🧘♂️ Yogifi – jogínský chytrý prsten, který svět neviděl
Propojení chytrého prstenu a jógy? Skvělý nápad! Možná...
Jedním z mnoha prstenů, do kterých jsem vložil část své víry a peněz byl Yogifi Ring. Prsten od firmy, která vyvíjí chytré jógamatky. Tedy podložky na cvičení se speciálními senzory, díky kterým vás aplikace provází cvičením.
Možná už takový profil firmy by mohl někoho varovat, ale nic proti senzorům v jógamatce... :)
Proč říkám, že jsem vložil "část své víry" ? Protože se nejednalo o nákup na e-shopu, ale o podporu projektu na Kickstarteru.
Kickstarter ⁉️
Často jsou totiž nové chytré prsteny, respektive jejich vývoj, financován z crowdfundingových kampaní. Stalo se tak u prstenů Oura, Ultrahuman, RingConnu a mnoho dalších.
Nejinak tomu bylo u Yogifi prstenu. Ten vstoupil na Kickstarter v říjnu 2023.
A brzy (prosinec 2023) byl úspěšný - tedy minimálně co se potřebné vybrané částky týče.
🧑🏫 Co (ne)očekávat?
Jak přistoupit ke crowdfundingové kampani, to by se snad mělo vyučovat na školách. Naprostý základ je takový:
1) Proklepnout si firmu, která za kampaní stojí, zda za ní už nějaká úspěšná kampaň je. Jestli to, co slibuje, je realistické, jak vypadají jejich webové stránky, jak komunikuje zákaznická podpora atd.
U Yogifi to nevypadalo zas tak zle. Za Yogifi stojí firma Wellnesys, která vypadá poměrně důvěryhodně.
Navíc mají za sebou úspěšnou kampaň s Yoga Mat.
Zároveň se dalo jednoduše zjistit, že Wellnesys spolupracuje na vývoji prstenu s firmou Avantari, která vyrábí Dhyana ring určený primárně pro indický trh.
Do jisté míry to tedy vypadal Yogifi Ring jako "pouze" na rebranding Dhyana Ring.
2) Brát s velkou rezervou informace z českých webů, které je sypou formou copy-paste ze zahraničních webů se zastávkou přes DeepL s tím, že při korektuře neumí použít správný čas.
Možná, že mě někde nachytáte, ale u článků typu "očekávačka" se snažím užívat jiný, než přítomný čas. Na rozdíl třeba od pana Chrousta z Mobilmanie:
Jak to má být správně?
YogiFi Smart Ring MÁ změřit spánek, kyslík v krvi a srdeční tep. MÁ pomoci při cvičení jógy na chytré podložce.
Slovy Bohouše Císaře z Chalupářů, je to jako předpověď. Pravda to bude, až se tak stane.
3) Počítat s tím, že o své peníze můžete přijít. Nenakupujete na Rohlíku, podporujete vývoj s tím, že když to klapne, dostanete odměnu nejčastěji v podobě finálního produktu. Když to neklapne, nemusíte dostat vůbec nic.
No a u YOGIFI TO NEKLAPLO.
Jak to, že to neklaplo❓
Upřímně, myslel jsem si, zejména kvůli existenci Dhyana prstenu, že tento projekt dopadne dobře. Přišel mi například sizing kit:
Řešily se také navenek mj. takové detaily, jako je gravírování na nabíjecím pouzdře.
A potom se čekalo a čekalo.
Až doteď. Tvůrce kampaně, Vivod oznámil následující:
Tedy, že se omlouvají za to, proč to nedopadlo, a že balí krám. Ve zkratce, že Dhyana jim nedodal produkt v takové stavu, jakém ho očekávali.
Že nejde o scam/podvod, ale prostě vývoj okolností, je patrné i z hlasů od komunity. Někteří prsten obdrželi, někteří obdrželi rovnou dva, protože první vykazoval defekty atp.
💭 Závěrem
Ono asi není úplně tak podstatné, jestli YogiFi Ring dopadl nebo ne. Já doufám, že pro ty, kterým nedopadl, je to ponaučení.
Lehce odbočím. Mě třeba extrémně pobavil komentář jedné podporovatelky prstenu Velia (exIris). Ta se podivovala v listopadu 2023, kde je prsten, že ho chce dát blízkému k Vánocům. A ono není nyní jisté, zda to stihne k Vánocům 2024.
Ono totiž, pokud něco vyvíjíte a pokud navíc makáte na dvou frontách (hardware a software), musíte zákonitě čelit celé řadě překážek a konsekvencí.
A tak se snadno může stát, že na některé prsteny čekáme jako na pověstnou třídní knihu.
Takže bych na podporu projektů koukal spíše optikou "komu podporuji vývoj svými penězi a zda mi celá ta myšlenka projektu dává smysl", než "chci ušetřit a koukejte dodat co jste slíbili".