⛰️Vandrování po Rumunsku 🥾
Jak jsem nastiňoval v loňském článku níže, jednou ročně je mým záměrem vydat se za hranice republiky na vandr do hor. Letošní volba padla na Rumunsko a Fagarašské hory, což je nejrozlehlejší pohoří Rumunska.
Tento článek bude takovým malým ohlédnutím za průběhem vandru a možná i inspirací pro ostatní.
Plánování
Plánování je vlastně před každým vandrem čím dál hektičtější a více odfláknuté. Dlouho jsme se chystali do Albánie, až nakonec kvůli nevhodné dopravě vyrazili do Rumunska. Moje preferovaná eko-vlak-varianta se ukázala, k mému překvapení, jako časově & finančně náročná.
Zvolili jsme tedy let od Wizz Air, v termínu 4.-11. října 2023. Standardní počet vandrovníků 4 se nakonec kvůli okolnostem ponížil na 3.
Za účelem úspory času v Rumunsku jsme se rozhodli si připravit co nejvíce už v ČR. Tedy, sušil jsem rajčata do kuskusu, nakupoval a pytlíkoval potraviny.
Snídaně
Vzal jsem si na starost snídaně a pokusil se je obzvláštnit - klasické vločky proložit i rýžovými kašemi. Pro chuťové, kalorické a výživové účely posloužily tyto ingredience:
- granko
- protein bez příchuti
- protein vanilkový
- cukr
- sušené meruňky a
- chia semínka
GearList: elektronika a obuv
Moje výbava je celkem ustálená, řešil jsem však obuv a po letech váhání se odhodlal do pořízení barefoot pohorek (Vivobarefoot Tracker Forest ESC), těm se budu věnovat ještě v samostatném článku.
Obecně vnímám vandr jako příležitost si oddechnout od internetů, socek, gadgetů atd. I tak jsem udělal jednu výjimku a vzal si s sebou Oura prsten. Běžně nosím Ouru i Ultrahuman AIR, nicméně volba padla na Ouru zejména díky její vlastnosti provést synchronizaci i bez připojen mobilu k internetu.
Můj mobil, respektive jeho baterie, má nejlepší léta za sebou, takže jsem se rozhodl pořídit si novou powerbanku - 20.000 mAh musí stačit. Bohužel, moje zkušenost s několika powerbankami je taková, že odběr nabíječky na Oura prsten je tak nízký, že se powerbanka vypíná a nenabíjí.
Plánovaná trasa
Před vandrem jsme si naklikali několik možných tras přes pohoří Fagaraš a modifikovali je v návaznosti na dopravu z Bukurešti.
Vlaky lze dohledat na této stránce. Náš finální plán byl:
- 🚂 Aeroport Henri Coandă ➜ București Nord ➜ Brașov ➜ Avrig
- 🚕 Taxi Avrig ➜ Cabana Poiana Neamțului
- Trasa:
Průběh
Do Bukurešti jsme přiletěli kolem jedné ranní tamního času (což je +1 hod oproti našemu) ve čtvrtek 5.10. a rozhodli se přespat na letišti, což rozhodně nebyla nikterak komfortní záležitost, zvláště pokud přičtu moje nastupující nachlazení. To zaznamenala i Oura a nijak mi nepřidala na mojí jistotě schopnosti absolvovat výšlap bez následků.
Po příjezdu do Avrigu jsme si chytli dle plánu taxi, které nás zavezlo až pod hory k Cabana Poiana Neamțului. A začali jsme dupat vzhůru.
Prvních pár dní jsem se stále potýkal s příznaky nachlazení, včetně teploty, což jsem se rozhodl léčit i mj. horsky ledovou sprchou, viz ilustrace níže.
Stále nevím, zda bylo rozumné absolvovat vandr při mém zdravotním stavu. Standardně bych strávil pravděpodobně 2-3 dny v rest módu převážně v posteli namísto několika celodenních fyzicky poměrně náročných aktivit.
Biofeedback z Oury mě tak prvních několik dní spíše znervózňoval a uvažoval jsem, jestli bych neměl z hor sejít a odpočívat někde pod peřinou. Možná jsem jen na sebe moc opatrný, možná moc lehkovážný.
Absolvovaná trasa
Ač to kilometráží z počátku tak nevypadalo (trasa na začátku byla technicky a fyzicky náročnější), nakonec jsme natočili +- stejnou trasu, jako bylo naplánováno.
Ze Zarnesti jede vlak přímo do Brašova, odkud jsme se následně přesunuli do Bukurešti na závěrečnou "párty". Doporučit tak můžeme večeři zde.
Pár postřehů na závěr:
- Jednu noc jsme strávili pod plachtičkou a na vlastní kůži si ověřili, že Fagaraš se nazývá ne nadarmo "Větrné hory". Z tohoto důvodu by byl vhodnější stan.
- Poslední horskou noc jsme spali v Cabaně "Cabana Plaiul Foii", zvažovali jsme i plachtičku, ale nakonec jsme vyměkli z důvodu nezájmu potkat se s 🐻. Cabany v této oblasti jsou evidentně nově vystavené a jde spíše o hotel, než o ubytovnu. To vyšlo cca na 120 ROI (kolem pětistovky CZK).
- S vodou nebyl v průběhu vandru problém a vodní zdroje odpovídali tomu, co říkají mapy.cz.
- Cestovali jsme s občanskými průkazy. Příště bych si raději vzal pas, protože Rumunsko se sice nachází v EU, ale ne v Schengenském prostoru, takže biometrický pas by rozhodně urychlil procesy na letištích.
- Turistické značení, zejména v první části trasy, je prvotřídní, značky téměř na každém kroku. Evidentně také došlo v poslední době k renovaci.
- Klasikou východu a Balkánu bývají toulaví psi - potkali jsme trojičku psíčků, která nás ve výsledku chránila před nájezdy dalších psů.