⛰️Vandrování po Rumunsku 🥾

⛰️Vandrování po Rumunsku 🥾

Jak jsem nastiňoval v loňském článku níže, jednou ročně je mým záměrem vydat se za hranice republiky na vandr do hor. Letošní volba padla na Rumunsko a Fagarašské hory, což je nejrozlehlejší pohoří Rumunska.

Vandrování po Olympu
Vandr po pohoří Olymp v říjnu 2022 - zkušenosti, tipy triky.

Tento článek bude takovým malým ohlédnutím za průběhem vandru a možná i inspirací pro ostatní.

Plánování

Plánování je vlastně před každým vandrem čím dál hektičtější a více odfláknuté. Dlouho jsme se chystali do Albánie, až nakonec kvůli nevhodné dopravě vyrazili do Rumunska. Moje preferovaná eko-vlak-varianta se ukázala, k mému překvapení, jako časově & finančně náročná.

Zvolili jsme tedy let od Wizz Air, v termínu 4.-11. října 2023. Standardní počet vandrovníků 4 se nakonec kvůli okolnostem ponížil na 3.

Za účelem úspory času v Rumunsku jsme se rozhodli si připravit co nejvíce už v ČR. Tedy, sušil jsem rajčata do kuskusu, nakupoval a pytlíkoval potraviny.

Snídaně

Vzal jsem si na starost snídaně a pokusil se je obzvláštnit - klasické vločky proložit i rýžovými kašemi. Pro chuťové, kalorické a výživové účely posloužily tyto ingredience:

  • granko
  • protein bez příchuti
  • protein vanilkový
  • cukr
  • sušené meruňky a
  • chia semínka

GearList: elektronika a obuv

Moje výbava je celkem ustálená, řešil jsem však obuv a po letech váhání se odhodlal do pořízení barefoot pohorek (Vivobarefoot Tracker Forest ESC), těm se budu věnovat ještě v samostatném článku.

Obecně vnímám vandr jako příležitost si oddechnout od internetů, socek, gadgetů atd. I tak jsem udělal jednu výjimku a vzal si s sebou Oura prsten. Běžně nosím Ouru i Ultrahuman AIR, nicméně volba padla na Ouru zejména díky její vlastnosti provést synchronizaci i bez připojen mobilu k internetu.

Můj mobil, respektive jeho baterie, má nejlepší léta za sebou, takže jsem se rozhodl pořídit si novou powerbanku - 20.000 mAh musí stačit. Bohužel, moje zkušenost s několika powerbankami je taková, že odběr nabíječky na Oura prsten je tak nízký, že se powerbanka vypíná a nenabíjí.

https://lighterpack.com/r/qnbw7g

Plánovaná trasa

Před vandrem jsme si naklikali několik možných tras přes pohoří Fagaraš a modifikovali je v návaznosti na dopravu z Bukurešti.

Vlaky lze dohledat na této stránce. Náš finální plán byl:

  • 🚂 Aeroport Henri Coandă ➜ București Nord ➜ Brașov ➜ Avrig
  • 🚕 Taxi Avrig ➜ Cabana Poiana Neamțului
  • Trasa:
https://mapy.cz/s/gezubezema

Průběh

Do Bukurešti jsme přiletěli kolem jedné ranní tamního času (což je +1 hod oproti našemu) ve čtvrtek 5.10. a rozhodli se přespat na letišti, což rozhodně nebyla nikterak komfortní záležitost, zvláště pokud přičtu moje nastupující nachlazení. To zaznamenala i Oura a nijak mi nepřidala na mojí jistotě schopnosti absolvovat výšlap bez následků.

🔥
Vaříme na plynové bombě. Klasický problém je, kde ji sehnat. V klasických sportech/outdoor obchodech jsme neuspěli, zachránil nás až Decathlon v Brašově.

Po příjezdu do Avrigu jsme si chytli dle plánu taxi, které nás zavezlo až pod hory k Cabana Poiana Neamțului. A začali jsme dupat vzhůru.


Prvních pár dní jsem se stále potýkal s příznaky nachlazení, včetně teploty, což jsem se rozhodl léčit i mj. horsky ledovou sprchou, viz ilustrace níže.

Deník vandru s daty z Oury, Garmin Connect a mapy.cz

Stále nevím, zda bylo rozumné absolvovat vandr při mém zdravotním stavu. Standardně bych strávil pravděpodobně 2-3 dny v rest módu převážně v posteli namísto několika celodenních fyzicky poměrně náročných aktivit.

Biofeedback z Oury mě tak prvních několik dní spíše znervózňoval a uvažoval jsem, jestli bych neměl z hor sejít a odpočívat někde pod peřinou. Možná jsem jen na sebe moc opatrný, možná moc lehkovážný.

Absolvovaná trasa

Ač to kilometráží z počátku tak nevypadalo (trasa na začátku byla technicky a fyzicky náročnější), nakonec jsme natočili +- stejnou trasu, jako bylo naplánováno.

Trasa naměřená prostřednictvím Garmin hodinek: https://mapy.cz/s/pagogezuso

Ze Zarnesti jede vlak přímo do Brašova, odkud jsme se následně přesunuli do Bukurešti na závěrečnou "párty". Doporučit tak můžeme večeři zde.

Pár postřehů na závěr:

  • Jednu noc jsme strávili pod plachtičkou a na vlastní kůži si ověřili, že Fagaraš se nazývá ne nadarmo "Větrné hory". Z tohoto důvodu by byl vhodnější stan.
  • Poslední horskou noc jsme spali v Cabaně "Cabana Plaiul Foii", zvažovali jsme i plachtičku, ale nakonec jsme vyměkli z důvodu nezájmu potkat se s 🐻. Cabany v této oblasti jsou evidentně nově vystavené a jde spíše o hotel, než o ubytovnu. To vyšlo cca na 120 ROI (kolem pětistovky CZK).
  • S vodou nebyl v průběhu vandru problém a vodní zdroje odpovídali tomu, co říkají mapy.cz.
  • Cestovali jsme s občanskými průkazy. Příště bych si raději vzal pas, protože Rumunsko se sice nachází v EU, ale ne v Schengenském prostoru, takže biometrický pas by rozhodně urychlil procesy na letištích.
  • Turistické značení, zejména v první části trasy, je prvotřídní, značky téměř na každém kroku. Evidentně také došlo v poslední době k renovaci.
  • Klasikou východu a Balkánu bývají toulaví psi - potkali jsme trojičku psíčků, která nás ve výsledku chránila před nájezdy dalších psů.