwarově stoprocentně připravený produkt bez výraznějších slabých míst a také aplikace, která funguje, dává rozumné hodnoty a nabízí důstojný slovní komentář ve formě doporučení a vhledů.
Na kolik se tento dojem naplnil ke konci kalibračního období, rozeberu více a zhodnotím v závěru.
HW
Ultrahuman prsten dorazil v kompaktní krabičce, která je velmi podobná té, v které dorazil i RingConn. Posuďte sami na základě galerie níže. Součástí je samozřejmě nabíječka ve formě hranatého stojánku a také kabel USB-A-USB-C.
Povrch prstenu
Moje poprvé s prstenem bylo překvapivě příjemné a řekl bych, že hladkost vnitřního povrchu prstenu je nejlepší ze všech chytrých prstenů, s kterými jsem měl zatím zkušenost. Jisté body dávám R1 za jistou jednolitost vnitřní strany prstenu. Ta je např. u Oury lehce narušena třemi malými "bublinami", které chrání povrch senzorů. R1 má takovou bublinu jen jednu, která navíc vystupuje na povrch naprosto minimálně.
Vnější strana prstenu se mi upřímně také velmi líbí. Mám variantu Cyber Grey, která je matná, což se mi subjektivně zamlouvá víc, než moje lesklá Oura (Oura nabízí také matnou verzi - Stealth, ta ovšem atakuje 10k Kč ≈ 419 EUR). Horní části vnějšího pláště dominuje decentní výstupek s poměrně zajímavou mřížkovou strukturou. Je to věcí vkusu, ale mně osobně se tento decentní prvek líbí. Zároveň je výstupek jasným indikátorem správné polohy prstenu.
Hned první den jsem trochu experimentoval s prstenem v posilovně, neboť Ultrahuman se ve svých propagačních materiálech kasal vysokou odolností povrchu (tvořený titanem třídy Fighter Jet s povlakem karbidu wolframu). Z těchto experimentů jsem si odnesl dva poznatky:
- Současné velikosti chytrých prstenů zkrátka nejsou určené k užívání při silovém tréninku, kalistenice apod. Při jistých cvicích to není vůbec komfortní.
- Ultrahuman rozhodně není nepoškrábatelný, s čímž jsem konfrontoval i zákaznický servis (což je mmch možné přímo v app včetně obrázků 👍) a bylo mi doporučeno rozleštit. To jsem neudělal, ale prsten se vlastně vyleštil běžným používáním, otíráním o oblečení atd.
Nabíječka
Ultrahuman zvolil stejný koncept jako Oura, tedy stojánek, který bezdrátově nabíjí prsten. Aby se trochu odlišil, nabíječka je hranatá, dioda je umístěna v centru stojánku a barevně využil fialovou a bílou. Trochu mi vadí, že nabíječka svítí, i pokud není prsten přiložen.
Baterie
Hodnocení výdrže baterie po krátkodobém použití je riskantní, neboť každý nový firmware update u těchto produktů může mít významný vliv na výkon baterie, buď kladný nebo záporný. Navíc nelze přesně předvídat, jak se baterie bude chovat po určité době a vystavení různým podmínkám, jako jsou teploty, chlad nebo intenzivní používání, což jsou faktory, které obvykle ovlivňují výdrž baterie.
Ultrahuman uvádí výdrž 4-6 dnů, zatím je to spíše 4, nicméně zrovna dorazil nový firmware, který má využití baterie optimalizovat.
Velikost
S R1 jsem mířil na levý ukazováček, kde nosím primárně Oura ring. S podivem trochu je, že velikost, kterou považuji za ekvivalentní k mému Oura prstenu vel. 10 je Ultrahuman ve velikosti 9.
Senzory
Klasická senzorická výbava čítá akcelerometr, teploměr, infrared, red a green optický senzor.
HW [-] & [+]
Do hlubšího rozboru se dostanu v rámci řádné recenze. Nyní pojďme na výhody a nevýhody v rámci prvního dojmu.
Plusy 👍 | Mínusy 👎 |
---|---|
příjemnost materiálu | náchylnost k poškrábání |
"automatická" rozleštitelnost škrábanců | stále svítící dioda nabíječky |
kompaktnost prstenu "level Oura" |
SW
Jak jsem již zmiňoval ve srovnávacím článku níže, aplikace Ultrahuman je již delší dobu ke stažení (iOS i Android), a to zejména díky produktu M1 (CGM senzor), který aplikace od počátku podporuje.
To mi indikovalo jistou odladěnost aplikace, ač samozřejmě v jejím obecném pojetí a v záložce určené M1. R1 má vlastní, novou, záložku. Založek je dohomady 5:
- Domovská "společná" záložka - pro daný den s možností listovat do předchozích dnů.
- Prsten R1 - podobně jako pro výchozí záložku, data pro daný dne obsahující sekci pro pohyb (Movement Index), zotavení ( Recovery Score) a spánek (Sleep Index), dále izolované metriky: srdeční tep (HR), teplotu, HRV, RHR, baterii prstenu a sekci pro informace a komunikaci (Performance Coach, FAQs, Support).
- CGM senzor M1 - separátní záložka pro data ze CGM senzoru M1.
- Edukativní/obsahová záložka - audio a video pro meditace, workout a spánek.
- Nastavení - informace o profilu, nastavení notifikací atd.
Pro lepší vizualizaci připojuji galerii níže.
V rámci tohoto článku se podívám primárně na výše zmíněné sekce pro R1, tedy obecně pohyb & aktivity, zotavení a spánek.
Aktivity / Movement Index
Ultrahuman nyní nepracuje s izolovanými aktivitami a nemá tak například AAD (Automatic Activity Detection) jako Oura. To mi osobně nevadí, naopak mě trochu obtěžuje manuální potvrzování o jakou aktivitu přesně šlo v případě Oury.
Namísto toho nabízí R1 tyto metriky:
- kroky,
- MET - toto je zajímavá jednotka, která uvádí intenzitu aktivity za čas. Referenční je 1 MET, který představuje sezení v klidu. Rychlá chůze má např. hodnotu 6 MET, tj. pokud strávíte rychlou chůzí 30 min., půjde o 6 MET × 30 min = 180 MET/min,
- aktivní hodiny,
- kalorie [KCal],
- frekvence aktivit v MET/min za poslední týden.
Na základě metrik výše kalkuluje souhrnné skóre 0-100 Movement index. Všechny výše uvedené metriky jsou obohaceny o vysvětlení po kliku na infomační ikonu [ℹ️], viz níže:
Zotavení / Recovery Score
Recovery skóre je jistou analogií Readiness Oura prstenu. Což plyne i z toho, že prim hrají metriky:
- nejnižší Heart Rate,
- průměrné HRV,
- teplota,
a příbuzné kontributory viz obrázky níže.
Spánek / Sleep Score
Spánek nabízí celou řadu metrik a kontributorů, jež jsou ve valné většině známé z Oura prstenu. Nabízím zatím ilustraci v podobě screenshotů níže.
A přidám také tyto poznatky:
- SPO2 - dostávám překvapivě nízké hodnoty, kolem 90 %, Oura mi dává 98-99 %, takže si myslím, že tato funkcionalita potřebuje ještě ladění. Tomu nasvědčuje i fakt, že je aktuálně v beta-verzi.
- Teplota - jak jsem již avizoval, R1 pracuje s absolutní hodnotou. Moje baseline je tak aktuálně 35,38 °C. Druhá teplotní zajímavost tkví v tom, že prsten měří teplotu i přes den, což je vzhledem k možným teplotním interferencím docela odvážné.
- HRV - hodnoty HRV naprosto nekorespondují s tím co poskytuje Oura nebo např. hrudní pás (při nočním měření). Chvilku jsem tápal proč. R1 totiž aktuálně pohlíží na HRV kalkulací SDNN, zatímco Oura RMSSD. Nemá cenu dál pitvat rozdílnosti, neboť by R1 měla přejít příští firmwarem rovněž na RMSSD.
- RMSSD metodu kalkulace HRV,
- optimalizaci životnosti baterie,
- zlepšení v kalkulaci SPO2
Nad rámec sekcí výše vyzdvihnu ještě dvě věci, které hodnotím velmi pozitivně:
- Roadmap - nebývá zvykem, aby firma podobného ražení zveřejňovala svoje další vývojové úmysly. Ultrahuman se toho nebojí - zde.
- Personalizovaná "lidská" doporučení - data z aplikace totiž lze nasdílet s "koučem" a v chatu si vyžádat zpětnou vazbu, doporučení atd.
SW [-] & [+]
Níže plusy a mínusy, které nyní v případě R1 vnímám nejvýrazněji. Podrobněji jej rozvedu v plné verzi recenze.
Plusy 👍 | Mínusy 👎 |
---|---|
hotová aplikace | přesnost spánkových fází |
kvalita slovních doporučení/vhledů | nedoladěné HRV |
rychlá synchronizace dat | kontroverzní pojetí sledování teploty |
lidská podpora a příslib personalizovaných doporučení | absence airplane módu |
týdenní report do e-mailu | absence cloudu |
Zhodnocení
Snažím se mírnit svoje nadšení, ale musím nyní říct, že pokud bych aktuálně hledal "Ouru bez přeplatného", jdu do Ultrahuman. A to z následujících důvodů:
- Zpracování a rozměry na úrovni Oura ring, jako bonus mou preferované matné řešení povrchu prstenu.
- Aplikace má své mouchy (pochybné hodnoty SPO2 v betě, nedotažený koncept teploty, matoucí kalkulace HRV, spánkové fáze pravděpodobně nedosahují úrovně bety algoritmu Oury, absolutně nyní chybí predikce periody pro ženy), ale je na velmi slušné úrovni. Zejména bych vyzvihnul slovní komentáře (které zároveň nyní absentují v případě RingConn a částečně Circular).
- Příslib prolnutí dat při využití plného potenciálu Ultrahuman ekosystému/platformy R1+M1.
- Zákaznický servis funguje v režimu chatu v aplikaci Ultrahuman / Whatsapp a je vlastně dost lidský, což dost kontrastuje s podporou např. Oura ring, kde mám dojem, že mi odpovídá spíše AI🤖a přeposílá úryvky z jejich manuálu/webu. Navíc jsou schopni číst uživatelská data čerpat z nich. Tak nějak si představuji blízkou budoucnost personalizovaných doporučení pro oblast nositelné elektroniky (ať už je bude tvořit 👨 nebo 🤖).
Myslím, že těch dojmů jsem sepsal dost. Pokud toho bylo málo, můžete se těšit na další články.
Jakákoliv aktivita, včetně odběru newsletteru pomůže provozu webu. Díky!
OURA 3 - 50 EUR SLEVA - https://fitnesator.link/oura
CIRCULAR RING 8% SLEVA - https://fitnesator.link/circular
RINGCONN - https://fitnesator.link/ringconn
ULTRAHUMAN AIR SLEVOVÝ KÓD 10 % SLEVA - https://fitnesator.link/ultrahuman + kód "FITNESATOR10"
P.S. V úvodu zhodnocení jsem nakousl cenu s ohledem na předplatné Oury. Níže aktuální náklad na dvouleté období (cena, předplatné, clo atd., pokud relevantní).